دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰
13:44:47 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
مدیریت زمان، لازمه موفقیت و پیشرفت است
مدیریت زمان، لازمه موفقیت و پیشرفت است
گروه معارف – استاد حوزه و دانشگاه گفت: بحث مدیریت زمان، بحث مهمی است و در دنیای امروز ملت‌هایی به موفقیت رسیده‌اند که زمان را مدیریت کرده‌، اما گاهی روحیه بازیگوشی و عادت کردن به تنبلی و بی‌برنامگی ما را از ارزش عمر غافل می‌کند.

حجتالاسلام مهدی گرجی در گفتوگو با ایکنا از اصفهان، درباره ارزش عمر اظهار کرد: موضوع بهرهمندی از لحظات ارزشمند عمر، از مباحث عالی معارف اسلامی محسوب میشود و در علوم بشری و ملتهای بزرگ و موفق از جایگاه خاصی برخوردار است. هرکسی که به جایگاه و مقام بالایی رسیده یکی از عوامل موفقیت آن استفاده از عمر به خصوص در دوره نوجوانی بوده است. شعرا و عرفا نیز ارزش عمر را بسیار بالا میدانستند.
وی افزود: حضرت علی(ع) در مورد ارزش عمر میفرمایند: «فرصتها مثل ابرها میمانند که از بالای سر ما میگذرند و از دست میروند». پیامبر اکرم(ص) در این زمینه فرمودهاند: «فرصتها را غنیمت بشمارید تا غصه نخورید».
این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: وقت طلا است و ارزش آن از طلا بیشتر میباشد، زیرا اگر طلا را بفروشیم و یا آن را گم کنیم میتوانیم دوباره طلا را به دست آوریم، ولی عمر که از دست برود، نمیشود دوباره آن را به دست آوریم. نکتهای در این موضوع وجود دارد که خیلی از افراد ارزش عمر را نمیدانند و برای عمر و ثانیههای عمر ارزشی قائل نیستند و اگر آگاهی داشتند که چه اندازه لحظات عمر ارزش دارد و انسان را به تکامل و رشد انسان نزدیک میکند، مقداری برای وقت، ارزش قائل میشدند. گاهی روحیه بازیگوشی و عادت کردن به تنبلی و بی برنامگی ما را از ارزش عمر غافل میکند. مدیریت زمان؛ لازمه موفقیت
ناجی بیان کرد: بحث مدیریت زمان، بحث مهمی است و در دنیای امروز ملتهایی به موفقیت رسیدهاند که زمان را مدیریت کردهاند و برای ثانیههای خود برنامه داشتهاند. اهل بیت(ع) هم هر چند میدانستند در جامعهای که غالب مردم بی درد هستند و اکثرا به بی برنامگی عادت کرده، منظم بودن سخت است، ولی به ما سفارش کردهاند که برای لحظات عمر خود برنامهریزی کنیم و اوقات عمر خود را پوچ و بیهوده سپری نکنیم. حتی در تعبیری از پیامبر(ص) و سایر معصومین(ع) بیان شده که هرکس دو روزش با هم برابر باشد، ضرر میکند. در این زمینه باید فعالیتهای فرهنگی انجام دهیم، خانوادهها باید به میان بیایند و دستگاههای مدیریتی کشور نیز برای برقرای نظم باید برنامهریزی انجام دهند.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: انسان یک موجود خود مختار است و میتواند برای انتخاب مسیر زندگی خود تلاش کند و تصمیم خود را در هر لحظه میتواند تغییر دهد، منتهی انتخاب با انسان است، ولی تدبیر با خدا است، زیرا در مواقعی ما انسانها اموری را میخواهیم انجام دهیم ولی این کار انجام نمیشود و به هرحال ما باید با فکر، مشورت و با دقت بهترین مسیر را انتخاب کنیم و در ادامه راه از این انتخاب راضی به رضای خداوند باشیم. استفاده از نعمت عمر ارزشمند است
وی خاطرنشان کرد: معنای استفاده از عمر روشن است، بعضی از افراد در دیروز خود ماندهاند و همیشه از گذشته صحبت میکنند و بعضی دیگر از افراد نگران آینده خود و از امروز غافل هستند. ارزش عمر را دانستن منافاتی با روحیه دینداری و معنویت ندارد. استفاده از نعمت عمر ارزشمند است، عمری که خدای متعال با محبت و رحمت به تمام انسانها به عدالت عطا کرده و در روز قیامت هم از آن نعمت سؤال خواهد کرد.
گرجی افزود: امروز در دنیای ما تکنولوژی به گونهای است که امکان تولید، ذخیرهسازی، مصرف و بازیافت وجود دارد، اما مواردی هستند که نمیشود آن را تولید، ذخیره و بازیافت کرد، یکی از آن موارد عمر انسان است. بنابراین باید قدر عمر را دانست و نهایت استفاده را از آن داشت.
انتهای پیام
منبع :: http://isfahan.iqna.ir

خبر جدید  استقلال علمی ایران، ثمره انقلاب اسلامی است
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد