سه شنبه, ۱۲ فروردین , ۱۳۹۹
18:25:06 - جمعه 29 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ورودی آب به سد زاینده رود افزایش یافت
ورودی آب به سد زاینده رود افزایش یافت
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان گفت: براثر بارش‌های اخیر ورودی سد زاینده‌ رود از ۳۵ به ۲۰۷ مترمکعب بر ثانیه افزایش یافته است.

شعار سال: حسن ساسانی افزود: به دنبال بارش های مناسب ۲۴ ساعت گذشته میزان آب ذخیره شده در پشت سد زاینده رود به ۱۸۷ میلیون متر مکعب رسید.
به گفته وی، بارندگی ۲۴ ساعت گذشته در چلگرد به عنوان ایستگاه شاخص زاینده رود ۱۸۶ میلیمتر ثبت شده است.
معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای اصفهان آمار تجمعی بارش ها را در این ایستگاه یکهزار و ۷۱۴ میلیمتر اعلام کرد و گفت: در ۲۴ ساعت گذشته حدود ۱۶ میلیون متر مکعب به حجم آب در مخزن سد زاینده رود افزوده شده است.
وی با تأکید بر این که حجم سد زاینده رود در بالاترین تراز یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب است، خاطر نشان کرد : در حال حاضر ذخیره سد زاینده‌ رود ۱۸۷ میلیون مترمکعب است که این حجم درمدت مشابه سال گذشته ۱۳۷ میلیون مترمکعب و در درازمدت ۷۶۲میلیون مترمکعب ثبت شده که به ترتیب ۳۶ درصد افزایش و ۷۵ درصد کاهش داشته است.
زاینده رود بزرگترین رودخانه منطقه مرکزی ایران است که از کوه‌های زاگرس مرکزی بویژه زرد کوه بختیاری سرچشمه گرفته و در کویر مرکزی ایران به سمت شرق پیش می‌ رود و به تالاب گاوخونی در شرق اصفهان می ‌ریزد.
این رودخانه که علاوه بر جاذبه تفریحی و فرهنگی، همواره نقشی موثر در کشاورزی و اقتصاد منطقه بویژه شرق اصفهان و هستی تالاب گاوخونی داشته که به علت تغییرات اقلیمی، خشکسالی های متوالی، تراکم جمعیت و افزایش برداشت بی رویه به یک رود خانه فصلی تبدیل و در محل پایین دست در فصول گرم بویژه تابستان با خشکی مواجه می شود.
سد زاینده رود به عنوان یکی از اصلی ترین سدهای مرکز کشور در سال ۱۳۴۹ با ظرفیت ۱٫۴ میلیارد متر مکعب بهره برداری شد، این سد قوسی شکل در ۱۱۰ کیلومتری غرب اصفهان قرار دارد.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از خبرگزاری ایرنا، تاریخ ۶ فروردین ۹۸، کد مطلب: ۸۳۲۵۵۵۹۷: www.irna.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  با عینک خوش‌بینی به مدارس غیردولتی بنگریم
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد