دوشنبه, ۲۳ فروردین , ۱۴۰۰
11:37:27 - جمعه 4 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سواد رسانه ای باید به مهارت و رفتار شهروندان تبدیل شود
سواد رسانه ای باید به مهارت و رفتار شهروندان تبدیل شود
اصفهان – ایرنا – رئیس پلیس فضای تولید و تبادل اطلاعات( فتا) فرماندهی انتظامی فرماندهی انتظامی اصفهان گفت: امروزه در عصر اطلاعات و گسترش لحظه به لحظه شبکه های اجتماعی در زندگی، سواد رسانه ای باید به مهارت و رفتار شهروندان تبدیل شود.

سرهنگ سید مصطفی مرتضوی روز جمعه در گفت و گو با ایرنا افزود: سواد رسانه ای نوعی مهارت است که امروز در جامعه به شعار تبدیل شده است.
وی اظهارداشت : باید مهارت سواد رسانه ای را در جامعه بازتعریف کنیم و از دوران نوجوانی و جوانی به دانش آموزان آموزش داده شود زیرا از صرف هزینه های کلان در آینده جلوگیری می کند.
رئیس پلیس فتای استان اصفهان اضافه کرد: با توجه به ارائه نشدن آموزش های لازم، سواد رسانه ای در جاهایی هم که تبدیل به رفتار شده، معکوس عمل می کند.
وی با اشاره به حادثه تلخ واژگونی اتوبوس دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات تهران تصریح کرد : این مساله به دلیل نداشتن مهارت رسانه ای شهروندان به یک موضوع سیاسی و امنیتی تبدیل شده است.
مرتضوی ادامه داد : در صورتی که شهروندان با دیدگاه سواد و مهارت رسانه ای با این پیام ها برخورد داشتند این نگاه سیاسی و امنیتی در کشور ایجاد نشده بود بنابراین کاربران باید توانایی درک پیام های دریافتی از سوی رسانه و مهمتر از آن توانایی درک پیامی که در پس پیام اصلی ارائه می شود را داشته باشند.
وی بیان کرد : کاربران باید رسالت پیام ها را بشناسند و پیام ها را تحلیل و بررسی و با واقعیت تطبیق دهند و واکنش مناسب را نسبت به آن نشان دهند.
به گفته وی امروز جهان به سمت ارتباطات نامحدود سایبری در حال حرکت است و در این نوع ارتباطات دیگر نمی توانیم کاربران را محدود کنیم.
رئیس پلیس فتای استان اصفهان با بیان این که در زمان حاضر هیچ آموزشی حول محور رسانه به شهروندان ارائه نمی شود، افزود: باید در راستای مهارت سازی در جامعه حرکت کنیم و اکنون هیچ نهادی در جامعه ما به آموزش مهارت های رسانه ای نمی پردازد و دانش و آموزش کافی در این زمینه وجود ندارد.
مرتضوی اضافه کرد: استادان دانشگاه ها و مربیان آموزشی با مسائل میدانی حوزه فضای مجازی نا آشنا هستند و فاصله زیادی بین مسائل و مشکلات روز جامعه با مباحث تئوری وجود دارد.
وی با بیان این که خلا صد در صدی در حوزه آموزش شبکه های اجتماعی در جامعه وجود دارد، اظهارداشت : آسیب های امروز در این بخش به دلیل نبود آموزش های درست و ضعف اخلاق مداری است.
وی خاطرنشان کرد : اصل و اساس استفاده از فناوری های جامعه مدرن ، توجه به فرهنگ استفاده از آن است که هنوز نسبت به آن غافل هستیم.
رئیس پلیس فتای استان اصفهان گفت: مسوولان جامعه باید عملگرا باشند و بیش از این که پشت تریبون ها و در جلسه های مختلف شعار دهند در رفتار و اجرا در راستای تحقق سواد رسانه ای عمل کنند.
سواد رسانه‌ای یک نوع درک متکی بر مهارت است که می‌ توان براساس آن انواع رسانه ‌ها را از یکدیگر تمیز داد، انواع تولیدات رسانه‌ای را از یکدیگر تفکیک و شناسایی کرد، همچنین سواد رسانه‌ای آمیزه‌ای از روش های بهره‌ وری مؤثر از رسانه‌ ها و کسب بینش و درک برای تشخیص رسانه ‌ها از یکدیگر است.
به گزارش ایرنا، نفوذ اینترنت و شبکه های اجتماعی در این استان ۷۴ درصد است در حالی که در کشور ۶۹٫۸ درصد است.
وضعیت نفوذ اینترنت و شبکه های اجتماعی در کشور ۱۰ درصد بالاتر از میانگین جهانی است.
۷۱۵۰ /۶۰۲۶/

خبر جدید  مدیریت فضای مجازی نباید دست دشمن باشد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد