چهارشنبه, ۲۵ فروردین , ۱۴۰۰
13:31:57 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خروج نیروهای آمریکا از سوریه ناشی از افول قدرت این کشور است
خروج نیروهای آمریکا از سوریه ناشی از افول قدرت این کشور است
گروه سیاست و اقتصاد – یک روزنامه‌نگار و تحلیل‌گر مسائل بین‌المللی گفت: تصمیم آمریکا مبنی بر خروج نیروهای این کشور از سوریه به دلیل تبعیت ترامپ از رویکردهای انزواگرایانه و محصول افول قدرت آمریکا در نظام بین‌الملل است.

علیرضا رضاخواه، روزنامهنگار و تحلیلگر مسائل بینالمللی در گفتوگو با ایکنا از اصفهان، با اشاره به تصمیم آمریکا برای خروج نیروهای این کشور از سوریه اظهار کرد: برخی رسانههای عربی نظیر «القدس العربی» با تأکید بر تئوری توطئه معتقدند که این تصمیم نتیجه تعامل پشت پرده میان ترامپ و پوتین است و رسانههای قطری این تحلیل را ارائه میکنند که آمریکا برنامهریزی گستردهای را برای اقدام نظامی در منطقه و مشخصا علیه ایران دنبال میکند و به همین دلیل در تلاش است تا نیروهای خود را از مناطق ضربهپذیر مثل افغانستان و سوریه خارج کند. در واقع این تحلیلها، گمانهزنیهای رسانهای است و بعضاً میتواند قابل اتکا باشد.
وی افزود: در همین رابطه خبری منتشر شد مبنی بر اینکه آمریکا قصد دارد نیروهای خود را بعد از خروج از سوریه در اربیل عراق مستقر کند که اگر این خبر صحت داشته باشد، میتوان سناریوهای پیچیدهتری را از جمله تجزیه کشورهای منطقه و تبدیل اقلیم کردستان عراق به کشوری مستقل در نظر گرفت.
این روزنامهنگار و تحلیلگر مسائل بینالمللی با بیان اینکه سیاست خارجی آمریکا بر چهار سنت سیاسی استوار است، گفت: از زمان روی کار آمدن ترامپ شاهد قدرتگیری سنت جکسونیسم در سیاست خارجی آمریکا هستیم که این اتفاق تنها یک بار و آن هم در زمان ریاست جمهوری اندرو جکسون در سیاست خارجی آمریکا رخ داده است، یعنی زمانی که آمریکا نقش جدیای در عرصه بینالمللی ایفا نمیکرد. در دورههای متعدد بعد از جنگ جهانی دوم، رویکردهای ویلسونی بر سیاست خارجی آمریکا حاکم بود که بر اصل مداخلهگرایی یا بینالمللگرایی تأکید میکرد و برای اولین بار با دولت ترامپ مواجه میشویم که رویکردی انزواگرایانه را دنبال میکند. وی در زمان انتخابات ریاست جمهوری بارها تأکید کرده بود که تنها علت حضور آمریکا در سوریه، داعش است و حتی اصالت داعش را زیر سؤال برده و آن را ساخته و پرداخته هیلاری کلینتون نامیده و اعلام کرده بود که اگر رئیسجمهور شود، در اولین فرصت نیروهای آمریکایی را از عراق، سوریه و افغانستان خارج خواهد کرد. ترامپ مخالف مداخلهگرایی آمریکا در عرصه بینالمللی است
رضاخواه خاطرنشان کرد: ترامپ در سیاست خارجی پیرو مکتب یا سنت جکسونیسم است که بر وجود یک آمریکای قوی در داخل تأکید کرده و به شدت مخالف مداخلهگرایی است و رویکردی انزواگرایانه دارد، در واقع تمام رفتارهای ترامپ در این چارچوب قابل تحلیل بوده، ولی چون این سنت کمتر در قدرت و بیشتر حاشیهنشین بوده است، برای ما تحلیل رفتارها در این چارچوب کمی عجیب به نظر میرسد، چون از جنگ جهانی دوم به بعد رفتار دیگری را از آمریکا شاهد بودهایم؛ البته برآمدن این سنت در سیاست خارجی آمریکا محصول افول قدرت این کشور است و حتی ریچارد هاس، رئیس شورای روابط خارجی آمریکا مشخصا در مورد این مسئله کار کرده و این بحث را مطرح میکند که نظم جهانی از هم پاشیده و آمریکا باید کم کم دست و پای خود را جمع کند، چرا که عصر آن به پایان رسیده است.
وی تصریح کرد: تحلیل باید بر مبنای واقعیت باشد و تحلیلهایی که بر اساس گمانهزنی است، فاقد دقت لازم هستند؛ مثلاً تحلیل رسانههای ترکیه این است که خروج نیروهای آمریکایی نتیجه سیاستهای اردوغان بوده و بسیاری از رسانههای دیگر نیز همین تحلیل را ارائه دادند، در صورتی که ترامپ فقط تصمیم به خروج نیروهای آمریکایی از سوریه را اتخاذ نکرد، بلکه نیروهای آمریکایی را از افغانستان نیز خارج کرد، آنجا که دیگر ترکیه حضور نداشت. در واقع تحلیلهایی که بر مبنای واقعیتهای قابل استحصال نیستند، زیاد هم قابل اتکا نیستند. روسیه به بازیگری بلامنازع در خاورمیانه تبدیل میشود
این کارشناس مطالعات آمریکا بیان کرد: با خروج نیروهای آمریکایی از سوریه، در مناطقی که با خلأ قدرت مواجه میشوند، به خصوص شرق سوریه، ناامنیها افزایش مییابد، یعنی شاهد درگیری میان ترکها و کردها از یک طرف و کردها و داعش از طرف دیگر خواهیم بود. در بلندمدت نیز کشورهای محور مقاومت نقش پررنگتری را در معادلات منطقه ایفا خواهند کرد و مشخصا روسیه به بازیگری بلامنازع در منطقه خاورمیانه تبدیل شده و پای قدرتهای دیگری مثل چین به این منطقه باز خواهد شد.
وی اظهار کرد: بخشی از دستگاه حاکمه آمریکا و مشخصا وزارت دفاع این کشور که جیمز ماتیس در رأس آن قرار داشت، معتقد بودند تا زمانی که ایران نیروهای خود را از سوریه خارج نکند، آمریکا نیز این کار را انجام نخواهد داد و با این تصمیم ترامپ، شاهد استعفای ماتیس از وزارت دفاع آمریکا به دلیل ناهمخوانی رویکردها هستیم.
انتهای پیام
منبع :: http://isfahan.iqna.ir

خبر جدید  نقش بازاریان در ارایه کالاهای با کیفیت ایرانی بسیار مهم است
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد