شنبه, ۳ آبان , ۱۳۹۹
8:02:42 - سه‌شنبه 27 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حال فرهنگ خوب نیست/حضور مستقیم نهادهای حاکمیتی در حوزه اخلاق کافی نیست
حال فرهنگ خوب نیست/حضور مستقیم نهادهای حاکمیتی در حوزه اخلاق کافی نیست
گروه اجتماعی- معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آسیب‌های و چالش‌های اجتماعی و فرهنگی گفت: اکنون حال فرهنگ خوب نیست و دیگر اینکه اکنون راه مبهم شده و این ابهام کار را سخت کرده است. به گزارش ایکنا از اصفهان، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته […]

گروه اجتماعی- معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به آسیب‌های و چالش‌های اجتماعی و فرهنگی گفت: اکنون حال فرهنگ خوب نیست و دیگر اینکه اکنون راه مبهم شده و این ابهام کار را سخت کرده است.

حال فرهنگ خوب نیست

به گزارش ایکنا از اصفهان، محسن جوادی، معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی روز گذشته هفتم اسفندماه در همایش ملی اخلاق کاربردی که در دانشگاه اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: اخلاق ذاتا باید کاربردی باشد و در جامعه به کار بسته شود، درغیر این صورت اخلاق نیست.
وی افزود: موضوع و درون مایه اخلاق کاربردی، مسائل و چالش‌های عملی هستند که در زندگی و حرفه‌های مختلف وجود دارد که باید به حل آن‌ها پرداخت.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی بیان کرد: آنچه امروز با عنوان اخلاق کاربردی مطرح می‌شود، عمدتا دربرگیرنده و محدود به حرفه‌های خاص نظیر پزشکی، مهندسی و … شده است، اما در واقع بحث‌‌‎ اخلاق کاربردی را نباید صرفا به حرفه‌‌ها محدود کرد، زیرا بحث‌های اخلاق کاربردی در خانواده، محیط زیست و حفظ و نگهداری از حیوانات نیز مطرح است.
وی با بیان اینکه اکنون در دنیای جدید، شاخه‌هایی جدیدی از اخلاق کاربردی پیدا شده است، افزود: در غرب، احکام و باورهای اخلاقی مبتنی بر انگیزش است و در عین حال مباحث درون‌گرایی و برون‌گرایی هم مطرح می‌شود.
استاد دانشگاه قم با اشاره به نسبت بین احکام اخلاقی و چگونگی ارتباط آن با دیگر موضوعات و محورها نظیر حیوانات، محیط زیست و فناوری‌های جدید برای برقراری یک زندگی خوب و مناسب، گفت: در غرب بر، منشاء اصلی از متن دین اخذ نمی‌‌شود، بلکه این مهم را براساس مولفه‌هایی نظیر شهودات عقلی، وجدان، عاطفه و همدلی کسب می‌کنند.
جوادی ادامه داد: اسلام چنین رویه‌ای را قبول نمی‌کند و تحقق این مهم را صرفا مبتنی بر شهودات عقلی، عاطفه، همدلی و تجربه نمی‌داند، زیرا در اسلام متن مهم است. البته در جهان اسلام جریان‌های افراطی وجود دارند که تنها اصالت را به متن می‌دهند و به دیگر ابعاد توجهی نمی‌کنند.

خبر جدید  اعتکاف بیش از ۴۴ هزار نفر در استان اصفهان

وی تصریح کرد: متن برای یک مسلمان مهم است و باید دید که متن دینی درباره این موضوعات چه حکمی دارد. دین هم برای این آمده که نحوه تعامل ما با خانواده، با دیدگران، محیط‌‌ زیست و محیط اجتماعی را مشخص کند.
استاد دانشگاه قم گفت: آنچه در این زمینه مهم و قابل توجه است، نوع نگاه و رویکردها به متن است، به طور مثال اشاعره معتقدند مبنای همه چیز را متن مشخص کرده و دیگر ضرورتی برای بحث و بررسی درباره این موضوعات وجود ندارد، در واقع معتقدند خود متن، اخلاق را مشخص کرده است. این نگاه مورد قبول متفکران شیعه و یا برخی از اهل سنت نظیر معتزله نیست، زیرا شیعه اعتقاد دارد متن یک حالت کاشفی دارد، در واقع خود سازنده اخلاق نیست، بلکه حکایت کننده اخلاق است. در اسلام متن مهم می‌باشد، چون ما آن را یک قول درست از یک حکم اخلاقی می‌دانیم، اما در کنار متن ما می‌توانیم به عقل و رابطه آن با خلاق و یا رابطه وجدان با اخلاق هم توجه کنیم.
وی با اشاره به روایتی از امام رضا(ع) که فرمودند «لَوْ عَلِمُوا مَحَاسِنَ کَلَامِنَا لَاتَّبَعُونَا؛ اگر مردم زيبايي‌هاى سخنان ما را مى‌دانستند، از ما پيروى مى‌كردند»، گفت: این روایت نشان می‌دهد که کلام ائمه(ع) مبتنی بر ادله و دلیل است و این دلیل و نکته‌ها، همان چیزی هستند که عقل، وجدان و شعور انسان نیز بر آن صحه می‌گذارند.
جوادی تصریح کرد: اخلاق از جمله موضوعاتی است که باید درباره آن به تفکر و تأملات جدی پرداخت و دیگر اینکه این رویکرد مهم را باید علاوه بر نگرش عقلانی، براساس آموزه‌های دینی نیز پیگیری کرد.

خبر جدید  ایجاد پدیده بلوکینگ در اروپا عامل بارش های بهاری اصفهان بود

جامعه گرفتار آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی شده است

معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه امروز جامعه گرفتار آسیب‌های اخلاقی و اجتماعی بسیاری شده است، گفت: طلاق، فساد درسیستم‌های اداری، فرار دختران از خانه، اعتیاد و بحران محیط زیست از جمله آسیب‌های اجتماعی امروز در جامعه است.
وی با بیان اینکه اکنون حال فرهنگ خوب نیست، تصریح کرد: اکنون راه مبهم است و این ابهام در راه، کار را سخت و دشوار کرده است. تصمیمات فرهنگی ما ارتباطی با دانشگاه‌ها ندارد.
وی در پایان اظهار کرد: حضور مستقیم نهادهای حاکمیتی در حوزه اخلاق کافی نیست، بلکه بخش خصوصی از جمله خود دانشجویان و مردم باید در این مسئله ورود کنند. در واقع باید افراد خلاق و دارای ایده وورد پیدا کنند و از ابداعات فرهنگی آنان حمایت شود.
معاون فرهنگی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به آمار پایین تیراژ کتاب و سرانه مطالعه در کشور اشاره کرد و گفت: اکنون وضعیت تیراژ کتاب و سرانه مطالعه در کشور مطلوب نیست، به طور مثال تیراژ کتاب به ۲۰۰ جلد رسیده و سرانه مطالعه نیز به همراه کتاب‌های درسی بین ۱۲ تا ۱۳ دقیقه است.

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد