یکشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
1:22:29 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خروج آمریکا از منطقه یک فرصت برای ایران
خروج آمریکا از منطقه یک فرصت برای ایران
یک استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان گفت: خروج آمریکا از منطقه باید یک فرصت برای نقش آفرینی ایران در منطقه باشد.

یک استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان گفت: خروج آمریکا از منطقه باید یک فرصت برای نقش آفرینی ایران در منطقه باشد.
عنایت الله یزدانی در گفت وگو با خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در رابطه با خروج آمریکا از سوریه و افغانستان اظهار کرد: دو نگاه کلی وجود دارد یک نگاه این که خروج آمریکا یک خروج تاکتیکی است و نگاه دیگر که معتقد است خروج آمریکا به منزله شکست این کشور در سوریه و افغانستان است.
وی ادامه داد: در نگاه اول ترامپ به دنبال سناریوی جدید است و عملاً آمریکا سوریه و افغانستان را ترک نخواهد کرد و اگر این باشد تفاوتی وجود ندارد و همچنان آمریکا در هر دو کشور نفوذ دارد مانند آنچه در عراق اتفاق افتاد که ظاهراً نیروهای آمریکایی از عراق خارج شدند، اما نفوذ سیاسی آمریکا در عراق و مسائل جاری آن هم چنان ادامه داشت و اکنون هم به نظر می‌رسد اتفاق مشابه خواهد افتاد و ممکن است ظاهراً نیروها به لحاظ فیزیکی سوریه و افغانستان را ترک کنند، اما سلطه و نفوذ باقی بماند. 
یزدانی افزود: نگاه دوم این است که خروج نیروهای آمریکایی به منزله نوعی شکست آمریکا در این دو کشور است و ناتوانی آمریکا را در حل مشکلات و بحران‌های این دو کشور با وجود نیروهای خود نشان می‌دهد این یک ضعف، ناتوانی و شکست نیروهای آمریکایی در مدیریت بحران دو کشور است.
وی تصریح کرد: وقتی یک بحران اتفاق می افتد ورود قدرت‌های بزرگ در بحران‌ها می‌تواند بحران را بحرانی‌تر کند و خروج قدرت‌ها از بحران یا منجر به درگیری و نابسامانی بیشتر در آن منطقه می‌شود یا فضای مناسب‌تری برای بیرون رفت از بحران ایجاد می‌کند. 
این استاد علوم سیاسی و روابط بین الملل دانشگاه اصفهان، گفت: در هر حال برای ایران خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و سوریه می‌تواند نوعی فرصت باشد و بهره گیری از این فرصت اتفاق مهمی است. اینکه چگونه می‌توانیم در این فضای پس از آمریکا در سوریه و افغانستان بتوانیم منافع خودمان را دنبال کنیم و بتوانیم حضور قدرتمند خودمان را در منطقه خاورمیانه مدیریت کنیم، این فرصتی است برای ما و البته هوشمندی مهم است و اگر هم نگاه اول باشد خروج آمریکا یک خروج تاکتیکی است و باید مراقبت‌ها و مواظبت‌های بیشتری داشته باشیم و اصول خودمان را دنبال کنیم و در عین حال یک سیاست خارجی فعال، اما هوشمند هم داشته باشیم. 
یزدانی تاکید کرد: خروج آمریکا باید یک فرصت باشد و برای نقش آفرینی ایران و محدودیت‌های حضور ایران در منطقه برداشته می‌شود، اما باید دید آمریکایی‌ها چه اهدافی دارند و اگر دنبال اهداف مهم‌تری هستند باید بر اساس نوع بازی آن‌ها بازی خود را تنظیم کنیم و در تنظیم استراتژی خود نسبت به سوریه و افغانستان و در تنظیم نقش آفرینی در این دو میدان باید حسابگری لازم را داشته باشیم و هوشمندانه برخورد کنیم.
وی با اشاره به اینکه باید از فرصت به دست آمده بهره بگیریم و مراقب تهدیدهای احتمالی و سیاست‌های پشت پرده آمریکا باشیم.
این استاد روابط بین الملل دانشگاه اصفهان در پاسخ به این سؤال که پس از این خروج ایران باید چه اولویت‌هایی در منطقه مدنظرش باشد، خاطرنشان کرد: ایران باید دو موضوع را به طور جدی دنبال کند، برخوردار شدن از دیپلماسی هوشمند در مسائل منطقه‌ای و برخورداری از یک سیاست خارجی هوشمند که ماحصل این دو اتفاق حضور هوشمندانه و قدرتمند جمهوری اسلامی در منطقه خواهد بود که میزان چانه زنی و نقش آفرینی ما را در منطقه بالا می‌برد و از سوی دیگر میزان توان کشور را برای تأمین منافع و امنیت کشور افزایش می‌دهد.

خبر جدید  توانبخشی زانو با کمک ربات پوشیدنی

انتهای پیام
منبع :: http://isfahan.isna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد