یکشنبه, ۲۹ فروردین , ۱۴۰۰
15:27:58 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جمعیت سالمندان اصفهان به بیش از ۷ درصد رسیده است
جمعیت سالمندان اصفهان به بیش از ۷ درصد رسیده است
اصفهان – ایرنا – مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان گفت: سهم جمعیت سالمند ۶۵ساله به بالای این منطقه به بیش از ۷ درصد رسیده که در این شاخص سهم زنان بیشتر از مردان است.

به گزارش ایرنا حسین غفرانی کجانی روز دوشنبه در نشست خبری در سالن اجتماعات این اداره کل افزود: اگرچه پدیده سالمندی انکارناپذیر محسوب می شود، اما این میزان در سال ۱۳۶۵ حدود ۳٫۵ بوده و هم اکنون به میزان تقریبی ۲ برابر شده است.
به گفته وی استان اصفهان از این حیث در مقایسه با سایر استان ها در رده ششم قرار گرفته است و استان گیلان در جایگاه نخست این مقوله قرار دارد.
وی با اشاره به آمار ملی و با اینکه طبق پیش بینی ها، جمعیت سالمندان کشور در سال های ۱۴۰۳ و ۱۴۰۴ به ۱۱ و ۱۲ درصد کل جمعیت می رسد، تصریح کرد: در آن زمان زنگ خطر ازدیاد پیری در جامعه به صدا در می آید و باید با طرح ها و بسته های حمایتی، میزان ازدواج و تولدها افزایش یابد تا در بلند مدت این موضوع به تعادل برسد.
مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان خاطرنشان کرد: مسائل اقتصادی، افزایش سن ازدواج، کاهش تمایل جوانان به این موضوع، ناباروری و طلاق سبب کاهش موالید می شود.
غفرانی کجانی افزود: بیش از ۱۱۰ میلیون از اسناد سجلی ایرانیان شامل اطلاعات سببی، نسبی، هویتی و دیگر شاخص ها در ثبت احوال کشور به ثبت رسیده که ۶ میلیون از این تعداد مربوط به استان اصفهان است.
وی با اشاره به آمار هشت ماهه نخست امسال گفت: یک میلیون و ۱۰۳ هزار و ۵۴۶ نفر از جمعیت استان اصفهان زیر ۱۵ سال هستند که در آینده به عنوان جوانان پویا و کارآمد خواهند بود.
به گفته او صدور کارت ملی هوشمند از ابتدای دهه ۹۰ در دستور کار سازمان قرار گرفت تا ضمن اصلاح ساختار، بستر مناسبی برای توسعه زیرساختی اطلاعاتی کشوروکاهش معضلات اجتماعی با استفاده از بانک اطلاعاتی کامل و جامع ایجاد کند.
غفرانی کجانی افزود : ۳ میلیون و ۹۸۲ هزار و ۳۵۸ واجد ثبت نام و دریافت این کارت هستند که تاکنون ۳ میلیون و ۶۲ هزار و ۹۲۰ نفر مراحل ثبت نام را سپری کرده اند و ۷۶٫۰۹ از افراد یاد شده کارت خود دریافت کرده اند.
مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان اضافه کرد: در این منطقه ۶۳ هزار و۹۹۹ نفر نیز با وجود صدور کارت هنوز برای دریافت آن مراجعه نکرده اند که تا روزهای آینده باید برای این دریافت اقدام کنند، زیرا کارت های قبلی دیگر قابل استفاده نخواهد بود.
مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان با اشاره به اینکه ۹۹ درصد از وقایع حیاتی در این منطقه در مهلت قانونی به ثبت می رسد، تصریح کرد: مستندات ثبت تمامی وقایع موجود است و بر اساس یک نظام آماری صحیح دنبال می شود.
وی گفت: جعمیت افراد ۱۵ تا ۲۹ سال در این استان یک میلیون و ۲۰۷ هزار و ۸۵۴ نفر و جمعیت اشخاص ۳۰ تا ۶۴ سال ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار و ۱۹۲ است.
این مدیر به آمار صدور شناسنامه در استان اصفهان طی هشت ماهه اخیر اشاره کرد و افزود: در این مدت ۱۸۹ هزار و ۶۳۸ شناسنامه صادر، ۱۳۸ هزار و ۷۷۷ شناسنامه تعویض و ۵۰ هزار و ۸۶۱ شناسنامه برای نوزادان صادر شد.
وی اضافه کرد: در هشت ماهه نخست امسال ۵۰ هزار و ۹۱۲ ولادت و ۱۵ هزار و ۵۷۰ فوت و در نیمه ابتدایی سالجاری ۱۶ هزار و ۴۶۶ ازدواج و پنج هزار و ۱۷۴ طلاق در این استان ثبت شد.
به گفته او ۲۶ هزار و ۱۱ ولادت در استان مربوط به پسران و ۲۴ هزار و ۹۰۱ ولادت مربوط به دختران بوده، همچنین تولد ۸۳۲ مورد دوقلو و ۳۸ مورد سه قلو، چهار مورد چهار قلو و یک مورد پنج قلو در استان ثبت شده است.
غفرانی کجانی تصریح کرد: در مدت یاد شده ۶۵۲ نفر نام و چهار هزار و ۸۳۵ نفر نام خانوادگی خود را با مراجعه به این اداره کل تغییر دادند و پنج هزار و ۵۳۸ نفر برای رفع مغایرت ها در شناسنامه خود مراجعه کردند.
مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان اضافه کرد: از ابتدای سال ۹۶ تا آخر آبان همچنین ۱۵ هزار و ۵۷۰ گواهی فوت صادر و ۲۵ هزار و ۶۹۰ مورد استعلام در رابطه با مشخصات افراد از سوی نهادها و مراکز مربوطه از این مجموعه انجام شد.
وی به آماری در سطح کشور اشاره کرد و گفت: از آغاز سال تا این لحظه(برگزاری نشست خبری) یک میلیون و ۱۷۶ هزار نفر در ایران متولد شدند و ۳۸۶ هزار نفر چشم از جهان فروبستند.
غفرانی با بیان اینکه طی صد سال اخیر نام های محمد، علی، حسین، مهدی و علیرضا در استان اصفهان بیشترین نام ها بوده است، گفت: در هشت ماه امسال مردم نام های امیرعلی، علی، امیرحسین، حسین و محمد حسین را برای فرزندان خود برگزیدند.
مدیرکل ثبت احوال استان اصفهان افزود: فاطمه، زهرا، مریم، معصومه و صدیقه بیشترین اسامی دختران در این منطقه در یک قرن اخیر بوده و از آغاز سال ۹۶ تا پایان آبان نام های فاطمه، زهرا، حلما، آوا و زینب برای نوزدان دختر این خطه انتخاب شد.
غفرانی تصریح کرد: میانگین سن ازدواج مردان تا پایان تابستان امسال ۲۹٫۸ و برای بانوان ۲۵٫۳ سال و در مدت یاد شده میانگین سن طلاق برای مردان ۳۸٫۲ و برای زنان ۳۳٫۵ سال بوده است.
وی تراکم جمعیت استان اصفهان را ۴۷٫۸ نفر اعلام کرد و ادامه داد: این تراکم بر اساس زندگی تعداد افراد در مساحتی بالغ بر یک کیلومتر مربع محاسبه می شود.
این نشست خبری به مناسبت یکصدمین سالگشت آغاز بکار ثبت احوال در کشور برگزار شد و یکصد سال تلاش، مدیریت هوشمند هویت ایرانیان به عنوان شعار امسال این سازمان تعیین شده است.
ثبت احوال استان اصفهان با برخورداری از مراکز و دفاتر متعدد در ۲۴ شهرستان، یک هزار و ۱۴۹ روستا، ۱۶۹ دفتر پیشخوان دولت و پست و ۹۰۰ ایستگاه صدور کارت ملی هوشمند فعالیت می کند.
۶۰۲۰/ ۶۰۲۲

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  اجرای طرح مدیریت واحد شهری با تخصیص اعتبار امکانپذیر است
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد