سه شنبه, ۳ اردیبهشت , ۱۳۹۸
۱۲:۰۵:۳۵ - دوشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۷
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرعت افت سطح آب های زیرزمینی در آران و بیدگل کاهش یافت
کاشان – ایرنا – رییس اداره منابع آب آران و بیدگل گفت: میزان افت سطح آب های زیرزمینی این شهرستان در سال آبی ۹۶- ۹۷ به نسبت سال گذشته کاهش محسوس ۳۶ سانتیمتری داشته است.
سرعت افت سطح آب های زیرزمینی در آران و بیدگل کاهش یافت

جمال الدین صمصامی روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: بر اساس آمارهای موجود افت آب های زیرزمینی شهرستان آران و بیدگل در سال آبی ۹۶- ۹۷ به ۴۱ سانتیمتر رسید که این میزان در سال آبی گذشته نزدیک به ۷۷ سانتیمتر بود.
وی بیان کرد: علت اصلی این امر کاهش کارکرد چاه ها، پلمب چاه های غیرمجاز و بارش های اردیبهشت امسال بود که امید می رود با تداوم بارش در سال آینده و استمرار اجرای طرح پلمب چاه های غیرمجاز بتوانیم شاهد روند افزایشی سطح آب های زیرزمینی باشیم.
رییس اداره منابع آب آران و بیدگل اضافه کرد: نزدیک به ۵۰ میلیون مترمکعب آب از ذخیره های زیرزمینی راهبردی این شهرستان در سال آبی ۹۶-۹۷ برداشت شد که رقم بسیار قابل توجهی بوده و باید تمهیدی برای کاهش برداشت اندیشیده شود.
صمصامی یادآور شد: افت سطح آب های زیرزمینی مشکلاتی مانند خشک شدن چاه های آب، کاهش دبی رودخانه ها و آب دریاچه ها، پایین آمدن کیفیت آب، افزایش هزینه پمپاژ، استحصال آب و نشست زمین را به دنبال دارد.
وی عنوان کرد: وضعیت نگران کننده آب و سفره‌های زیرزمینی آران و بیدگل واقعیت است و طرح تعادل بخشی و مدیریت آب های زیرزمینی نیز تنها راه و آخرین فرصت برای احیا می باشد اما در صورت فرصت سوزی، حفظ تمدن و آبادانی با دشواری رو به رو خواهد شد.
رییس اداره منابع آب آران و بیدگل با اشاره به مصرف نزدیک به ۸۸ درصد منابع آبی این شهرستان از سوی بخش کشاورزی اضافه کرد: میزان مصرف آب در بخش کشاورزی این شهرستان نزدیک به ۶ هزار لیتر بر ثانیه بود که با اقدام های صورت گرفته در یک سال گذشته به نزدیک چهار هزار و ۵۰۰ لیتر بر ثانیه رسید.
وی بر ضرورت توجه به کاهش میزان مصرف آب در بخش کشاورزی آران و بیدگل تاکید کرد و گفت: اقدام هایی مانند نصب کنتور هوشمند و اصلاح و تعدیل پروانه های مصرف آب در بخش کشاورزی این شهرستان در جریان می باشد و تا کنون نیز مصرف آب در این بخش نزدیک ۲۲٫۵ درصد کاهش داشته است.
صمصامی همچنین بیان کرد: نزدیک به هشت درصد آب آران و بیدگل (۳۷۰ لیتر بر ثانیه) در بخش آشامیدنی مصرف می شود و بخش های صنعتی، مرغداری ها، دامداری ها و سایر خدمات چهار درصد (نزدیک به ۲۰۰ لیتر بر ثانیه) مصرف دارند.
به گفته وی ۲۵۰ حلقه چاه دارای پروانه در بخش کشاورزی، ۲۶ حلقه چاه آب آشامیدنی در اختیار آبفا، ۳۰ حلقه چاه آب آشامیدنی در اختیار آبفای کاشان و ۱۲۰ حلقه چاه صنعتی و خدماتی در محدوده شهرستان آران و بیدگل فعال می باشد.
آران و بیدگل با جمعیت افزون بر ۱۰۳ هزار نفر در فاصله نزدیک به ۶ کیلومتری کاشان و ۲۱۵ کیلومتری شمال اصفهان واقع است.
۷۴۷۲/۸۱۲۳


منبع :: http://www.irna.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد شعار سال