یکشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
2:28:30 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس چیست؟
طرح افزایش تعداد نمایندگان مجلس چیست؟
طرح افزایش تعداد نمایندگان در کمیسیون امورداخلی مجلس تصویب شد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، مرکز اصفهان؛ به نقل از خبرگزاری خانه ملت؛ تعداد نمایندگان مجلس بر اساس طرحی که در کمیسیون امورداخلی تصویب شده از ۲۹۰ نماینده به ۳۳۰ نماینده میرسد که همین افزایش ۴۰ نماینده در مجلس، می‎تواند علتی باشد که این طرح تصویب شود.
با توجه به افزایش ۴۰ نماینده، بیشتر استانها در این آمار سهیم خواهند بود و زمینه تصویب طرح افزایش تعداد نمایندگان نیز مهیاتر است.
افزایش تعداد نمایندگان هر ۱۰ سال یکبار میتواند انجام شود که مبنای قانونی این امر اصل شصت و چهارم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران است.
اصل شصت و چهارم می گوید:
“عده نمایندگان مجلس شورای اسلامی دویست و هفتاد نفر است و از تاریخ همه پرسی سال یک هزار و سیصد و شصت و هشت هجری شمسی پس از هر ده سال، با در نظر گرفتن عوامل انسانی، سیاسی، جغرافیایی و نظایر آنها حداکثر بیست نفر نماینده میتواند اضافه شود.”
باید توجه داشت که این اصل در سال ۱۳۶۸ به تصویب رسیده است، در آن زمان تعداد نمایندگان مجلس شورای اسلامی ۲۷۰ نفر بوده است.
بر همین اساس در سال ۱۳۷۸ تعداد نمایندگان از ۲۷۰ به ۲۹۰ نماینده افزایش یافت ، اما این افزایش درسال ۱۳۸۸ حاصل نشد.
باید توجه داشت که در اصل شصت و چهارم قانون اساسی، قانونگذار قید”میتواند” را آورده است، به این معنا که اجباری برای افزایش وجود ندارد و در صورت مهیا بودن شرایط باید ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان افزوده شود.
به ازای هر ۱۵۰ هزار نفر باید یک نماینده در مجلس باشد و اگر این فرمول را به کل کشور تعمیم بدهیم اکنون باید حدودا ۵۰۰ نماینده در مجلس حاضر باشند تا به سهولت کار مردم پیگیری شود.
اکنون با توجه به اینکه اصل ۶۴ قانون اساسی در زمینه افزایش تعداد نمایندگان از سال ۱۳۷۸ تاکنون اجرا نشده است، در یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی نیز امکان افزایش ۴۰ نماینده وجود دارد زیرا به ازای هر ۱۰ سال میتوان ۲۰ نماینده به تعداد نمایندگان مجلس اضافه کرد و اکنون ۲۰ سال است که این قانون اجرا نشده است.
باید توجه داشت که طرح افزایش تعداد نمایندگان اکنون در کمیسیون امورداخلی کشور و شوراهای مجلس شورای اسلامی تصویب شده و هنوز به صورت قطعی تبدیل به قانون نشده زیرا ممکن است در صحن مجلس نیز مانند دیگر طرحها و لوایح دچار تغییر شود.
در طرح افزایش تعداد نمایندگان ۴ نماینده به تعداد کل نمایندگان استان تهران اضافه می ‍شود. استان تهران اکنون ۳۵ نماینده در مجلس شورای اسلامی دارد که در این طرح مقرر شده تا این تعداد به ۳۹ نماینده افزایش پیدا کند.
استانهای خوزستان و کرمان نیز هر کدام ۳ نماینده به تعداد کل نمایندگان آنها در مجلس اضافه میشود.
استان خوزستان ۱۸ نماینده در مجلس دارد که با این افزایش، ۲۱ نماینده در مجلس خواهد داشت همچنین استان کرمان اکنون ۱۰ نماینده در مجلس دارد که این تعداد به ۱۳ نماینده میرسد. براساس طرح افزایش تعداد نمایندگان در مجلس، دو نفر به ۲۰ نماینده استان اضافه می شود. براساس طرح افزایش تعداد نمایندگان به تعداد نمایندگان هر یک از استانهای آذربایجان شرقی، اصفهان، البرز، خراسان رضوی، سیستان و بلوچستان، فارس، هرمزگان و یزد دو نماینده اضافه خواهد شد.
آذربایجان غربی، اردبیل، بوشهر، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، قزوین، قم، کردستان، کرمانشاه، گلستان، لرستان، مازندران، مرکزی و همدان نیز آنگونه که در طرح افزایش تعداد نمایندگان دیده شده، هر کدام یک نماینده به تعداد نمایندگان آنها افزوده خواهد شد.
استان‎های چهارمحال و بختیاری و زنجان نیز بدون افزایش تعداد نمایندگان باقی میمانند و فقط حوزههای انتخابیه آنها اصلاح میشود.
استانهای کهگیلویه و بویراحمد، ایلام، گیلان و سمنان بدون تغییر در حوزه های انتخابیه و بدون افزایش تعداد نمایندگان و به شیوه قبلی به کار خود ادامه خواهند داد.

خبر جدید  مجهز شدن فرودگاه شهید بهشتی اصفهان به IFPS

تنظیم کننده: مجید اسماعیلیان دستجردی
منبع :: http://isfahan.iribnews.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد