یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
8:07:21 - چهارشنبه 11 سپتامبر 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
محرم در اصفهان + فیلم
محرم در اصفهان + فیلم
هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر، جای جای ایران اسلامی و از جمله شهر اصفهان، مملو از عاشقان حسینی می شود که در رثای شهید دشت نینوا بر سرو سینه می کوبند.

هر ساله با فرا رسیدن ماه محرم، ماه پیروزی خون بر شمشیر، جای جای ایران اسلامی و از جمله شهر اصفهان، مملو از عاشقان حسینی می شود که در رثای شهید دشت نینوا بر سرو سینه می کوبند.

به گزارش ایسنا-منطقه اصفهان، در روزهای عزاداری محرم چهره شهرهای بزرگ و کوچک ایران به صورت چشمگیری تغییر می‌کند و سیاهپوش می‌شود. بیرق‌ها و علم‌های سیاه و گاه سبزرنگ بر در و بام تکایا، مساجد، خانه‌ها، مؤسسات، ادارات و معابر افراشته می‌شود. زن و مرد و پیر و جوان سیاه می‌پوشند و در این ایام زنان و مردان و به خصوص جوانان در مساجد و معابر و تکایا جمع می‌شوند به سر و سینه خود می‌کوبند تا عزا برپا دارند و با کشته‌شدگان واقعه کربلا که چهارده قرن پیش در صحرای کربلا رخ داد ابراز همدردی کنند. اما تاریخچه عزاداری روز عاشورا در ایران و اصفهان به چه زمانی بر می گردد؟

در سرزمین های اسلامی و به خصوص ایران اولین باری که عزاداری برای امام سوم شیعیان مرسوم شد در سالگشت حادثه عاشورا در زمان حکومت خاندان آل بویه بود، آل بویه از خاندان اصیل ایرانی و شیعی مذهب ساکن منطقه دیلمان ایران بودند که جد آنها ابوشجاعِ بویه پسر فنا خسرو دیلمی است و نسب آنها به بهرام گور ساسانی می‌رسد. تا پیش از آن عصر، شیعه قدرت سیاسی را در دست نداشت و با به قدرت رسیدن آل بویه، شیعیان توانستند عزاداری علنی داشته باشد و معزالدوله دیلمی که پایه‌گذار آل بویۀ عراق، خوزستان و کرمان بود دستور داد در روز عاشورا همه بازارها تعطیل شود و مردم در بیرون از منازل عزاداری کنند.

خبر جدید  حکم اعدام قاتل ملیکا تأیید شد

پس از به قدرت رسیدن پادشاهان شیعه مذهب صفوی، عزاداری امام حسین با شکوه بی‌سابقه‌ای برگزار شد. صفویه که بر کل ایران مسلط می‌شود و مذهب رسمی ایران شیعه می‌شود کم کم عزاداری ماه محرم در ایران و به خصوص در اصفهان رونق بیشتری می گیرد. سرودن اشعار مذهبی، مدح و تعزیه در رثای امامان و شهدای کربلا برای شاعران افتخاری بزرگ بود.هر ساله در ایام محرم مردم در کوچه‌ها و خیابان‌های شهرها و به خصوص اصفهان پایتخت ایران، عزاداری‌های عظیمی برگزار می‌کردند که تا به آن روز دیده نشده بود. در آن دوران بود که کتاب «روضة الشهدا» نوشته شد و مراسم عزاداری ماه محرم شکل جدیدی به نام «روضه خوانی» یا قرائت «روضة الشهدا» به خود دید. صد و پنجاه سال بعد از آن این روضه‌ها و اشعار به رشته‌ی تحریر درآمدند و نمایش‌های تعزیه کم کم پاگرفتند. متن این داستان‌ها از همان کتاب «روضة الشهدا» گرفته می‌شد و از قرن ۱۶ میان شیعیان گسترش یافت. بعد از آن بود که تکیه‌ها، حسینیه‌ها و موقوفات مربوط به امام حسین (ع) در ایران شروع به کار کرد.

در دوران افشاریه، زندیه و قاجاریه نیز عزاداری امام حسین(ع) ادامه می یابد، اما در دوره پهلوی اول عزداری این ماه ممنوع می شود. بعد از پیروزی انقلاب اسلامی عزداری ماه محرم هر سال با شکوه خاصی در سراسر کشور برگزار می شود.

انتهای پیام
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد