سه شنبه, ۶ آبان , ۱۳۹۹
15:49:10 - چهارشنبه 21 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
عضو شورای شهر اصفهان:‌ ایران درگیر مازوخیسم اجتماعی است
عضو شورای شهر اصفهان:‌ ایران درگیر مازوخیسم اجتماعی است
سه تن از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان پس از سفری یک هفته‌ای به فرانسه، با حضور در خبرگزاری ایسنا لزوم و دستاوردهای سفر خود را تشریح کرده و از اهمیت استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها در مدیریت شهری سخن گفتند. به گزارش خبرنگار ایسنا، کوروش خسروی، کوروش محمدی و فریده روشن چندی پیش […]

سه تن از اعضای شورای اسلامی شهر اصفهان پس از سفری یک هفته‌ای به فرانسه، با حضور در خبرگزاری ایسنا لزوم و دستاوردهای سفر خود را تشریح کرده و از اهمیت استفاده از تجارب موفق دیگر کشورها در مدیریت شهری سخن گفتند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، کوروش خسروی، کوروش محمدی و فریده روشن چندی پیش در سفر به فرانسه از پروژه‌های شاخص کارآفرینی شهرهای نیس و پاریس بازدید کردند. این سفر در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی، انعکاس گسترده‌ای داشت و شایعات بسیاری در رابطه با این سفر شکل گرفت. دو دیدگاه کلی درباره سفرهای خارجی مدیران و کارمندان ارگان‌های دولتی و عمومی وجود دارد. برخی این سفرها را اسراف بودجه و هزینه‌های اضافی دانسته و معتقد هستند سفرهای خارجی مدیران شهری سوء استفاده از بودجه عمومی برای گردشگری و ماجراجویی است.

کوروش خسروی- عضو شورای اسلامی شهر اصفهان معتقد است این دیدگاه ناشی از سفرهای بدون دستاورد مدیران قبلی است. وی در این نشست اظهار کرد: علت اصلی برنامه ریزی این سفر آشنایی با دستاوردهای جالب توجهی بوده که در اکوسیستم کارآفرینی فرانسه رخ داده است.با وجود اینکه نمونه‌های موفقی در ایران وجود دارد اما مقیاس دستاوردهای فرانسه منحصر به فرد بوده و حتی کارشناسانی که بتوانند چنین گفتمانی در ایران ایجاد کنند وجود ندارد.

نمونه‌ای کوچک از مرکز کاندومینیوم فرانسه در اصفهان طی ۶ ماه

وی در خصوص راه اندازی ایستگاه F در شهر پاریس توسط رکسانا وزرای، گفت: این ایستگاه یک سیستم خوب کارآفرینی است و در ایران تجربه ای این گونه از هیچ کس مشاهده نشده است. تیم های مختلفی از ایران مرتبا در حال بازدید از این مکان‌ها هستند و در آینده ای نزدیک شاهد چنین ایستگاه هایی خواهیم بود.

این عضو شورای شهر تصریح کرد: مرکز کاندومینیوم از تجارب ارزشمند معماری در این کشور است که به دنبال آن هستیم تا شهریورماه ۱۳۹۷ نمونه ای از آن را در مقیاس کوچک در ساختمان جهان نمای اصفهان ایجاد کنیم و این انگیزه اصلی سفر ما بوده است. مردم و سرمایه گذاران با مشارکت یکدیگر این طرح را انجام داده‌اند و شهرداری تنها مدیریت اجرا این طرح را برعهده داشته است.

خسروی در خصوص بازدید از موسسه مترا گفت: پروژه مترا یکی از اقدامات خلاق و موثر در شهر پاریس است که توانسته ‌یک پارکینگ بی روح اتوبوس را بدون حذف این کاربری با ایجاد فضای سبز، پارکینگ و بهره گیری مناسب و درست از زمین تبدیل به یک پروژه شاخص شهری کند.

خبر جدید  تفاهم نامه ای با محوریت حمایت از ایتام سادات

وی افزود: شورای پنجم، شهرداری را تحت فشار قرار داده است تا روابط بین المللی شهرداری برقرار شود. ۲۰ سال است که چنین ارتباط هایی برقرار نشده است. دیپلماسی شهری باعث می شود یک شهر با سایر شهرهای استان ارتباط داشته باشد. متاسفانه تا کنون شهرداری اصفهان در حوزه روابط بین‌الملل و دیپلماسی شهری ضعیف عمل کرده است و آسیب‌های متعددی نیز از این فقدان خورده است.

این عضو شورای شهر گفت: قانع کردن مدیریت شهری و سرمایه گذار برای اجرای چنین پروژه های بسیار مشکل است که در پاریس این کار توسط چندین سرمایه گذار با مقیاسی بزرگ برای تبدیل تهدیدها به فرصت انجام شده است. بزرگ ترین پروژه مشارکتی در اصفهان شهرک سلامت است که در مقایسه با مقیاس پروژه‌های کلان دیگر کشورها بسیار کوچک است.

ایران درگیر مازوخیسم اجتماعی است

خسروی ادامه داد: رفتار مردم فرانسه در مترو تفاوت چندانی با مردم ایران ندارد. کسی در مترو فرانسه کتاب نمی‌خواند و همه با تلفن‌های همراه خود مشغول هستند. ایستگاه‌های مترو فرانسه ساده و معمولی هستند، بعد از بارش خیابان‌های فرانسه نیز با مشکل آب گرفتگی و یخ زدگی روبه‌رو می‌شوند. این طور نیست که فرانسه کشور ایده‌آل باشد و متاسفانه مردم ایران به نوعی خودتخریبی (مازوخیسم) اجتماعی روی آورده‌اند.

خسروی افزود: در پاریس حتی یک ترافیک آزاردهنده مشاهده نشده است. ۷۰ درصد مردم پاریس ماشین های شخصی ندارند و از سیستم حمل و نقل عمومی استفاده می کنند. زیرا در عین حال که سیستم مترو در این شهر بسیار پیچیده است و ایستگاه های ساده ای دارد اما تمام شهر را پوشش داده است. 

وی ادامه داد: در مقابل مدیریت شهری، ترافیک و حمل و نقل در فرانسه بسیار موثر و هوشمندانه عمل می کند. گران بودن وسیله نقلیه و انرژی در این کشور و مناسب بودن هزینه های وسایل نقلیه عمومی یکی از راهکارهای درست این کشوراست که باعث شده است ازدحام و شلوغی شهر در کنترل مدیریت شهری در آید.

خبر جدید  قوای سه گانه جلوی فساد را بگیرند

این عضو شورای شهر با اشاره به اینکه دائما در حال تخریب خود هستیم، اظهار کرد: ایستگاه های مترو خود را با ایستگاه های مترو در مسکو مقایسه می کنیم. استعدادهای جوانان کشورهایی مانند فرانسه برتر از استعدادهای جوانان ما نیست. در مقابل توان اجرایی، در این کشور بسیار قدرتمند است که آن را در کشور خود نداریم.

خسروی با بیان اینکه شهرداری حتی یک ریال هم برای این سفر هزینه نکرده است، گفت: اظهار نارضایتی مردم در مورد سفرهای خارجی به این دلیل بود که بازخوردی از سفرهای گذشته اعضای شورای شهر مشاهده نشده بود. 

در اصفهان سبک معماری خاصی دنبال نمی شود

هم چنین کوروش محمدی دراین نشست اظهار کرد: رکودی که سال ها است در حوزه رونق کسب و کار و برنامه های مدیریت شهری در اصفهان جاری است ضرورت انجام این سفر بود. مدیریت شهری سال ها است که به خواب زمستانی رفته است و نیاز به شوک و تزریق برنامه اجرایی دارد. باید برای رونق کارها از این تجارب خوب بهره ببریم. باید این تجارب را بومی سازی کرده و از آن ها استفاده کنیم.

وی افزود: در اصفهان سبک معماری خاصی دنبال نمی شود و به دنبال کسب تجارب کشورهایی چون فرانسه با سبک معماری دقیق و متوازن هستیم. البته این بهره گیری قرار نیست به صورت مستقیم در اصفهان استفاده شود، اما این نیاز در اصفهان احساس شده است. خدمات شهری در پاریس به گونه ای است که در آن پایین و یا بالا شهر مشخص نیست و این به معنای توسعه متوازن شهرهای فرانسه است.

این عضو شورای شهر با بیان اینکه نگاه مدیران باید باز شود، ادامه داد: باید مسائل مختلف از سوی مدیران دیده شود و در نگاهشان جرقه ای بزند تا بتوانند به سوی پیشرفت شهر قدم هایی بردارند و این تغییر نگاه نیازمند چنین سفرهایی است. در طرح های برنامه ریزی شده در پاریس تهدیدها به فرصت تبدیل شده است و در طرح‌ها تا صد سال آینده را پیش بینی می‌کنند.

فرهنگ سازی با مشارکت مردم انجام می شود

فریده روشن- دیگر عضو شورای اسلامی شهر اصفهان سفر خود را دارای دستاوردهای خوبی دانست و با اشاره به انعکاس رسانه‌ای این سفر اظهار کرد: سفر دیگر اعضای شورا در گذشته به دلیل گردشگری بودن دستاوردی نداشته و مورد توجه قرار نگرفته است. باید برای رفع مشکلات ترافیک، آلودگی هوا و کاهش سرمایه های اجتماعی از تجارب خوب این کشورها بهره گرفت.

خبر جدید  افزایش دو برابری مصرف آب در آران با راه اندازی کولرهای آبی

وی افزود: در این سفر به تفاوت‌های میان ایران و فرانسه توجه شده است و نباید برای کسب مجدد تجارب کشورها هزینه‌ای انجام شود. هزینه بلیط های این سفر توسط اتاق بازرگانی تامین شده است و دیگر هزینه های این سفر به صورت شخصی تامین شده است. پیشنهاد می شود چنین سفرهایی در آینده نیز برای بهره بردن از تجارب دیگر کشورها اتفاق بیفتد، اما رسانه‌ها همچون این نشست نسبت به این سفرها و دستاوردهای آنها حساسیت داشته باشند.

این عضو شورای شهر با اشاره به طرح کاندومینیوم (ساختمان هایی با چندکاربری) تصریح کرد: می توان چنین طرح هایی را بومی سازی کرد به خصوص که این طرح در فرانسه برای ۱۵ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است و ایران نیز در حال حاضر می‌تواند با استفاده از این طرح‌ها مشکلات حوزه اشتغال خود را تعدیل کند. تمام فعالیت ها برای انجام پذیرفتن این طرح در فرانسه شبانه انجام شده است تا در روز عبور و مرور مردم دچار مشکل نشود.

روشن  ادامه داد: شهر پاریس دارای مدیریت واحد است و مردم، شهرداری و مدیریت شهری با یکدیگر همکاری و هماهنگی دارند. مردم در شهر پاریس دارای امکانات خاصی نیستند، اما آرامش در بین آنها مشاهده می شود و همه قوانین را رعایت می کنند. 

وی با اشاره به اینکه فرهنگ سازی باید با مشارکت مردم صورت گیرد، اظهار کرد: نیازمند ایجاد بسترهایی برای تئاتر، موسیقی و سینما با توجه به نیازهای مردم هستیم که در پاریس این بسترها فراهم شده است. شاید اگر آرامش در این راستا به شهر بازگردد و بستر مناسبی برای نیازهای مردم انجام گیرد سرمایه ها به شهر بازخواهد گشت و افسوس های مردم از بین خواهد رفت. آنچه باید در اصفهان و در ایران بر روی آن تمرکز کنیم اعتماد عمومی به عنوان یک سرمایه اجتماعی در شهرداری است.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد