شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰
10:33:21 - یکشنبه 11 اکتبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نابودی و از بین بردن اکوسیستم رودخانه بشار با احداث سد تنگ سرخ
نابودی و از بین بردن اکوسیستم رودخانه بشار با احداث سد تنگ سرخ
احداث این سد مناطق زیبا باعث می شود که اکوسیستم مهمی از دیار زاگرس در منطقه تنگ سرخ و روستا‌های اقماری آن زیر آب خواهد رفت و حتی آب ذخیره شده پشت این سد نیز به رودخانه دیگری که از سرچشمه‌های بشار سرچشمه می‌گیرد و در استان فارس جاری است اضافه خواهد شد که این موضوع به منزله نابودی و از بین بردن اکوسیستم رودخانه بشار است.

شعار سال: بشار، رودخانه‌ای در دل رشته کوه‌های استوار زاگرس که از تنگ سرخ و قلات در بویراحمد سفلی سرچشمه می‌گیرد و امروز ایل بزرگ بویراحمد از سرود شمالی تا سرود جنوبی و حتی بویراحمد سفلی در کنار آن یکجا نشین شده اند.

آری؛ امروز پایتخت طبیعت به واسطه داشتن رودخانه بشاری که از وسط آن می‌گذرد و تسلی بخش این دیار است، تبدیل به پایتخت طبیعت شده و زندگی در کنار این رودخانه برای بسیاری از مردمان این دیار جاری شده است.

بشار آوازه‌ای بزرگ از دوستی انسان وطبیعت

بشار امروز آوازه‌ای بزرگ از دوستی انسان و طبیعت در پایتخت طبیعت ایران است و زیبایی‌های آن باعث شده که مردمان زیادی در کنار این رود به زندگی خود ادامه دهند و تنها دلخوشی آنان به خروش بشار در بهار و پر آبی آن در زمستان و پاییز است.

زیبایی‌های بشار باعث شده که پارک‌های ساحلی بشار از مهروزی و غدیر تا ساحلی مهمانوازی این دیار را بر دوش خود بکشند و آوازه بزرگ پایتخت طبیعت ایران را به طیعت دوستان نشان دهند.

آیا بشار خشک میشود؟

آنچه امروز باعث دلنگرانی مردمان این دیار شده است، بسته شدن سرچشمه‌های این رود خروشان و زیبا با احداث یک سد است؛ که برخی آن را لازم الاجرا و برخی دیگر نیز راهی برای نابودی دیار بویراحمد و از بین رفتن اشتغال و اکوسیستم بشار می‌دانند.

سد تنگ سرخ، آری سد تنگ سرخ یکی از بزرگترین و مهمترین سد‌های دیار زاگرس در منطقه تنگ سرخ در حد فاصل روستای تنگ سرخ و قلات بویراحمد است که برخی از طبیعت دوستان احداث آن در این منطقه را راهی برای از بین بردن رودخانه بشار خروشان که یکی ار سرچشمه‌های کارون همیشه جازی است، می‌دانند.

خبر جدید  طباطبایی، جانشین موقت سلطان حسینی می‌شود

نابودی حیات وحش دنا با احداث یک سد؟

به گفته طبیعت دوستان با احداث سد تنگ سرخ بجای جان بخشیدن به رودخانه خروشان بشار، پاشنه آشیلی برای نابودی آن خواهد شد، سدی که با احداث آن و انحراف رودخانه برای احداث آن، دبی رودخانه کم می‌شود و کم کم نابودی آن نیز هویدا خواهد شد.

به گفته کارشناسان و طبیعت دوستان برای احداث این سد مناطق زیبا و اوکوسیستم مهمی از دیار زاگرس در منطقه تنگ سرخ و روستا‌های اقماری آن زیر آب خواهد رفت و حتی آب ذخیره شده پشت این سد نیز به رودخانه دیگری که از سرچشمه‌های بشار سرچشمه می‌گیرد و در استان فارس جاری است اضافه خواهد شد که این موضوع به منزله نابودی و از بین بردن اکوسیستم رودخانه بشار است.

هرچند که احداث این سد بزرگ و مهم در منطقه بویراحمد به دست قرار گاه همیشه در صحنه خاتم الانبیاء سپرده شده است، اما جوای سئوال اینجا که آیا به گفته طبیعت دوستان و کارشناسان احداث سد تنگ سرخ گلبانگ نابودی رودخانه بشار را سر می‌دهد.

به گفته طبیعت دوستان احداث این سد زیر مجموعه آب و منطقه‌ای استان فارس بوده و آنچیزی که در این زمینه خودنمایی می‌کند این بوده که احداث این سد بجای زنده نگه داشتن رودخانه بشار کمر به نابودی رودخانه خروشان بشار و از سویی دیگر نابودی اکوسیستم و حیات وحش دنا بسته است.

احداث در منطقه تنگ سرخ یا خرانداز

کارشناسان و طبیعت دوستان بر این باورند که بجای ساخت این سد در این منطقه میتوان این سد را در منطقه‌ای دیگر و در حد فاصلی در نزدیکی تنگ سرخ در منطقه خرانداز بنا نهاد، موضوعی که می‌تواند بشار را از خطر نابودی نجات دهد.

خبر جدید  قیمت مسکن در اصفهان کاهش یافت

مسئولان استانی از جمله نماینده محترم مردم بویراحمد دنا و مارگون باید توجه داشته باشد که چه میزان این سد میتواند به اکوسیستم رودخانه بشار و حتی اکوسیستم دنا ضربه بزند و از سویی دیگر، آیا این سد بجای سود به مردم بویراحمد میتواند زندگی را دچار مشکل کند. موضوعی که امروز بر سر رودخانه خروشان زاینده رود آمده است.

آنچیزی که از هر چیز دیگری برای مردم دیار بویراحمد و زاگرس نشین در پهنه ایران مشخص است این بوده که زندگی بسیاری از مردمان دیار دنا با رودخانه بشار الهام گرفته است و نابودی اکوسیستم این رودخانه میتواند صدمات جبران ناپذیری به رودخانه بشار بزند.

شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت صبح زاگرس، تاریخ انتشار: ۱۹مهر ۱۳۹۹، کد خبر: ۱۶۴۴۱۹، sobhezagros.ir

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد