چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰
3:13:05 - جمعه 28 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کشاورزان شرق اصفهان حقابه خود از زاینده رود را طلب کردند
کشاورزان شرق اصفهان حقابه خود از زاینده رود را طلب کردند
اصفهان – ایرنا – شماری از کشاورزان شرق اصفهان روز پنجشنبه با حضور در محل ورودی شهر ورزنه تشکیل هرچه سریع تر ستاد احیای زاینده رود و نیز حقابه های خود را از این رودخانه مطالبه کردند.

به گزارش ایرنا، این گروه از کشاورزان و باغداران شرق اصفهان رسیدگی به موضوع تخصیص نیافتن حقابه ها و حل مشکلات اقتصادی معیشتی خود را خواستار شدند.
این افراد که اغلب از ساکنان شهرهای شرقی اصفهان از جمله زیار، جرقویه، ورزنه، اژیه، هرند، برآن و خوراسگان هستند بر لزوم حمایت و توجه بیشتر مسئولان برای حل معضلات کشاورزان و حل خشکی زاینده رود تاکید کردند.
کشاورزان مناطق شرقی اصفهان همچنین بر جلوگیری از برداشت های غیرقانونی در بالادست زاینده رود تاکید کردند.
کشاورزان و باغداران شرق و غرب اصفهان پیش از این و در ماه های اخیر با حضور در برخی مکان های از قبل اعلام شده خواهان تخصیص حقابه خود برای کشت پائیزه و جبران خسارت های ناشی از خشکسالی شدند و مسئولان را به حل مشکلات خود فراخوانده بودند.
کاهش بارش در سال های زراعی قبلی در حوضه آبریز فلات مرکزی ایران که زاینده رود بزرگترین رودخانه آن به شمار می رود، باعث شده تا میزان آب ورودی به سد زاینده رود نیز به حداقل خود برسد و امکان تخصیص آب برای کشت کشاورزان غرب و شرق اصفهان وجود نداشته باشد.
رییس جمهوری چندی پیش در پی استعفای گروهی نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی به نشانه اعتراض به حذف و کاهش اعتبارات طرح های آبی استان در بودجه سال آینده ، دستور تشکیل ستاد احیای زاینده رود را صادر کرد.
کشاورزان اصفهانی می گویند بر اساس طومار تاریخی شیخ بهایی از قدیم الایام از محل زاینده رود دارای سهم و حقابه هستند.
بر اساس این طومار کل آب رودخانه به ۳۳ سهم کلی و ۲۷۵ سهام جزیی تربین ۷ بلوک آبخور آن که از حدود ۷۰ کیلومتری غرب اصفهان تا ۱۲۰ کیلومتری شرق این شهر ادامه داشته است تقسیم شده است.
۶۰۲۰ / ۶۰۲۲

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  خرید هیجانی حرکت روی غلطک شایعه سودجویان
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد