چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
14:20:59 - دوشنبه 5 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
فلسفه احسان و نیکوکاری، تحکیم روابط بین انسان‌ها است
فلسفه احسان و نیکوکاری، تحکیم روابط بین انسان‌ها است
گروه اجتماعی- رییس هیئت مدیره کانون نشر فرهنگ اسلامی حسنات استان اصفهان گفت: فلسفه احسان و نیکوکاری تحکیم روابط بین انسان‌ها، کاهش فاصله طبقاتی و رفع محرومیت در جامعه است. سید علی نکویی، رییس هیئت مدیره کانون نشر فرهنگ اسلامی حسنات استان اصفهان در گفت گو با ایکنا از اصفهان، با اشاره به اینکه قرآن […]

گروه اجتماعی- رییس هیئت مدیره کانون نشر فرهنگ اسلامی حسنات استان اصفهان گفت: فلسفه احسان و نیکوکاری تحکیم روابط بین انسان‌ها، کاهش فاصله طبقاتی و رفع محرومیت در جامعه است.

سید علی نکویی، رییس هیئت مدیره کانون نشر فرهنگ اسلامی حسنات استان اصفهان در گفت گو با ایکنا از اصفهان، با اشاره به اینکه قرآن و روایات مختلف انسان را به احسان و نیکوکاری سفارش کرده است، اظهار کرد: فلسفه احسان و نیکوکاری این است که انسان خود را در مجوعه انسان‌ها ببیند و نعمت‌های الهی را تنها مختص به خود نداند، در واقع شکر این نعمت‌ها را با کمک و رسیدگی به دیگران، بجا بیاورد تا آن‌ها هم از این نعمت‌ها برخوردار شوند.
وی افزود: ریشه اصلی توصیه‌های قرآنی در باب احسان و نیکوکاری، منوط به نعمت‌هایی است که از جانب خداوند به انسان اعطا شده و ریشه دیگر آن، برای برابری انسان‌ها و یکپارچگی بین آنها و توجه به محرومان جامعه است.

فلسفه احسان و نیکوکاری، کاهش فاصله طبقاتی است

نکویی ادامه داد: همانطورکه اشاره شد، فلسفه احسان و نیکوکاری این است که فاصله طبقاتی کم و همه از نعمت‌های الهی بهره‌مند شوند تا کسانی که خواسته و یا ناخواسته از برخی نعمت‌ها و امکانات مادی محروم شده‌اند، بتوانند به حداقل‌های زندگی دسترسی پیدا کرده و مهم‌تر از آن اینکه، انسان‌ها نسبت به یکدیگر حس مهربانی، دوستی و برادری پیدا کنند.
وی افزود: وقتی یک انسان محسن و نیکوکار در راه خدا انفاق می‌کند، قبل از اینکه آن انفاق به طرف مقابل برسد، به خود انفاق کننده می‌رسد و او تعالی روحی پیدا خواهد کرد و این بذل و بخشش و قدم گذاشتن در راه خداوند، باعث تحکیم و تعالی روحی انسان می‌شود.

خبر جدید  عناوین برجسته روزنامه های اصفهان،دوم خرداد

رییس هیئت مدیره کانون نشر فرهنگ اسلامی حسنات استان اصفهان تصریح کرد: حسنات و نیکوکاری صرفاَ نباید در زمینه مادی باشد، بلکه همه انسان‌ها باید در وجود خودشان این احساس را نسبت به انسان‌ها، سایر مخلوقات در محیط زیست داشته باشند، یعنی همه افراد جامعه، فطرت خود را بازیابی کرده و آنچه در توان دارند، نسبت به مخلوقات خداوند،  به‌کار گیرند.
وی افزود: انسان نباید نسبت به مسائل پیرامون خود بی‌توجه باشد، بلکه باید بداند در نظام هستی و آفرینش به عنوان یک مجموعه‌ که همه مخلوقات خداوند هستند، لازم است که  نسبت به همدیگر احساس مسئولیت پیدا کنند.
وی با بیان اینکه تقویت احسان و نیکوکاری منوط به دامنه‌های گسترده‌ای است، گفت: بعضی مواقع یک کلام نیکو می‌تواند دل یک نفر را شاد کند و یا یک لبخند،  فرد رنجیده‌ای را تسلی می‌دهد تا برسد به کمک‌های مادی به افراد محروم جامعه و تشکیل کمک‌های سازمان یافته به معلولان که همه این‌ها در نوع خود ارزشمند هستند.
نکویی اظهار کرد: اکنون با توجه به شرایط موجود که روابط افراد جامعه، فامیل‌ها وهمسایگان از هم گسیخته شده، زمان آن رسیده که کمک‌ها سازماندهی و خیریه‌هایی متعددی تشکیل شود و مردم از طریق این خیریه‌ها و مؤسسات، کمک‌های خود را به دست محرومان جامعه برسانند.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد