شنبه, ۲۸ فروردین , ۱۴۰۰
1:49:32 - سه‌شنبه 8 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
طرح جامع شهر اصفهان با چالشهای اصلی روبه روست
طرح جامع شهر اصفهان با چالشهای اصلی روبه روست
اصفهان- ایرنا- رئیس اداره طرح های توسعه شهری و معماری اداره کل راه و شهرسازی اصفهان سه چالش نهادی، قانونی و شفافیت را از جمله مشکلات طرح جامع شهر اصفهان با رویکرد جدید برشمرد.

علی هنردان روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با بیان اینکه برنامه جامع شهر اصفهان با رویکرد جدید، سومین طرح جامع این شهر و اولین نمونه از نسل جدید طرح‌های توسعه شهری کشور است، افزود: هر چند قرار است این طرح در چارچوب گفتمان عدالت و مردم سالاری (حق به شهر) و با رویکرد از پایین به بالا تهیه شود اما با توجه به بسترهای نهادی، قانونی و اطلاع‌ رسانی در حوزه مشارکت واقعی شهروندان و ذینفعان با چالش‌ هایی مواجه است.
وی اظهارداشت: اگر در ابتدای تهیه طرح جامع شهر با رویکرد نوین پاسخی برای حل و یا کاهش اثرات آن نداشته باشیم، موفقیت این برنامه با تردید روبه رو می شود.
رئیس اداره طرحهای توسعه شهری و معماری اداره کل راه و شهرسازی اصفهان، نخستین چالش در فرآیند تهیه برنامه جامع این شهر با رویکرد جدید را چالش نهادی دانست.
وی ادامه داد: یکی از اهداف اساسی طرح جامع جدید بازنمایی واقعیت های شهر و منطقه و بازتوزیع متوازن رانت و منافع ناشی از برنامه است که تحقق آن‌ در گرو انعکاس نیازها و خواسته‌ های ذینفعان و ذینفوذان و قدرت چانه‌ زنی و رقابت آزاد آن ها در طرح براساس اصول دموکراتیک، مشارکتی و غیر شخصی است.
هنردان تصریح کرد: این هدف با یک چالش جدی مواجه است زیرا ما در یک نظم با دسترسی محدود شهروندان قرار داریم و نهادهای مشارکت ‌کننده همه‌ ذینفعان برنامه را نمایندگی نمی ‌کنند و از شمول کافی در پوشش منافع متنوع ذینفعان برخوردار نیستند از طرفی در نزاع بین گفتمان – قدرت و در خلا ناشی از چالش شفافیت همواره بیم حذف و یا کاهش اثرگذاری این نهادها (نهادهای غیر دولتی) می‌رود.
رئیس اداره طرحهای توسعه شهری و معماری اداره کل راه و شهرسازی اصفهان همچنین چالش قانونی را از دیگر چالش های این طرح دانست و گفت: از بُعد محتوایی، رویکرد جدید سعی در ارائه یک نگاه برنامه ‌ای و همه شمول به جای نگاه سنتی و صرفا کالبدی به طرح جامع دارد اما این موضوع خود در تعارض با تعریف قانونی طرح جامع (قانون تغییر نام وزارت آبادانی و مسکن به وزارت مسکن و شهرسازی مصوب ۱۳۵۳) است.
وی بیان کرد : به نظر می‌رسد محدودیت‌ های ساختاری در ارائه نتایج و برون‌ داده ای طرح جامع با رویکرد جدید ایجاد می کند.
هنردان خاطرنشان کرد: از بُعد رویه ‌ای و فرآیند بررسی و تصویب طرح نیز طرح جامع جدید مطابق مصوبه شورایعالی شهرسازی و معماری پس از تایید شورای راهبری برنامه توسع شهر و شورای برنامه ‌ریزی استان، به تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری می ‌رسد.
وی اضافه کرد: این در حالی است که رویه کنونی متفاوت از فرآیند مشخص شده در آیین نامه نحوه بررسی و تصویب طرح های توسعه و عمران محلی، ناحیه ‌ای منطقه ‌ای، ملی و مقررات شهرسازی و‌معماری کشور مصوب سال ۷۸ هیات وزیران بوده است.
این مسوول در اداره کل راه وشهرسازی استان اصفهان گفت: با توجه به جایگاه تقنینی آیین نامه گفته شده نسبت به مصوبه سال جاری شورایعالی شهرسازی و معماری ایران، اثربخشی و الزام تایید طرح توسط شورای راهبری را با تردید مواجه می ‌سازد.
وی، چالش شفافیت و اطلاع رسانی را سومین چالش طرح جامع شهر با رویکرد جدید دانست و تصریح کرد: یکی از راهبردهای اصلی رویکرد جدید ایجاد شفافیت برای مشارکت بیشتر و از بین بردن فاصله بین نهاد تهیه و اجرای برنامه از راه دریافت پیشنهادات،اعتراض‌ها و حتی شکایات از ذینفعان و ذینفوذان است.
هنردان اظهارداشت: انتظار می‌رود شفافیت زمینه چانه ‌زنی و توزیع پراکنده و متوازن رانت ناشی از طرح را موجب گردیده و مانع از دستکاری منافع ذینفعان توسط نهادهای قدرت شود.
وی با بیان اینکه این طرح پیرو مصوبه خرداد سال جاری شورایعالی شهرسازی و معماری ایران در حال تهیه است، ادامه داد: از اهداف مهم تهیه این طرح مشارکت همگانی ذینفعان، توجه به سازو کارهای اجرایی احکام برنامه، توجه به رابطه متقابل شهر و منطقه، رقابت‌پذیری و توجه به کیفیت زیست شهری می توان اشاره کرد.
رئیس اداره طرحهای توسعه شهری و معماری اداره کل راه و شهرسازی اصفهان تصریح کرد: این طرح قصد دارد به منظور پیگیری عدالت اجتماعی، اقتصادی و در راستای ارتقای کیفیت زندگی و پایداری اجتماعی باب قدرت تصمیم‌ سازی و تصمیم ‌گیری را به روی تمام ذینفعان گشوده و با شناسایی، احصا و اولویت‌ بندی مسائل و مشکلات کلانشهر اصفهان در جهت رفع آن ها و تحقق یک چشم انداز مورد اجماع محلی گام بردارد.
وی مهم ترین تفاوت این برنامه با طرح ‌های جامع سنتی را از بُعد رویه و فرآیند تهیه طرح دانست و بیان کرد: طرح ‌های جامع سنتی توسط گروه متخصصان تهیه می ‌شد و مردم و اکثر ذینفعان طرح تا زمان ابلاغ در جریان تهیه و کم و کیف آن قرار نمی‌ گرفتند.
هنردان ادامه داد: در برنامه جامع شهر منطقه اصفهان با رویکرد جدید، مردم و ذینفعان اصلی شهر از همان ابتدا در جریان شروع طرح قرار گرفته و تهیه آن با مشارکت فعال صورت می ‌گیرد.
به گزارش ایرنا، در طرح جامع نحوه استفاده از اراضی و منطقه بندی مربوط به حوزه های مسکونی، صنعتی، بازرگانی، اداری و کشاورزی و تاسیسات و تجهیزات و تسهیلات عمومی مناطق نوسازی، بهسازی و اولویت های مربوط به آن ها تعیین شده و ضوابط و مقررات مربوط به تمام موارد و همچنین ضوابط مربوط به حفظ بنا و نماهای تاریخی و مناظر طبیعی، تهیه و تنظیم می شود و برحسب ضرورت، قابل تجدیدنظر خواهد بود.
کلانشهر اصفهان بر اساس سرشماری ۱۳۹۵ دارای بیش از یک میلیون و ۹۶۰ هزار تن جمعیت و ۲۱۳ کیلومتر مربع وسعت است.
۹۹۱۳/۶۰۲۶/

خبر جدید 


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد