یکشنبه, ۳۰ خرداد , ۱۴۰۰
9:07:15 - سه‌شنبه 6 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ثبت ملی ۱۲ اثر میراثی در اصفهان
ثبت ملی ۱۲ اثر میراثی در اصفهان
به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، فریدون الله یاری  با اشاره به ثبت  ۱۲ اثر میراثی اصفهان گفت: هفت اثر از این آثار متعلق به مخازن موزه های مجموعه های جهانی کاخ چهلستون و هنرهای تزئینی اصفهان است. وی افزود: همزمان با برگزاری آخرین نشست شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور، پرونده ۱۲ اثر موزه […]

به گزارش خبرگزاری موج از اصفهان، فریدون الله یاری  با اشاره به ثبت  ۱۲ اثر میراثی اصفهان گفت: هفت اثر از این آثار متعلق به مخازن موزه های مجموعه های جهانی کاخ چهلستون و هنرهای تزئینی اصفهان است.

وی افزود: همزمان با برگزاری آخرین نشست شورای ثبت ملی آثار تاریخی کشور، پرونده ۱۲ اثر موزه ای ( اموال منقول ) در استان اصفهان برای ثبت ملی این آثار به شورای یاد شده ارسال شد و تمامی این پرونده ها پس از کسب اکثریت آراء به ثبت آثار ملی رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان تاکید کرد: اولین اثر رونوشتی از فرمانی متعلق به عصر خلافت حضرت علی (ع) است که در سده پنجم هجری (۹۰۰ سال قبل) رونویسی شده و در گنجینه اموال کاخ موزه چهلستون نگهداری می شود.

الله یاری تاکید کرد: در این نشست همچنین پرونده های ۲ اثر تاریخی که با هنرهای سنتی خاتم و منبت تزئین یافته و متعلق به دوران صفوی می باشند نیز در فهرست اموال گنجینه کاخ موزه چهلستون به ثبت ملی رسید.

 مدیر میراث

وی همچنین درباره سایر اشیای به ثبت رسیده از استان در فهرست آثار ملی گفت: پنجره ای زیبا و منحصر به فرد که با هنر سنتی گره چینی و با ترکیبی از گچ و شیشه رنگی تزئین متعلق به دوران صفوی از گنجینه کاخ موزه چهلستون و همچنین یک تابلو که با هنر سوخت معرق توسط هنرمند معاصر مرحوم استاد میرزا آقا امامی نگارگری شده نیز ثبت ملی شد.

وی ثبت یک در از جنس سنگ یکپارچه به ابعاد ۱۹۳ در ۱۴۹ متعلق به دوران صفوی از گنجینه موزه های هنرهای تزئینی را از دیگر اشیای ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور برشمرد.

خبر جدید  یک کشته و سه مجروح در بزرگراه آقابابایی اصفهان

مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان همچنین به پرونده سایر اشیای تاریخی (اموال منقول) که در سایر نقاط استان تهیه و به این شورا ارسال شد نیز اشاره کرد و گفت: در فهرست پرونده های ارسالی از استان اصفهان دو پرونده متعلق به هموطنان ارامنه شامل دو تابلو رنگ و روغن مربوط به کلیسای روستای ‘خویگان’ از توابع شهرستان فریدن و همچنین سه پرونده اوقافی در شهر اصفهان از جمله دو وقفنامه متعلق به مدارس علمیه امام جعفر صادق(ع) و مدرسه جده بزرگ که متعلق به دوران صفویه است و همچنین یک جلد قرآن کریم که بر روی پوست نگارش شده و متعلق به سده چهارم هجری قمری است مطرح و با اکثریت آرا به تصویب رسید.

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد