چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰
11:22:11 - یکشنبه 6 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
منسوج طبیعی شارژ شونده در اصفهان تولید شد؛ ایده‌ای که تبدیل به ثروت شد
منسوج طبیعی شارژ شونده در اصفهان تولید شد؛ ایده‌ای که تبدیل به ثروت شد
عضو هیئت علمی مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان با بیان اینکه نساجی کشور دچار مشکل است، گفت: ما در صورتی می‌توانیم با کشورهای رقیب، رقابت کنیم که ارزش دانش فنی محصولات تولیدی ما خیلی بیشتر از مواد اولیه باشد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اصفهان، گاهی با پرورش ایدههای کوچک و عملی کردن آنها و یا با تغییرات جزئی در داشتهها، تحولات بزرگی در اطراف خود ایجاد میکنیم. تحولاتی که شاید اقتصاد کشور را نیز بهبود ببخشد.

در دنیایی زندگی میکنیم که به علت سبک زندگی، دچار معضل چاقی شدیم معضلی که سلامتی و زندگی ما را تحتالشاع خود قرار داده است. براساس آمار و ارقام ۶۵ درصد از مردم کشور دچار اضافه وزن و چاقی هستند.

شاید به خاطر اینکه این معضل شکل ظاهری آدمها را نیز تغییر داده بیشتر درصدد برطرف کردن آن هستند. از ورزش گرفته، تا انواع داروها و کرمها و گنهای لاغری و حتی عملهای جراحی به همه روی آوردند تا معضل چاقی خود را برطرف کنند.

در میان این همه محصولات لاغری داخلی و خارجی، گروهی به سرپرستی اکبر خدامی، عضو هیئت علمی مهندسی نساجی دانشگاه صنعتی اصفهان ادعا میکنند پارچهای از محصولات کاملا طبیعی تولید کردند که این وظیفه را به خوبی انجام میدهد. پارچهای از الیاف طبیعی با قابلیت شارژ شدن به هر تعداد که نیاز باشد.

در ادامه به گفتوگو با این محقق مینشینیم:

تسنیم:محصول خود را معرفی کنید؟

خدامی: ما پارچهای با خاصیت آنتی سلولیت تولید کردیم. پارچهای با الیاف طبیعی، با استفاده از مواد طبیعی و قابل شارژ که میتوان از آن در صنعت لاغری استفاده کرد.

تسنیم: با توجه به اینکه نمونههای خارجی در بازار دیده میشود، این پارچه چه ویژگیهای برتری دارد؟

خدامی: در بافت این پارچه چند نکته رعایت شده است. نخست اینکه در نمونههای خارجی از الیاف مصنوعی استفاده شده در صورتی که ما در تولید این محصول فقط از الیاف طبیعی استفاده کردیم. دوم، در نمونههای خارجی از مواد شیمیایی به عنوان چربیسوز استفاده میشود ولی ما از مواد کاملا طبیعی استفاده میکنیم . سوم، در نمونه خارجی از میکرو کپسولهایی که بعد از مدتی اثر خود را از دست میدهند استفاده میشود در صورتی که ما در پارچه تولید شده یک سیستمی ایجاد کردیم که قابلیت شارژ مجدد دارد.

خبر جدید  کمیته امداد اصفهان از ۳۷۶۳ بیمار صعب‌العلاج حمایت می‌کند

تسنیم: با وجود این همه محصولات لاغری داخلی و خارجی، چه راهکاری برای وارد شدن در بازار و رقابت دارید؟

خدامی: رقابت بسیار شدید است و ترکیه و چین بازار ایران را گرفتند و این در حالی است که نساجی کشور دچار مشکل است. ما در صورتی میتوانیم با آنها رقابت کنیم که ارزش دانش فنی محصولات تولیدی ما خیلی بیشتر از مواد اولیه باشد.

تسنیم: آیا محصول خود را ثبت کردید؟

خدامی: ثبت اختراع داخلی آن را انجام دادیم و در مرحله بعد به دنبال ثبت اختراع بینالمللی هستیم.

تسنیم: آیا محصول شما از نظر قیمت برتری نسبت به نمونههای خارجی دارد؟

خدامی: صددرصد. نمونه خارجی حدود ۱۸۰ تا ۲۳۰ دلار است درصورتی که محصول ما نزدیک ۵۰ دلار در حال حاضر قابل عرضه در کشور است.

تسنیم: برخی از داروها فقط تا زمانی که مصرف میشوند تاثیر دارند، آیا تولیدات شما اثر طولانی مدت دارد؟

خدامی: این محصول چربی بدن را میسوزاند . اثر طولانیتری دارد ولی به نوع تغذیه هم ارتباط دارد ممکن است دوباره چربی مصرف شود.

تسنیم: چقدر طول کشید که ایده تبدیل به محصول شد؟

خدامی: این محصول حاصل ۲ پروؤه کارشناسی ارشد بود و بعد از آن هم ۱٫۵ سال تولید آن طول کشید. اما نکته قابل تامل این است که این پارچه را به گونهای تولید کردیم که با امکانات موجود در کارخانجات ایران هماهنگ باشد یعنی کارخانهها برای تولید این پارچه نیاز به تغییر خط تولید خود ندارند و این کار ما را بسیار سخت کرد.

تسنیم:این پارچه چندبار قابل شارژ شدن و استفاده است؟

خدامی: بینهایت. هرچند مرتبه که بخواهند استفاده کنند قابل شارژ شدن است.

خبر جدید  آغاز راهپیمایی دشمن‌شکن ‌‌۲۲ بهمن در استان اصفهان؛ نمایش «اتحاد و همبستگی» ایرانیان در نصف جهان

تسنیم: مشکلاتی که در این راه داشتید؟

خدامی: تبدیل طرح تحقیقاتی به محصول کار بسیار دشواری است. من برای تکمیل پارچه فقط ۳ روز شبانه روز در کارخانه بودم و بیشتر از خودم هزینه گذاشتم، ریسک آن را خودم قبول کردم و این درصورتی است که عکسالعمل بازار را نمیدانم هرکسی این ریسک را قبول نمیکند.

تسنیم:و انتظارات شما از مسئولان چیست؟

خدامی: در حال حاضر به دنبال گرفتن گواهی پزشکی هستم، اما پروسه گرفتن مجوز اینقدر سخت است که از حوصله یک محقق واقعا خارج است.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد