یکشنبه, ۱۴ آذر , ۱۴۰۰
16:26:36 - یکشنبه 4 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خلف وعده، جامعه را دچار معضل بی‌اعتمادی می‌کند
خلف وعده، جامعه را دچار معضل بی‌اعتمادی می‌کند
گروه اجتماعی: یک استاد و پژوهشگر حوزه گفت: اگر افراد به عهد و پیمان‌های میان خود عمل نکنند، نظام اجتماعی از نظر اخلاقی زیر سؤال رفته و با معضل بزرگی به نام بی‌اعتمادی افراد جامعه نسبت به یکدیگر روبرو می‌شود. حجت‌الاسلام رسول ملکیان، استاد و پژوهشگر حوزه علمیه اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) […]

گروه اجتماعی: یک استاد و پژوهشگر حوزه گفت: اگر افراد به عهد و پیمان‌های میان خود عمل نکنند، نظام اجتماعی از نظر اخلاقی زیر سؤال رفته و با معضل بزرگی به نام بی‌اعتمادی افراد جامعه نسبت به یکدیگر روبرو می‌شود.

حجت‌الاسلام رسول ملکیان، استاد و پژوهشگر حوزه علمیه اصفهان در گفت‌و‌گو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از اصفهان اظهار کرد: در آموزه‌های دینی مفهومی به نام وفا وجود دارد که آیات زیادی نیز در رابطه با آن نازل شده است، مثل آیه اول سوره مائده که خطاب به اهل ایمان می‌فرماید:«يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَوْفُوا بِالْعُقُود… ِ: اى كسانى كه ايمان آورده‏‌ايد به قراردادها[ى خود] وفا كنيد…»؛ بنابراین یکی از وظایف مهم کسانی که به خدا، روز قیامت و کتب آسمانی ایمان می‌آورند، وفای به عهد است.
وی افزود: وفا همواره به چیزی تعلق می‌گیرد، مثل پایبندی به پیمان‌ها و قراردادها که آیه اول سوره مائده ناظر بر همین موضوع است و گاهی به مسائل خانوادگی تعلق می‌یابد، مثل عهد و پیمانی که در ابتدای ازدواج میان همسران برقرار می‌شود یا قولی که انسان به فرزند خود می‌دهد و باید به همه این قول و قرارها عمل شود. در سطح کلان ممکن است مسئولان کشوری قول‌ها و تعهداتی به مردم بدهند که باید به آنها عمل کرده و پیمان‌شکنی نکنند. مؤمنین نیز در ارتباط با یکدیگر وعده‌هایی می‌دهند مثل قرار ملاقات یا جلسه که باید به آنها پایبند باشند. در مباحث عرفانی و تفسیری نیز از پیمان میان انسان و خدا با عنوان پیمان عالم زر یا عالم الست سخن گفته شده است.
حجت‌الاسلام ملکیان بیان کرد: اینکه وفای به عهد و قراردادها جزء مباحث فقهی است یا اخلاقی، میان فقها و علمای علم اخلاق اختلاف وجود دارد. بسیاری از فقها وفای به عهد مثل قرارهای جزئی میان افراد و نه پیمان‌های مربوط به حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و … را واجب ندانسته و وفای به عهد را در این موارد جزء مباحث اخلاقی و نه فقهی می‌دانند و معتقدند اگر کسی در رابطه با این پیمان‌ها تخلف کرد، نه اینکه ترک واجب کرده و گناه انجام داده باشد، بلکه فضیلت اخلاقی را رعایت نکرده است.
وی ادامه داد: عهد و پیمان‌های مربوط به حوزه‌های اقتصادی، سیاسی، حقوقی و … زیر مجموعه مباحث فقهی و رعایت آن واجب شرعی است و در صورت تخلف از آنها، می‌توان شکایت کرد.
این استاد حوزه خاطر نشان کرد: دروغگویی جزء گناهان کبیره است، ولی تخلف از عهد و پیمان‌های جزئی که میان افراد وجود دارد، نوعی بداخلاقی و نه یک فعل گناه اخلاقی قلمداد می‌شود. اگر افراد به عهد و پیمان‌های میان خود عمل نکنند، نظام اجتماعی از نظر اخلاقی زیر سؤال رفته و با معضل بزرگی به نام بی‌اعتمادی افراد جامعه نسبت به یکدیگر روبرو می‌شود، حتی ممکن است فردی که قولی داده و از آن تخلف کرده است، گناهان دیگری را مرتکب شود و مثلا بخواهد با دروغ گفتن، بد عهدی خود را توجیه کند.
وی تصریح کرد: خلف وعده از نظر اخلاقی جایز نیست، مگر اینکه عذر شرعی و عقلانی وجود داشته باشد، اما با این وجود در سوره انسان اشاره شده است که اهل‌بیت‌(ع) برای وفا به نذر خود سخت‌ترین شرایط را قبول کرده و دچار شدیدترین تنگنای اقتصادی شدند. خداوند نیز در آیه ۴۰ سوره بقره می‌فرماید:«… وَأَوْفُوا بِعَهْدِي أُوفِ بِعَهْدِكُمْ…: و به عهد من وفا کنید تا به عهد شما وفا کنم».

خبر جدید  توجه به فعالیت‌های قرآنی سبب ارتقای فرهنگی جامعه می‌‍شود

 

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد