پنج شنبه, ۱ آبان , ۱۳۹۹
14:43:03 - دوشنبه 26 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سرفصل ایمان، حسن خلق است
سرفصل ایمان، حسن خلق است
گروه اجتماعی- یک کارشناس دینی گفت: سرفصل تمام بحث اخلاق، حسن خلق می‌باشد و در واقع حسن خلق عمود خیمه مباحث اخلاقی در اسلام است. حجت‌الاسلام رسول ملکیان، کارشناس دینی حوزه‌علمیه اصفهان در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان درباره حسن خلق، اظهار کرد: ساختار وجودی انسان به لحاظ تعالیم اسلامی از سه بعد تشکیل شده […]

گروه اجتماعی- یک کارشناس دینی گفت: سرفصل تمام بحث اخلاق، حسن خلق می‌باشد و در واقع حسن خلق عمود خیمه مباحث اخلاقی در اسلام است.

حجت‌الاسلام رسول ملکیان، کارشناس دینی حوزه‌علمیه اصفهان در گفت‌وگو با ایکنا از اصفهان درباره حسن خلق، اظهار کرد: ساختار وجودی انسان به لحاظ تعالیم اسلامی از سه بعد تشکیل شده است؛ بعد اول، افکار و اندیشه‌های انسان که به عنوان اصول دین، ایدئولوژی و یا همان بینش اسلامی شناخته می‌شوند؛ دومین بعد، عمل انسان است که به احکام اسلامی شهرت دارد و سومین ارکان وجودی انسان، حالات روحی و معنوی می‌باشد که منظور از آن، اخلاق است.
وی افزود: سرفصل تمام بحث اخلاق، حسن خلق است و در واقع حسن خلق عمود خیمه مباحث اخلاقی در اسلام می‌باشد. اگر حسن وظرافتی در تمام افکار و اندیشه‌ها و یا در اعمال ما وجود داشته باشد، نتیجه آن در اخلاق و حسن خلق تجلی پیدا می‌کند.
ملکیان بیان کرد: علمای اخلاق برای بیان اهمیت اخلاق و حسن خلق، درختی را مثال زده‌اند و گفته‌اند ریشه‌های یک درخت مباحث اصول دین، تنه وشاخه‌های آن احکام اسلامی و میوه آن، اخلاق می‌باشد و شاه کلید اخلاق، حسن خلق است.
این کارشناس دینی بیان کرد: انسان بعضی مواقع که نمی‌تواند به دیگران کمک و مساعدت مالی و… بکند، اما می‌تواند با اخلاق خوب و حسن خلق داشتن، به دیگران خدمت کند. امروزه شاهد بروز نزاع‌ وخشونت‌های خیابانی هستیم که این مغایر با آموزه‌های اسلام در باب حسن خلق است.
ملکیان با اشاره به تاثیر حسن خلق در بهبود زندگی،  گفت: در خانواده‌ای که از نظر تمکن مالی ضعیف باشد، حسن خلق در بین اعضای خانواده می‌تواند یک زندگی متعالی را برای آنها به ارمغان بیاورد.

خبر جدید  حال و هوای بازار در آستانه عید

اسلام پیروان خود را به داشتن حسن خلق دعوت کرده است

وی در خصوص علل بروز بداخلاقی‌‌ها در جامعه، افزود: برخی انسان‌ها به دنبال خودسازی فردی نیستند، خودسازی نیز به این معنا نیست که انسان حتما باید دستورالعمل‌های قانونی و حکومتی را در این زمینه مدنظر قرار دهد، بلکه این یک بحث کلی می‌باشد که براساس آن اسلام همه را به داشتن حسن خلق دعوت کرده است.

وی با بیان اینکه حسن خلق نقطه برجسته و مشترک درزندگی ائمه معصومین(ع) می‌باشد و در باب حسن خلق، روایات متعددی از آن‌ها نقل شده است، بیان کرد: رسول اکرم(ص) فرمودند «اسلام، دین حسن خلق است» و یا امام علی فرموده‌اند«سرلوحه نامه عمل انسان با ایمان، حسن خلق اوست»، در واقع براساس احادیث و روایات متعدد این گونه می‌توان برداشت کرد که سرفصل ایمان، حسن خلق داشتن است.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد