یکشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
1:42:08 - سه‌شنبه 1 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نظام اقتصادی کشور باید تغییر کند/پول‌طلا جایگزینی برای ریال
نظام اقتصادی کشور باید تغییر کند/پول‌طلا جایگزینی برای ریال
اصفهان – مدیر مؤسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی با اشاره به ضرورت تغییر نظام اقتصادی کشور گفت: برای ایجاد نظام اقتصادیِ اسلامی باید به پول‌طلا توجه کنیم و از خلق پول بانکی بپرهیزیم.

به گزارش خبرنگار مهر، حجت الاسلام سید محمد حسین متولی امامی، در نشستی با عنوان «پول‌طلا، جایگزینی برای ریال» اظهار داشت: در طول سالهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون، این انقلاب به عنوان یک تمدن مورد توجه کمتری قرار گرفته است و بیشتر در پی کپی کردن نظام‌های دیگر تمدن‌های جهانی بوده‌ایم.

وی با بیان اینکه ما در ایجاد نظام سیاسی در مسیر انقلاب موفق عمل کرده‌ایم اما به طور مثال در نظام اقتصادی موفقیت چندانی کسب نکرده‌ایم، بیان داشت: در طول این سال‌ها به دلیل اینکه با قواعد بازی دیگر کشورها اقتصادمان را پیش برده‌ایم چندان موفقیتی کسب نکرده‌ایم، باید نظام اقتصادی ما نیز باید همانند نظام سیاسی تغیییر کند.

ضرورت بازگشت به نظام اقتصادی با محوریت طلا

مدیر مؤسسه تحقیقات راهبردی تمدن اسلامی با اشاره به ضرورت بازگشت به نظام اقتصادی با محوریت طلا ابراز داشت: برای ایجاد نظام اقتصاد دینی و اسلامی باید به پول‌طلا توجه کنیم و از خلق پول بانکی که امروز از مهم‌ترین معضلات اقتصادی کشور است، پرهیز کنیم.

وی ادامه داد: در واقع خلق نقدینگی از یک سو قدرت پولی را در اختیار سرمایه‌داران قرار داده و موجب ایجاد شکاف طبقاتی می شودو از سوی دیگر ربای سیستمی را در اقتصاد کشور وارد می‌سازد.

متولی امامی با بیان اینکه در همین راستا باید پول ثابت ملی داشته باشیمکه امکان خلق نداشته باشد، ابراز داشت: فقه اسلامی بر مبنای پول‌طلا امکان تحقق عقود شرعی را فراهم می‌کند و این درحالی است که در سیستم کنونی کشور با توجه به نوسانات ارزی، ارزش پول نیز تغییر کرده و امکان فراهم‌سازی عقود شرعی فراهم نیست.

خبر جدید  تشییع پیکر مطهر شهدای مدافع حریم امنیت در شهرضا و سمیرم

پول‌طلا توسط برخی مراجع از جمله آیت‌الله حائری و اراکی پیش از این نیز مطرح شده است

وی با اشاره به اینکه ایده پول‌طلا توسط برخی مراجع از جمله آیت‌الله حائری، اراکی پیش از این نیز مطرح شده است، گفت: بزرگانجهان اسلام و حتی نظریه‌پردازان اقتصادی در کشورهای غیر اسلامی نیز به این موضوع معتقد بوده و احیای دینار اسلامی را دنبال می‌کنند.

امامی با اشاره به ایجاد تحقیقاتی در ارتباط با پول‌طلا در موسسه تحقیقاتی راهبردی تمدن اسلامی ابراز داشت: این طرح راهکار عملیاتی شدن نیز دارد و در طول سالها تحقیق ابهامات موجود در این ارتباط نیز رفع شده است.

امکان انتقال شتابی پول طلا

وی اضافه کرد: با توجه به ارزش طلا در همه کشورهای جهان حتی امکان انقال شتابی آن نیز وجود دارد و این نکته علاوه بر دیگر ویژگی‌ها آن را جایگزین خوبی برای پول فعلی کشور قرار می دهد.

استاد دانشگاه باقرالعلوم(ع) با اشاره به اینکه این طرح حتی مورد استقبال بسیاری از کارشناسان اقتصادی مختلف نیز قرار گرفته است، گفت: اقتصادانان اسلامی در منطقه اعتقاد دارند در شرایط فعلی نخستینکشوری که می تواند پول طلا را عملیاتی و دیگر کشورهای اسلامی را نیز متاثر از این تغییر کند ایران است.

وی ادامه داد: پول‌طلا می‌تواند پول کشور ما را نیز جهانی کند و بازار جهان اسلام را نیز در دست داشته باشد و این درحالی است که اکنون پول ما تحت تاثیر دلار قرار گرفته است.

کد خبر ۴۵۰۰۸۴۳


منبع :: https://www.mehrnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد