سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
13:03:32 - یکشنبه 23 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سه خبر کوتاه میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان
سه خبر کوتاه میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان
اصفهان – ایرنا- مرمت پایاب قنات محله محمدیه نائین ، طرح طبیب وطن بر بالین میراث کهن و درخواست برای تدوین تقویم رویدادهای گردشگری روستاها خبرهای کوتاه بخش میراث فرهنگی و گردشگری استان اصفهان است.

** نائین
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی وگردشگری نایین گفت از مرمت پایاب تاریخی قنات محله محمدیه از دوره ی صفویه خبر داد.
محمود مدنیان افزود: تراشیدن بدنه های فرسوده و اجرای اندود گچ کاهگل و سیم گل بر روی بدنه ها، برچیدن و جمع آوری سیمان و سنگ لاشه فرسوده کف، برچیدن پله های مسیر منتهی به پایاب و محدوده داخلی ، استحکام بخشی بدنه های داخلی ، ساخت پله در قسمت داخلی و تعبیه ایستگاه پله مناسب در طول مسیر منتهی به پایاب از جمله مراحل مرمت این بنای تاریخی است.
مدنیان اعتبار اختصاص یافته مردمی برای مرمت این قنات تاریخی را ۱۰۰ میلیون ریال بیان کرد و افزود: شهر نایین دارای رشته قنات های متعددی است که تعدادی از آنها هنوز آب دارد .
شهرستان نایین با بیش از یکهزارو ۲۰۰ اثر تاریخی در ۱۴۰ کیلومتری شرق اصفهان قراردارد.

** اصفهان
مدیر کل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: طرح طبیب وطن بر بالین میراث کهن درراستای گردشگری سلامت در میدان امام اجرا می شود.
فریدون الله یاری افزود: طرح طبیب وطن بر بالین میراث کهن توسط یکی از پزشکان فوق تخصص از دانشگاه هاروارد آمریکا و در راستای ترویج گردشگری سلامت به صورت نمادین و به همت دفتر پایگاه ثبت جهانی میدان امام (ره)، در میدان امام اصفهان اجرا می شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان به نقل از پایگاه های ثبت جهانی استان اصفهان الله یاری افزود: این طرح که توسط یکی از پزشکان فوق تخصص غدد و هورمونهای مغزی اجرا می گردد، علاوه بر ترویج گردشگری سلامت با هدف طرح مشارکت مردم در مرمت بناهای تاریخی و فرهنگ سازی در راستای مرمت بناها صورت می گیرد.
الله یاری خاطر نشان کرد: مکانی از سوی دفتر پایگاه ثبت جهانی دو هفته یکبار در اختیار این پزشک متخصص قرار می گیرد ،تا با تجویز نسخه برای بیماران خود در این مکان ، درآمد ناشی از آن در جهت مرمت بناهای تاریخی صرف شود.
لیلی ماحوزی ایده پرداز این طرح و متخصص داخلی، فوق تخصص غدد درونریز و فوق تخصص هورمونهای مغزی نیز در خصوص اجرای این طرح در میدان امام گفت: نگاه مرمت در ترمیم بناهای تاریخی نگاهی مشابه علم پزشکی است.

خبر جدید  دستگیری ۹ نفر از عناصر کلیدی و سرشبکه دلالان ارزی در اصفهان

** اصفهان
مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اصفهان خواهان تدوین تقویم رویدادهای گردشگری روستاهای استان اصفهان با تکیه بر طبیعت، هنر، میراث ملموس و ناملموس شد.
فریدون الله یاری در آئین افتتاح رویداد علمی و فرهنگی کارآفرینی روستائی استان اصفهان افزود: بکوشیم تقویم گردشگری روستاهای استان اصفهان با تکیه بر طبیعت، هنر و میراث ملموس و ناملموس تدوین شود.
به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان اصفهان، وی با تاکید بر این نکته که مردم روستاها همواره خلاقانه در طول تاریخ حافظان فرهنگ اصیل ایرانی بوده اند عنوان کرد: در طول تاریخ و در سیر تطور تاریخ کهن ایران، مردم روستاها کارکردی خلاقانه در امتداد حیات فرهنگی ایرانیان داشته اند.
الله یاری تصریح کرد: بی شک رسوخ فرهنگ مدرن چیزی به ارزشهای روستاها نمی افزاید بنابراین باید تلاش کنیم تا با تکیه بر فرهنگ اصیل روستائی تقویم رویدادهای گردشگری روستاهای استان اصفهان با تکیه بر طبیعت، هنر و میراث ملموس و ناملموس فرهنگ اصیل روستائی تدوین شود تا از این طریق بتوانیم هر روستا را صاحب یک برند معتبر نموده و به توسعه گردشگری روستائی یاری رسانی کنیم.
۷۱۳۶/۶۰۲۲

منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد