سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
13:00:00 - شنبه 29 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
داشتن سند راهبردی و نقشه راه لازمه توسعه صنعت پسماند است
داشتن سند راهبردی و نقشه راه لازمه توسعه صنعت پسماند است
اصفهان- ایرنا- مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری اصفهان گفت: در ایران هرچند به موضوع پسماند توجه شده اما بدلیل استفاده نکردن از فناوری نوین، ناکافی بودن قوانین مرتبط و نبود سند راهبردی و نقشه راه موثر، در این صنعت توسعه ای نداشته ایم.

علی دهنوی روز شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود : بازیافت پسماندهای مختلف شهری و صنعتی از جنبه های مختلف از جمله کاهش منابع محیط زیست، جلوگیری از آلودگی محیط زیست و درآمدزایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است و در کشورهای توسعه یافته جز جدانشدنی از مدیریت پسماند است.
وی اظهارداشت : اکنون در تعدادی از کشورهای توسعه یافته و با بالاترین شاخص های کیفی زیست محیطی، بخش قابل توجهی از پسماند شهری بازیافت شده و به چرخه طبیعت و یا چرخه تولید صنعتی باز می گردد که این موضوع در دستور کار سازمان مدیریت پسماند اصفهان قراردارد.
مدیرعامل سازمان پسماند شهرداری اصفهان با بیان اینکه در اصفهان روزانه حدود یکهزار تا یکهزار و ۲۰۰ تن پسماند تولید می شود، بیان کرد: حدود ۶ تا هفت درصد پسماندها در مبدا و توسط شهروندان تفکیک می شود و حدود پنج تا ۶ درصد توسط پیمانکاران جمع آوری، پردازش و بازیافت می شود که البته چندان تحت کنترل و مدیریت نیست.
وی ادامه داد: بقیه پسماندها پس از انتقال به کارخانه کودآلی به ۲ بخش زیر سرندی و روسرندی تبدیل می شود که بخش نخست برای تولید کمپوست و به روش هوازی استفاده می شود و بخش دوم (اصطلاحا به آن ریجکت می گویند) متاسفانه سالهاست که به صورت مستقیم دفن می شوند.
دهنوی خاطرنشان کرد: مهم ترین ر اهبرد این سازمان، شهر بدون پسماند در افق سال ۱۴۰۰ است به همین منظور احداث کارخانه پیرولیز برای ریجکت در دستور کار است که فراخوان آن به زودی در روزنامه های رسمی اعلام می شود.
وی با اشاره به احداث ابن و کاهش بخش قابل توجهی از دفن پسماند توسط آن بیان کرد : بازیافت این بخش با فناوری های نوین انجام می شود.
به گفته وی از مهم ترین بخش هایی که این سازمان آمادگی جذب سرمایه گذار را دارد، احداث کارخانه پیرولیز، پسماند سوز بیمارستانی و بازیافت پسماندهای ساختمانی اشاره کرد.
به گزارش ایرنا، حدود ۶ درصد از کشورهای جهان دارای صنعت بازیافت هستند و از مباحث بازیافتی و محیط زیستی حمایت می کنند و این در حالی است که این قوانین در ایران وجود ندارد، اجرای کامل قوانین مدیریت، تشکیل صندوق ملی و لزوم بازنگری قوانین برای حفظ محیط زیست لازمه های صنعت بازیافت و پسماند است.
امروز با توجه به پیشرفته و صنعتی شدن، افزایش جمعیت، تغییر نوع مصرف، تغییر سبک زندگی و از همه مهم تر آلودگی محیط زیست و روبه اتمام بودن منابع طبیعی، صنعت بازیافت و مباحث زیست محیطی بسیار مورد توجه است.
یکی از تهدیدات در حوزه صنعت بازیافت، زباله های تَر است که در استان اصفهان بخشی از این زباله ها به صورت کمپوست و بخشی به صورت شیرابه دفن می شود.
۹۹۱۳/۶۰۲۶/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  استاندار اصفهان درگذشت مادر شهیدان خانعلی را تسلیت گفت
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد