دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰
3:24:48 - جمعه 28 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مشکلات زندگی؛ عیار سنجش شخصیت آدمی
مشکلات زندگی؛ عیار سنجش شخصیت آدمی
گروه اجتماعی ـ استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه مشکلات ما انسان‌ها بعضاً نتیجه و آثار اعمالی است که انجام داده‌ و می‌دهیم، گفت: خداوند نیز مشکلاتی را برای افراد به وجود می‌آورد که مشخص می‌شود عیار افراد و خلوص نیت آن‌ها چقدر است و چقدر برابر مشکلات صبر و تحمل دارند.

حجتالاسلام عبدالرسول قاسمی، استاد حوزه و دانشگاه در گفتوگو با ایکنا از اصفهان، در مورد فلسفه رنج و زحمت در زندگی انسان، اظهار کرد: دنیا سرای تزاحم است و بر همین اساس منافع افراد، گروهها و ملتها با هم تضاد دارند. همه منافع افراد در این دنیا قابل تعمیم نیست، زیرا منابع محدود و منافع نامحدود هستند.
وی با اشاره به اینکه مشکلات برای بعضی از افراد باعث رشد آنها میشود، بیان کرد: خداوند افراد را با مشکلات امتحان میکند و در آیه ۱۵۵ سوره بقره میفرمایند:«وَلَنَبْلُوَنَّكُمْ بِشَيْءٍ مِنَ الْخَوْفِ وَالْجُوعِ وَنَقْصٍ مِنَ الْأَمْوَالِ؛ و قطعا شما را به چيزى از [قبيل] ترس و گرسنگى و كاهشى در اموال و جانها و محصولات مى‏آزماييم». قاسمی افزود: قطعاً خداوند مشکلاتی را برای افراد به وجود میآورد که مشخص میشود عیار افراد و خلوص نیت آنها چقدر است و چقدر برابر مشکلات صبر و تحمل دارند. هر چقدر صبر انسان برابر مشکلات و سختیها بیشتر باشد، روح آدمی نیز قویتر میشود. مشکلات انسان نتیجه اعمال خودش است
این استاد حوزه و دانشگاه اظهار کرد: مشکلات ما انسانها بعضاً نتیجه و آثار اعمالی است که انجام داده و میدهیم؛ یعنی گناهان و رفتارهای ناهنجاری که در جامعه داریم، ظلمهایی که کردهایم و نوع رفتارهای ما سبب بروز برخی بخشی از مشکلات میشود. در دعای کمیل میخوانیم: «خدایا گناهانی که باعث عذاب ما میشود و نعمت تو را از ما سلب میکند، آنها را ببخش».
قاسمی بیان کرد: برابر مشکلات و سختیها باید صبر پیشه کرد، البته صبر مثبت و سازنده. اگر کسی این مشکلات را باعث رشد و پیشرفت خود بداند و این مشکلات را به فرصت تبدیل کند، راهحلهایی برای او به وجود میآید و مشکلات آسان و راحت در نتیجه نگاه انسان متفاوت میشود. مانند نگاهی که حضرت زینب(س) به واقعه کربلا داشتند، به طوری که ایشان فرمودند: «ما رأيت الا جميلاً».
وی ادامه داد: اگر انسان با ایمان باشد و مشکلات را برای امتحان از طرف خداوند بداند، قطعاً صبر و تلاش میکند و در عین حال که ایمان و امیدواری دارد، مشکلات را پلی میداند برای پیشرفت و سعادت. در قرآن آمده است:«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ» و یا «إِنَّا لِلَّهِ وَإِنَّا إِلَيْهِ رَاجِعُونَ ». همه مشکلاتی که برای انسان به وجود میآید از طرف خداوند است و این به اعتقاد سازنده ما برمیگردد که همه چیز را از طرف خداوند بدانیم.
وی افزود: دنبال جبر نباید بود، بلکه باید سعی و تلاش کنیم، تحرک داشته باشیم، تا با یاری خداوند مشکلات را برطرف شوند. در این زمینه دعا بسیار تاثیرگذار است، دعا در برداشتن و حذف کردن مشکلات کمک میکند. با صبر کردن میتوان مشکلات را حل کرد.
انتهای پیام
منبع :: http://isfahan.iqna.ir

خبر جدید  آب زاینده رود حتی به باغات هم نمی‌رسد
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد