دوشنبه, ۸ آذر , ۱۴۰۰
11:16:05 - دوشنبه 5 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سیمرغ فجر در اصفهان پر پرواز نگشوده است/استقبال متوسط از فیلم ها
سیمرغ فجر در اصفهان پر پرواز نگشوده است/استقبال متوسط از فیلم ها
خبرگزاری مهر، گروه استان ها – فاطمه کازرونی: هشتمین جشنواره فجر اصفهان در بهمنماه سرد ۹۶ در شرایطی کلید خورد که همچون سالهای گذشته، حاشیههای زیادی در ارتباط با لیست فیلمهای اکرانی وجود دارد چراکه از چندین سال گذشته تاکنون بسته سودای سیمرغ با فیلمهایی از کارگردانان ناآشنا و یا تازه کار به پرده سینماهای […]

خبرگزاری مهر، گروه استان ها – فاطمه کازرونی: هشتمین جشنواره فجر اصفهان در بهمنماه سرد ۹۶ در شرایطی کلید خورد که همچون سالهای گذشته، حاشیههای زیادی در ارتباط با لیست فیلمهای اکرانی وجود دارد چراکه از چندین سال گذشته تاکنون بسته سودای سیمرغ با فیلمهایی از کارگردانان ناآشنا و یا تازه کار به پرده سینماهای اصفهان می رسد، این موضوع به ویژه در سال گذشته نمود خاصی داشت به نوعی که شاهد ضعیف ترین جشنواره فجر در اصفهان بودیم.

امسال نیز در ادامه روند سالهای گذشته، بسته سودای سیمرغ ۱ به اصفهان رسیده است که به عقیده کارشناسان سینمایی احتمالا تنها چند فیلم خوب در آن وجود دارد، البته مسئولان اصفهانی قولهایی در ارتباط با اضافه شدن سه فیلم مطرح از جمله «به وقت شام» به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا از بسته دوم سودای سیمرغ به جشنواره فجر اصفهان دادهاند اما در ارتباط با زمان قطعی شدن این مسئله امروز و فردا میکنند، امروز و فردایی که شاید همانند سال گذشته تا پایان جشنواره به طول انجامد.

رئیس اداره سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان در ارتباط با اضافه شدن فیلمهایی به بسته سودای سیمرغ ۱ در اصفهان به مهر، اظهار داشت: احتمالا تا پایان جشنواره سه فیلم از بسته سودای سیمرغ ۲ نیز به فیلمهای اکرانی اضافه می شود و در حال پیگیری در این ارتباط هستیم.

رضا دهقانی درباره احتمال اضافه شدن فیلم حاتمی کیا به لیست فیلم های هشتمین جشنواره فجر در اصفهان افزود: در حال رایزنی در این ارتباط هستیم، اداره ارشاد اصفهان وظیفه خود را در این راستا انجام داده است و نیازمند همکاری دیگر نهادها مانند شهرداری اصفهان هستیم.

دست اتفاق همواره بسته ضعیف فیلم های فجر را نشانه می رود

مسئولان ارشاد اصفهان بهمن ماه سال ۹۵ دلیل رسیدن فیلم های بسیار ضعیف به جشنواره اصفهان را اتفاقی و ناشی از قرعه کشی برشمردند و این در حالی است که جای این سوال هنوز برای اصفهانیهای فرهنگ دوست وجود دارد که در شرایطی که برای شهرهای دیگر تعامل و صحبت حرف نخست را می زند چگونه دست مسئولان اصفهان جعبه دوم قرعه کشی را هدف رفته است. در این شرایط به نظر می رسد موضوع  پرداخت هزینه فیلمها،  که سال گذشته سروصدای زیادی در اصفهان به پا کرد و جشنواره فجر اصفهان را تا مرز تعطیلی کشید دلیل اصلی اکران فیلم های ضعیف در سال گذشته بوده است.

خبر جدید  گشایش نمایشگاه دستاوردهای انقلاب

معاون سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان این مسئله که فیلمهای ضعیف به اصفهان رسیده است را درست نمی داند.

وی در پاسخ به این سوال که چرا امسال نیز همانند سال های گذشته فیلم های ضعیف به اصفهان رسیده است به مهر اظهار داشت: من این مطلب را که از روی نام کادر فیلم، محتوا و زیبایی آن قضاوت کنیم را درست نمی دانم و باید یک فیلم را تا انتها دید و درباره آن سخن گفت.

دهقانی در پاسخ به این سوال که چرا همیشه فیلم هایی که نمی توان تا پایان درباره آنها قضاوت کرد به اصفهان می رسد نیز تاکید کرد: تمام فیلمسازان و عوامل فیلم قابل احترام هستند و ما بدون مشاهده یک فیلم درباره آن سخن نمی گوییم.

وی اضافه کرد: از نظر ما تمام فیلمهایی که وارد بخش سودای سیمرغ شده، مناسب است.

این صحبت های مسئولان ارشاد در شرایطی است که تجربه ۳۶ بار برگزاری جشنواره فجر نشان می دهد که اتفاقا از روی نام و نشان کارگردان می توان درباره فیلم ها قضاوت کرد و این موضوع که یکی دو فیلم در طول هر جشنواره خوش می درخشد و کارگردانان جوان را به دنیا هنر معرفی می سازد توجیه مناسبی برای انتخاب فیلم های نه چندان معروف نیست.

برخی شهرهای هم تراز اصفهان از میان ۲۲ فیلم جشنواره فجر قرار است ۱۸ فیلم را اکران کنند و به احتمال قوی همانند اصفهان قصد اضافه کردن سه تا چهار فیلم را دارند

از سویی در طول سالهای گذشته فیلمهایی از جشنواره فجر شاهد بودیم که به عقیده کارشناسان سینمایی بسیار ضعیف تر از فیلمهای غیرجشنواره ای بوده است و این موضوع نیز ملاکی خوب برای پاسخگویی به نارضایتی اصفهانی ها از انتخاب فیلم های جشنواره نیست.

با همه این شرایط جشنواره امسال امتیازهای ویژه ای دارد از جمله اینکه مسئولان از ابتدا در ارتباط با برگزاری جشنواره متفق القول بودند و شاید انعکاس اخباری در این ارتباط از یک ماه گذشته تاکنون موجب استقبال متوسط مخاطبان از روز نخست و دوم جشنواره شد.

خبر جدید  اهدا مدال طلای ووشوکار خمینی شهری به رهبر معظم انقلاب

انتخاب فیلم های جشنواره امسال همانند سال گذشته برای ما رضایت بخش نیست

فاطمه ارجمندمنش از مخاطبان امسال جشنواره فجر است، وی در ارتباط با فیلمهای اکرانی در دو روز گذشته و برگزاری هشتمین جشنواره فجر در اصفهان در گفتوگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: انتخاب فیلم های جشنواره امسال همانند سال گذشته برای ما رضایت بخش نیست.

وی افزود: برخی شهرهای هم تراز اصفهان از میان ۲۲ فیلم جشنواره فجر قرار است ۱۸ فیلم را اکران کنند و به احتمال قوی همانند اصفهان قصد اضافه کردن سه تا چهار فیلم را دارند، در چنین شرایطی جای سوال است که قدرت رایزنی پایتخت فرهنگی جهان اسلام کجاست.

برخلاف سالهای گذشته که خبرنگاران با وجود داشتن کارت، محدودیت هایی برای تماشای فیلم ها داشتند اداره کل ارشاد اصفهان بالاخره جایگاه ویژه و یک سینما را به خبرنگاران اختصاص داده است که جای بسی خرسندی دارد

این مخاطب جشنواره فیلم فجر فیلمهای اکران شده در دو روز گذشته را متوسط ارزیابی کرد و گفت: فیلم هایی مانند لاتاری و ابوقریب را پسندیدم اما شش فیلم دیگر چندان من را راضی نکرد و در حد ضعیف و متوسط بود.

مسئولان اصفهان، وظیفه خود در قبال پایتخت فرهنگی کشور را نمی شناسند

وی ادامه داد: از مسئولان اصفهانی تقاضا داریم که نصف جهان را دست کم نگیرند، این رفتار مسئولان در انتخاب فیلم را تنها ناشی از این می دانیم که فراموش کرده اند این شهر پایتخت فرهنگی کشور است و وظیفه خود در این ارتباط را به درستی نمی شناسند.

اما برخلاف سالهای گذشته که خبرنگاران با وجود داشتن کارت، محدودیت هایی برای تماشای فیلم ها داشتند اداره کل ارشاد اصفهان بالاخره جایگاه ویژه و یک سینما را به خبرنگاران اختصاص داده است که جای بسی خرسندی دارد اما عدم امکان تردد خبرنگاران به سینما فلسطین برای تهیه گزارش موضوعی است که توجیه پذیر نیست.

مسئول در ارتباط با این اقدام بیان داشتند در شرایطی که تنها برای هنرمندان شاخص و جوانان پرکار امکان مشاهده فیلم های جشنواره فجر فراهم آمده است اما ارشاد اصفهان برای نخستین بار در طول سال های گذشته امکان مشاهده تمامی فیلم ها را در اختیار خبرگاران قرار داده و بر این اساس انتظار دارند که اهالی رسانه نیز در انعکاس اخبار همکاری خوبی داشته باشند.

خبر جدید  هفته فرهنگی اصفهان در پاریس زمینه ساز گسترش روابط اقتصادی و فرهنگی ایران و فرانسه است

منت گذاری متولی اهالی رسانه برای فراهم سازی امکان مشاهده فیلم های فجر

این اظهار نظر به واقع جای تعجب دارد و باید گفت اینکه امکان مشاهده تمام فیلم ها برای خبرنگاران فراهم شود اقدام خارق العاده ای نیست که نیازمند منتگذاری دستگاه متولی فرهنگ و رسانه باشد چراکه رسالت هنرمندی که برای تماشای فیلم ها در سینما حضور پیدا می کند با خبرنگار متفاوت است.

در واقع این اقدامی است که از پایتخت فرهنگی کشور سالهاست انتظار می رود، جای بسی خوشبختی است که امسال اداره ارشاد اصفهان به وظایف خود در قبال خبرنگاران به درستی عمل کرده است اما این مطلب کم لطفی در حق خبرنگاران محسوب نمی شود.

اکران ۶ فیلم در دو روز از جشنواره فجر اصفهان

در دو روز گذشته فیلمهای امپراطور جهنم، اتاق تاریک، هایلایت، فیلشاه، تنگه ابوقریب، کامیون، جشن دلتنگی و لاتاری در دو سانس ۱۸ و ۳۰ دقیقه و ۲۰ و ۳۰ دقیقه در سینما فلسطین و سپاهان به نمایش درآمد.

سیمرغ فجر در اصفهان هنوز پر پرواز نگشوده است

جمعیتی که در روز نخست جشنواره به سیماهای سپاهان و فلسطین آمدند چندان قابل توجه نبود اما اگر رکود چند سال گذشته جشنواره فجر در اصفهان را در نظر بگیریم به نظر می رسد تا روز ۲۲ بهمن چراغ جشنواره فیلم فجر در اصفهان روز به روز پرفروغ تر شود.

استقبال مردم از از دو روز ابتدایی جشنواره فجر در اصفهان را می توان متوسط ارزیابی کرد چراکه تنها دو فیلم «لاتاری» و «تنگه ابوقریب» توانستند صندلی های سینما را لبریز از جمعیت مشتاق تماشاگران کنند و استقبال از بقیه فیلم ها ضعیف تا متوسط ارزیابی شده است؛ گویی سیمرغ فجر در اصفهان هنوز پر پرواز نگشوده است.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد