یکشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
3:12:44 - جمعه 28 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نجات سمیرم از بحران خشکسالی نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری است
نجات سمیرم از بحران خشکسالی نیازمند اجرای طرح های آبخیزداری است
اصفهان- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی سمیرم گفت: اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری این شهرستان را از بحران خشکسالی و خالی شدن سفره های آب زیر زمینی می رهاند.

عزت الله مرادی روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا بر ضرورت تخصیص ۱۲۰ میلیارد ریال اعتبار مصوب اجرای طرح های آبخیزداری این شهرستان تاکید و اضافه کرد : با وجود ادامه خشکسالی، تغییر اقلیم و توپوگرافی(نقشه برداری از موقعیت طبیعی) زمین در سمیرم، بهترین کار اجرای این طرح در نقاط مستعد است.
وی خاطرنشان کرد : در یک دهه گذشته ۱۱ حوضه آبخیز با صرف ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار در این شهرستان اجرایی و مطالعه ۱۸ حوضه جدید نیز انجام شد که آماده اجراست.
وی اختصاص تجهیزات کامل مهار آتش در مراتع سمیرم را ضروری دانست و گفت : این خطه از استان اصفهان ۴۵۵ هزار هکتار عرصه ملی و ۳۳۰ هزار هکتار عرصه های مرتعی و جنگلی طبیعی دارد.
وی با بیان این که بارش های خوب بهاره، سرسبزی و رشد گیاهان مرتعی بویژه گونه های یکساله را به دنبال داشت ، گفت : رشد این گونه های گیاهی همراه با گرم شدن هوا، خشکسالی، خشک شدن چشمه ها و قنات ها، احتمال تنش و آتش سوزی پوشش مرتعی این منطقه را افزایش دادند.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری سمیرم با تاکید بر رعایت تقویم کوچ بهاره و پاییزه عشایر یادآور شد: حدود یک دهه است عشایر زودتر از زمان قانونی تقویم کوچ بهاره(۲۵ اردیبهشت) وارد مراتع سمیرم می شوند و این موضوع ضربه های جبران ناپذیری به خاک و پوشش گیاهی منطقه وارد کرده است.
به گزارش ایرنا، طرح های موثر آبخیزداری با کاهش میزان فرسایش خاک، زمین را برای نفوذ آب در دل خود فراهم کرده و آن را تبدیل به منبع آبی پایدار برای باغ ها و زمین های پایین دست حوضه خود می کند.
بر همین اساس، پوشش گیاهی و مرتعی در بخش وسیعی از دشت ها، کوهستان ها و تپه های پراکنده در جای جای سمیرم و همچنین سختی تردد و دسترسی محدود و مشکل به برخی از این مناطق در هنگام وقوع آتش سوزی مشکلات زیادی برای مهار حریق و خاموش کردن آتش در مراتع، به دنبال دارد.
سال گذشته افزون بر ۳۰ مورد آتش سوزی در مراتع این شهرستان بویژه در بخش های مرکزی و پادنای بزرگ سمیرم رخ داد که به همت ماموران یگان حفاظت منابع طبیعی، آتش نشانی شهرهای همجوار و همیاری مردم مهار شد.
۹۵ درصد شهرستان ۱۰۰ هزار نفری سمیرم با پنج هزار و ۲۰۰ کیلومتر مربع وسعت در بخش کشاورزی به فعالیت اشتغال دارند.
این شهرستان در ۱۶۰ کیلومتری جنوب اصفهان و ۱۶۴ کیلومتری شمال یاسوج واقع شده است.
۷۱۴۷/۶۰۲۶/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  مسمومیت با گاز co هفت نفر اصفهانی را راهی بیمارستان کرد
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد