سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
1:32:46 - یکشنبه 23 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مولد بودن روستاها از بین رفته است
مولد بودن روستاها از بین رفته است
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، گفت: در شرق اصفهان روستاهایی داریم که از نظر تاریخی فوق‌العاده ارزشمند هستند و نباید با مصالح جدید روستاها را از بین ببریم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، گفت: در شرق اصفهان روستاهایی داریم که از نظر تاریخی فوق‌العاده ارزشمند هستند و نباید با مصالح جدید روستاها را از بین ببریم.

به گزارش خبرنگار ایسنا – منطقه اصفهان، فریدون الهیاری امروز(شنبه) در برنامه کارآفرینی روستا که در اتاق بازرگانی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: زمانی که در مورد روستا صحبت می‌کنیم، روستاها کارکرد مهمی در کشور داشته است و ۱۰۰ سال پیش بیش از ۷۰ درصد جمعیت در روستاها بود، اما امروز متأسفانه سه‍م روستاها کاهش یافته است و مولد بودن روستاها از بین رفته و آن‌ها دچار مشکل شده‌اند.

وی افزود: باید روستاها را احیا کنیم و چاره‌ای جز بازگشت به اصالت روستاها نداریم. روستاها تولید می‌کردند محیط زیست را حفظ می‌کردند و پایگاه مهمی بودند. امروز اگر می‌خواهیم روستاها را به نقش اصلی خود بازگردانیم باید به خوبی پتانسیل آن‌ها را مطالعه کنیم.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان، گفت: روستاییان در سرزمین خشک ایران حماسه وار زندگی کرده‌اند. مردمی که بتوانند در فلات مرکزی ایران زندگی کنند، اساساً زندگی کردن آن‌ها حماسه بوده است.

الهیاری تصریح کرد: جامعه روستایی خلاقیت دارد و در دو حوزه صنایع دستی و گردشگری روستاها نقش اساسی بازی می‌کنند چرا که خواستگاه صنایع دستی روستاها هستند. متأسفانه امروز بخش عظیمی از صنایع دستی روستایی در محاق قرار گرفته است. اگر می‌خواهیم این نقش بازگردد باید با خلاقیت صنایع دستی را کارآمد کنیم.

وی گفت: این ظرفیت بزرگ روستاها را باید بیدار کنیم. در خور و بیابانک جوانان پوشاک تولید می‌کنند و خارجی‌ها مدام آنها را می‌خرند. واقعیت این است که روستاها ظرفیت عجیبی دارند و صنایع‌دستی می‌تواند ارزش افزوده و اشتغال در این خصوص ایجاد کند.

خبر جدید  یک فرد می تواند زلزله 8 ریشتری رسانه ای ایجاد کند

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان ادامه داد: در حوزه گردشگری روستایی دیر وارد شده‌ایم، اما ظرفیت گردشگری نیز بالا است و مغفول مانده است و متأسفانه معماری مدرن شکل روستاها را به هم می‌زند.

الهیاری با بیان اینکه بافت معماری روستا باید حفظ شود، اظهار کرد: در شرق اصفهان روستاهایی داریم که از نظر تاریخی فوق‌العاده ارزشمند هستند و نباید با مصالح جدید روستاها را از بین ببریم. میراث ناملموس روستاهای ما باید حفظ شود، پس تقویم آیین روستایی باید ایجاد کنیم و آیین‌ها را احیا کنیم.

وی با بیان اینکه در بحث کارآفرینی، کلید واژه کارآفرینی در روستا خلاقیت است، خاطرنشان کرد: بخش طبیعت‌گردی یک موضوع جدی است، ۳۰۰ اقامتگاه بوم گردی اصفهان این استان را رتبه یک کشور کرده است. هر منطقه روستایی غذاهایی که دارند هرکدامش یک ارزش افزوده است. یکی از مشکلات ما این است که هتل‌ها و مراکز اقامتی منوهایشان یکی است و این روستاها هستند که باید گنجینه غذایی خود را روی میز بگذارند.

انتهای پیام
منبع :: http://isfahan.isna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

بر چسب ها:
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد