سه شنبه, ۲۹ مهر , ۱۳۹۹
15:26:24 - چهارشنبه 28 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ریاضت آبی در اصفهان
ریاضت آبی در اصفهان
مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان گفت: سد زاینده رود وضعیت خوبی را ندارد و در حال حاضر آخرین نمودار ۱۳۳ میلیون مترمکعب آب پشت سد را نشان می دهد. این در حالی است که میانگین تا ششم اسفند ماه این سد ۷۰۰ میلیون متر مکعب بوده است. باید ریاضت آبی را در اصفهان و در […]

مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان گفت: سد زاینده رود وضعیت خوبی را ندارد و در حال حاضر آخرین نمودار ۱۳۳ میلیون مترمکعب آب پشت سد را نشان می دهد. این در حالی است که میانگین تا ششم اسفند ماه این سد ۷۰۰ میلیون متر مکعب بوده است. باید ریاضت آبی را در اصفهان و در همه بخش ها در حوزه زاینده رود به شکلی جدی داشته باشیم تا از بحران عبور کنیم.

به گزارش خبرنگار ایسنا، مسعود میرمحمدصادقی در جلسه مجمع نمایندگان استان اصفهان، اظهار کرد:  طبق آمار ارائه شده از سوی مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران، در کل کشور ۴۶٫۶ درصد کاهش بارندگی داریم. این آمار در استان اصفهان با ۶۸ درصد و در استان چهارمحال و بختیاری که تامین کننده آب سرشاخه های زاینده روز است ۶۳ درصد است و هر دو استان وضعیت بارش خوبی را ندارند.

وی افزود: نمودار بارش تجمعی در چند ایستگاه در اصفهان نشان داده است که امسال در آخرین مورد ۱۹ میلی متر بارش داشته ایم، که میانگین حدود ۶۵ میلی متر است. در مقسوم بیگ که در جنوب استان واقع شده نیز شرایط به همین شکل است.

مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان ادامه داد: چلگرد که محل تامین آب اصفهان است، تا تاریخ ۶ اسفند ماه، ۳۸۷ میلی متر بارش داشته است که البته بارش شب گذشته آن را به ۴۰۰ میلی متر رسانده است. میانگین بارش در سال های حدود ۵۰ تا ۹۶، حدود ۹۰۰ میلی متر است و این وضعیت خوبی را نشان نمی دهد و با این ۴۰۰ میلی متر ۵۶ درصد از نیازهای بلند مدت خود عقب تر هستیم. این در حالی است که در سال گذشته نیز شاهد همین وضعیت بوده ایم. در چلگرد نمودارها میانگین بارش ها را ۹۱۰ میلی متر را نشان می دهند.

خبر جدید  مرگ بر اثر سهل انگاری خانواده یا بازیگوشی راننده

نگران وضعیت ورودی آب به سد زاینده رود هستیم

میرمحمد صادقی تصریح کرد: نگران وضعیت ورودی آب به سد زاینده روز هستیم. این سد تاکنون ۱۱۵ میلیون متر مکعب آب ورودی داشته است و این کمترین میزان ورودی در کل تاریخ احداث سد است. این آمار در سال گذشته ۲۸۶ میلیون متر مکعب بوده است.

وی تاکید کرد: امسال خروجی آب از این سد را در حداقل میزان نگه داشته ایم. طی صحبت ها با استاندار اصفهان، مقرر شد که ۱۰ درصد در آب شرب اصفهان، کاشان و یزد صرفه جویی شود و ۲۰ تا ۲۵ درصد در صنایع کاهش برداشت آب داشته باشیم.

 ۱۳۳ میلیون مترمکعب آب پشت سد زاینده رود است

مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان با بیان اینکه در خصوص آب یزد طی دو روز گذشته کنتور آب یزد در  محل آبگیری این استان نصب شده است و اکنون قابلیت کنترل آب آن را داریم، گفت: سد زاینده رود وضعیت خوبی را ندارد و در حال حاضر آخرین نمودار ۱۳۳ میلیون مترمکعب آب پشت سد را نشان می دهد. این در حالی است که میانگین تا ششم اسفندماه این سد ۷۰۰ میلیون متر مکعب بوده است. باید ریاضت آبی را در اصفهان و در همه بخش ها در حوزه زاینده رود به شکلی جدی داشته باشیم تا از بحران عبور کنیم.

میرمحمدصادقی با اشاره به اینکه برنامه ای که برای کارگروه منابع و مصارف زاینده رود برای سال آینده پیشنهاد شده است، به شکل خوش‌بینانه در نظر گرفته شده است، گفت: بارش ها در حوزه زاینده روز به این شکل است که در پاییز حدود ۲۸ درصد، در زمستان۵۰ درصد و در بهار ۲۲ درصد است و طبق این پیش بینی تا میزان مقرر فاصله داریم.

خبر جدید  کشت ۱۰نوع گیاه دارویی در برخوار

وی اظهار کرد: در بخش آب از نمایندگان کمک می خواهیم. به دلیلاینکه از ماه های گذشته رودخانه خشک می شود برداشتی از سوی کشاورزان اصفهان انجام نخواهد شد، اما به دلیل اینکه در چهارمحال و بختیاری این آب از برابر کشاورزان باید عبور کند و به سد چم آسمان برسد و امسال چالش های بزرگی را در این خصوص خواهیم داشت و تنها راهکار برای آن قطع برق است.

 ۴۰۰ میلیون متر مکعب حجم آب پشت سد خط قرمز ما در شهریور آینده است

مدیرعامل آب منطقه ای اصفهان تصریح کرد: ۴۰۰ میلیون متر مکعب حجم آب پشت سد را برای شهریور ماه سال آینده به عنوان خط قرمز در نظر گرفتیم و در شورای هماهنگی توانسته ایم با پیگیری استاندار آن را تصیویب کنیم. این عدد به این دلیل ثبت شده است که در سال آینده بتوانیم به کشاورزان آب بدهیم و این یکی از خط قرمزهایی است که در استان اصفهان بر آن تاکید خواهیم داشت.

میرمحمد صادقی به موضوع سد کوهرنگ اشاره کرد و گفت: با پیگیری های استاندار پیش نویس قرارداد سرمایه گذاری با فولاد مبارکه امضا شده است و در حال انجام مراحل آن هستیم تا سرمایه گذاری توسط فولاد مبارکه انجام شود. طبق دستور استاندار با سرعت به دنبال بهره برداری از تونل کوهرنگ هستیم و امسال به صورت موقت از ایستگاه تونل سوم کوهرنگ بهره برداری می کنیم و امید است حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون مترمکعب آب را منتقل کنیم  و تا کمکی برای بهبود وضعیت فعلی شود. مجوز محیط زیست گرفته شده است، اما دادگستری استان چهارمحال و بختیاری آن را لغو کرده است و پیگیر لغو آن هستیم.

خبر جدید  کشف چوب قاچاق در نجف آباد

وی اضافه کرد: عملیات خط سامانه دوم که برای آب شرب اصفهان لازم است شروع شده و در هفته گذشته مناقصه از تصفیه خانه آن انجام شده است و به زودی شاهد کلنگ‌زنی آن خواهیم بود.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد