پنج شنبه, ۲۵ شهریور , ۱۴۰۰
15:35:51 - چهارشنبه 14 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
قدیمی ترین خانه تاریخی کاشان در معرض تخریب است
قدیمی ترین خانه تاریخی کاشان در معرض تخریب است
مدیر مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان گفت: قدیمی ترین خانه تاریخی این شهرستان در معرض ویرانی قرار گرفته است. این خانه با داشتن ویژگی های معماری، تزیینات گچبری و نقاشی منحصربفرد نیازمند توجه جدی برای احیا و بازسازی است. به گزارش ایسنا،  محمد مشهدی نوش آبادی اظهار کرد: خانه تاریخی منتسب به “عبدالرزاق خان” […]

مدیر مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان گفت: قدیمی ترین خانه تاریخی این شهرستان در معرض ویرانی قرار گرفته است. این خانه با داشتن ویژگی های معماری، تزیینات گچبری و نقاشی منحصربفرد نیازمند توجه جدی برای احیا و بازسازی است.

به گزارش ایسنا،  محمد مشهدی نوش آبادی اظهار کرد: خانه تاریخی منتسب به “عبدالرزاق خان” از آثار دوره زندیه است که با مساحت ۳۶۰۰ مترمربع در دو طبقه در محله پامنار کاشان در نزدیک مسجد آقا بزرگ واقع شده است.

به گفته وی، این خانه در کنار آب انبار عبدالرزاق خان واقع شده و به نام وی شهرت دارد، اما هنوز سند یا مدرک محکمی برای انتساب این خانه به عبدالرزاق خان پیدا نشده است و در صورت اثبات انتساب این مکان به عبدالرزاق، این خانه را باید قدیمی ترین و مهم ترین خانه و الگوی خانه های تاریخی کاشان دانست.

مدیر مرکز پژوهشی کاشان شناسی دانشگاه کاشان تاکید کرد: درباره صحت انتساب این خانه به عبدالرزاق خان نیازمند انجام پژوهش های میدانی و اسنادی است که با استفاده از کاوش های باستان شناسی و مقایسه تطبیقی ویژگی های معماری و هنری این خانه با دیگر بناهای دوران زندیه در کنار بررسی شهرت این انتساب در میان مردم محل، می توان به این مهم اطمینان پیدا کرد.

مشهدی نوش آبادی افزود: خانه های تاریخی کاشان عمدتا متعلق به دوران قاجار است، ولی ویژگی های منحصر بفرد معماری مانند ارتفاع قابل ملاحظه اتاق ها در طبقه فوقانی که در دیگر خانه های قاجاری کاشان کمتر دیده می شود و نوع تزئینات متفاوت آن در بخش شاه نشین می تواند در تاریخ گذاری این خانه مهم تلقی شود.

خبر جدید  حضور دو اصفهانی در اردوی تیم ملی کمباین

وی با اشاره به تخریب بی رویه این اثر بسیار مهم تصریح کرد: با وجود تاکید بر مرمت این خانه، در سالیان اخیر بخش های زیادی از این بنای ارزشمند از جمله شاه‌نشین ضلع غربی تخریب شده است و به مرور زمان، بخش های مختلف آن در حال تخریب و نابودی قرار دارد.

عضو هیئت علمی دانشگاه کاشان  تصریح کرد: عبدالرزاق خان حاکم کاشان در دوران زندیه و اوایل قاجاری بود که بعد از زلزله ویرانگر ۱۱۹۲ هجری قمری در این شهر نسبت به بازسازی کاشان و ساخت بناهای عام المنفعه همت گماشته و حتی با درایت و هوشمندی وی کاشان از هجوم آغامحمدخان قاجار در امان مانده است.

مشهدی نوش آبادی افزود: این خانه در حال حاضر در تملک وزارت مسکن و شهرسازی است و شهرداری کاشان به دنبال تملک این بنا و احیای آن است که این اقدام ارزنده می تواند به نجات و احیای قدیمی ترین خانه تاریخی کاشان بیانجامد.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد