چهارشنبه, ۱۷ آذر , ۱۴۰۰
16:01:45 - چهارشنبه 7 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مردم به علت تبعیض و محرومیت قیام و انقلاب کردند
مردم به علت تبعیض و محرومیت قیام و انقلاب کردند
یک استاد دانشگاه اصفهان گفت: مردم به علت تبعیض و محرومیت قیام کردند و این انقلاب نیز باید روزآمد سازی شود. به گزارش خبرنگار ایسنا، اصغر منتظر القائم در همایش چرا انقلاب کردیم؟ در دانشگاه اصفهان اظهار کرد: امام خمینی (ره) اذعان داشت که، انقلاب ما انفجار نور بود و توانست ملت ایران را از […]

یک استاد دانشگاه اصفهان گفت: مردم به علت تبعیض و محرومیت قیام کردند و این انقلاب نیز باید روزآمد سازی شود.

به گزارش خبرنگار ایسنا، اصغر منتظر القائم در همایش چرا انقلاب کردیم؟ در دانشگاه اصفهان اظهار کرد: امام خمینی (ره) اذعان داشت که، انقلاب ما انفجار نور بود و توانست ملت ایران را از قید طاغوت وابسته به آمریکا نجات دهد.

وی افزود: هدف انقلاب با شعار نه شرقی و نه غربی، خواهان اسلام بود. در ابتدای انقلاب و دوران جنگ، هدف مردم با مشاهده شهدا و دفاع از کشور، اسلام بود، اما با فاصله گرفتن از جنگ و ورود به دوران سازندگی، ساختن اقتصاد، صنعت و صادرات نفت، تحول در زندگی و مدرنیسم اتفاق افتاد و دیگر از مسیر شهادت و اسلام خواهی و عمل به آن و انقلاب گری فاصله گرفت و نگرش های تحول زا در مردم ایجاد شد.

این استاد دانشگاه اصفهان افزود: برای مثال در دوران صفویه فسادهایی ایجاد و تبعیض بر جامعه حاکم شد و در پایان این عصر مردم دیگر حالت دفاعی و شتاب در تمدن سازی نداشتند و در ۹ ماه محاصره، پایتخت صفوی را با رخوت و سستی به بیگانه تقدیم کردند.

منتظر القائم ادامه داد: مردم به علت تبعیض و محرومیت قیام کردند و این انقلاب نیز باید روزآمد سازی شود و با پیاده سازی انقلاب واقعی، مشکلات حل می شود.

وی با بیان اینکه تحول نخبگان در همه زمان ها یک جریان عادی است، افزود: تحول نخبگان و افکار جامعه دیگر حالت سنتی ندارد، نمی توان گفت که اعتمادشان نسبت به مراجع سلب شده، بلکه نخبگان دیگر نیز شریک شدند و مردم معتقدند که جریان ها و نهادهای انقلاب خود را با خواسته های جدید، روز آمدسازی کنند و نخبگان گذشته نیز اطلاعات خود را به روز کرده، در غیر این صورت مدیریت فرهنگی، علمی و صنعتی جامعه را باید به جوانان سپرد.

خبر جدید  ایران؛ از قدرت های برتر جهان در صنایع موشکی

منتظر القائم با بیان این که منکر پیشرفت نیستیم، ادامه داد: در حال حاضر کشور ایران در منطقه و جهان مورد اعتبار است و بزرگ ترین خدمات این انقلاب مبارزه با داعش و خروج آن از منطقه است، هم چنین تعداد فرهنگستان های علمی نسبت به قبل از انقلاب، به پنج عدد رسیده و سطح سواد و اشتغال زنان نسبت به آن دوران نیز افزایش یافته است.

وی با بیان این که مردم و دولت باید خواهان پیشرفت باشند، افزود: باید در جهت تربیت اخلاق فردی و ایجاد نهضت فراگیر عمومی، برای حل مشکلات و پیشرفت کشور گام برداشت.

هم چنین محمدرضا حاجی اسماعیلی، عضو هیئت علمی گروه علوم قرآن و حدیث دانشگاه اصفهان گفت: پهلوی یک رژیم به تمام سکولار بود، با وجود نبود محرومیت در گرایش مذهبی، ولی مذهبیون آزاد نبودند. در آن زمان روحانیت وجهه ای نداشت. در آن زمان زمزمه حضور روحانی به نام خمینی (ره) در جامعه جاری بود، اما با وجود ساواک، خفقان و نبود آزادی بیان در آن زمان، نام ایشان را نمی شد بر سر زبان آورد.

وی افزود: انقلاب ما در گرو دو حرکت، روحانیت بازار با مرجعیت شیعه و تفکر پیشرفته دانشگاه با محوریت دکتر شریعتی همراه بود.

استاد دانشگاه اصفهان افزود: نوع نگاه امام به اسلام با نگاه دیگر مراجع متفاوت بود، آنان فقه را حاکم بر اسلام می دانستند، اما امام خمینی(ره) معتقد به عرفانی بود که فقه را تحت شعاع آن می دید و معتقد به نقش زمان و مکان در فقه بود.

حاجی اسماعیلی افزود: به علت گسترش مراکز فروش مشروبات، مشکلات اقتصادی و بانکی در دوران پهلوی قیام کردیم، البته اکنون این مسائل برطرف شده اما در اقتصاد، مسائل بانکداری دچار مشکل هستیم. در حال حاضر نیز بزرگ ترین سرمایه یک ملت یعنی اعتماد عمومی به نظام و اعتماد به صدا وسیما سلب شده است، اشرافی گری ایجاد شد و عامل کنترل کننده باید باشد، هم چنین قوه قضاییه  ایراداتی دارد و در قانون اساسی نیز باید اصلاحاتی صورت گیرد.

خبر جدید  خصوصی‌سازی، هنر تئاتر شهرضا را به انزوا کشانده است

وی ادامه داد: به گفته امام خمینی (ره)، مدرسه انسان ساز است و شخصیت جوان، دیگر در دانشگاه شکل گرفته است.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد