سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
12:55:19 - شنبه 22 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گلخانه شهرداری زواره راه اندازی شد
گلخانه شهرداری زواره راه اندازی شد
کاشان – ایرنا – شهردار زواره از راه اندازی گلخانه ای به مساحت ۵۰۰ مترمربع در سه بخش صنعتی گرم، نیمه صنعتی سرد و نشا به منظور تولید انواع گیاهان زینتی و دارویی چهار فصل خبر داد.

جلال گلخنی روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا بیان کرد: این گلخانه در مرحله نخست جهت تامین نیازهای فضای سبز شهرداری با اختصاص ۲۰۰ میلیون ریال برای تامین تجهیزات، گل ها و نشاها راه اندازی شده که امید می رود سبب کاهش نزدیک به ۶۰ درصدی هزینه ها در این زمینه شود.
به گفته وی، این گلخانه با ظرفیت تولید ۵۱ هزار نشا، ۲۴ هزار قلمه گل و ۱۸ هزار اصله درخت راه اندازی شده که این میزان قابل افزایش خواهد بود.
شهردار زواره افزود: گیاهان زینتی مانند انواع تیره‌ها و نژادهای بنفشه، گازانیا، رعنا زیبا، شمعدانی‌ها، گل کاغذی، گل اطلسی مکزیکی، شاهپسند درختی و گیاهان دارویی از جمله چای ترش، زوفا، آویشن و ختمی سفید در این مرحله کشت شده است.
وی عنوان کرد: مجموعه شهرداری زواره سال گذشته نزدیک به ۷۰۰ میلیون ریال و امسال ۳۰۰ میلیون ریال برای خرید گل و درخت هزینه کرد که این مبلغ سوای هزینه کود، سم و دیگر فرآورده های مورد نیاز برای فضای سبز شهری می باشد.
گلخنی با ابراز امیدواری نسبت به افزایش بازدهی با تامین گل ها و درختان مورد نیاز فضای سبز از گلخانه شهرداری و صفر شدن پرداختی ها در این زمینه افزود: برخلاف سال های گذشته که گلخانه زمستانی مورد استفاده بود، این مجموعه چهار فصل تا ۱۰ سال می تواند استفاده شود و نیازی به تعویض سالانه پلاستیک هم ندارد.
وی اضافه کرد: هزینه سالانه شهرداری زواره در این زمینه از این پس به خرید بذر و گلدان محدود شده و حتی در زمینه تهیه بذر تا چند سال آینده به خودکفایی خواهیم رسید.
شهردار زواره تاکید کرد: همه گل ها، بذرها، درختان و درختچه ها با آب و هوای منطقه متناسب بوده و می تواند بین ۴۰ تا ۵۰ درصد در کاهش مصرف آب موثر باشند و درآمدزایی برای شهرداری با تولید و فروش انواع گیاهان دارویی و زینتی در مرحله بعدی طرح مد نظر است.
زواره با جمعیت نزدیک به ۹ هزار نفر در ۱۴ کیلومتری شمال شرقی شهرستان اردستان نزدیک به ۲۱ هکتار فضای سبز شهری دارد.
۸۱۲۳

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  تردد در محورهای ارتباطی اصفهان، نیمه سنگین است
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد