سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
13:29:54 - چهارشنبه 26 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
توسعه پیاده راه ها در بافت تاریخی اصفهان ضروری است
توسعه پیاده راه ها در بافت تاریخی اصفهان ضروری است
اصفهان – ایرنا – معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان گفت: توسعه و گسترش پیاده راه ها در بافت محدوده های تاریخی و گردشگری این کلانشهر بویژه خیابان های همجوار با میدان نقش جهان ضروری است.

علیرضا صلواتی روز چهارشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: محدوده های تاریخی و گردشگری از اهمیت بالای در حوزه میراث فرهنگی و گردشگری برخوردار است در عین حال عبور و مرور زیاد خودروها در این مناطق، ترافیک و آلودگی هوا را در پی داشته است.
وی ادامه داد: بر همین اساس و با مطالعات متعدد، طرح پیاده راه سازی در محورهای مشرف به محدوده گردشگری این کلانشهر(مانند خیابان سپه) افزایش پیدا می کند، تا ضمن عبور و مرور راحت تر برای شهروندان و گردشگران ایرانی و خارجی، آلودگی ها کمتر شود.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری اصفهان با بیان اینکه ترافیک شدید در مناطق تاریخی و مرکزی شهر اصفهان به عنوان یک چالش مطرح می شود، اظهارداشت: افزایش طرح پیاده راه ها نظیر آن چه در خیابان چهارباغ انجام گرفت به عبور و مرور روان منجر می شود.
به گفته وی افزایش وسایل حمل و نقل پاک، مانند خودروهای برقی و دوچرخه در این محدوده ها می‌ تواند ضمن حمل و نقل راحت مسافران و گردشگران میزان آلودگی هوا و یا آلودگی صوتی در این مراکز مهم و حیاتی از کلانشهر اصفهان را کاهش دهد.
صلواتی با تاکید بر اینکه برای کاهش ترافیک و آلودگی هوا ایجاد زیرساخت‌ های مناسب اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: ایجاد امکانات دائمی برای شهروندان برای استفاده بیشتر از حمل و نقل عمومی به عنوان یک ضرورت مطرح می‌شود زیرا میزان استفاده شهروندان از ناوگان حمل و نقل عمومی به امکانات مناسب و خدمات مطلوب بستگی دارد.
وی فرهنگ سازی برای کاهش استفاده از وسایل شخصی را با اهمیت دانست و تصریح کرد: هر اندازه بتوانیم از اندیشه نویسندگان، شاعران و اصحاب قلم و رسانه برای توسعه حمل و نقل عمومی استفاده کنیم نتایج بهتر و اثربخش تری حاصل خواهد شد.
معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری به مطالعه این مجموعه با مشارکت دانشگاه صنعتی اصفهان برای کاهش آلودگی هوا در این کلانشهر اشاره کرد و گفت: محدودسازی عبور و مرور با استفاده از طرح‌ هایی مانند محدودیت ترافیکی زوج و فرد از درب منازل به روان سازی حمل و نقل کمک می‌کند و از جمله طرح‌ هایی است که در ماه های آینده اجرا خواهد شد.
وی بر اجرای مستمر و صحیح طرح ‌های مختلف در حوزه ‌های اجتماعی فرهنگی آموزشی برای افزایش فرهنگ استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تاکید و اضافه کرد: در این زمینه بالغ بر یکصد برنامه در این کلانشهر در حال اجراست.
صلواتی آموزش از رده های سنی پایین برای روی آوری به حمل و نقل عمومی را موثر دانست و گفت: این مجموعه در ماه های اخیر در یکصد مدرسه و با مشارکت کمیته فرهنگ شهروندی طرح های آموزشی با محوریت چگونگی کاهش آلودگی هوا با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برگزار کرده است.
به گزارش ایرنا، چهارباغ یکی از خیابان های تاریخی و اصلیِ اصفهان است که به دو بخشِ چهارباغِ بالا و چهارباغِ عباسی تقسیم می شود، چهارباغ عباسی بین دروازه دولت و سی و سه پل قرار دارد.
دو قسمت چهارباغ عباسی و چهارباغ بالا در عصر شاه عباس یکم طراحی و اجرا شد و تاریخ تقریبی ساخت آن به سال هزار هجری قمری(۱۵۹۱ میلادی) بازمی گردد.
چهارباغِ پایین(چهارراه تختی تا دروازه دولت)در دوره رضا شاه پهلوی و با همان طرح به چهارباغ دوره صفوی افزوده شد.
چندی پیش طرح پیاده رو کردن میدان نقش جهان و چهارباغ اصفهان با موفقیت اجرا شد و رضایت شهروندان و مسافران داخلی و خارجی را بدنبال داشت.
میدان نقش جهان، میدان تاریخی و مرکزی شهر اصفهان ، در زمان صفویه حدود ۴۰۰ سال قبل بنا شده و ابعاد آن ۵۶۰ در ۱۶۰ متر است، معماری و مهندسی این مجموعه تاریخی که زنجیره ای از نیازهای اجتماعی ، اقتصادی و فرهنگی شامل بازار، مسجد، مدرسه و امکانان تفریحی را در خود جای داده، پس از گذشت ۴۰۰ سال نه تنها همچنان کاربردها و نقش خود را حفظ کرده بلکه به کانون جذب گردشگران داخلی و خارجی تبدیل شده و به کاربری های خود افزوده است.
بناهای تاریخی موجود در چهار طرف این میدان شامل عالی قاپو، مسجد شاه (اصفهان)، مسجد شیخ لطف الله و سر در قیصریه است، علاوه بر این بناها، ۲۰۰ حجره دو طبقه در اطراف میدان واقع شده که بیشتر جایگاه عرضه صنایع دستی این منطقه به شمار می رود.
در گذشته این میدان جایگاه برگزاری آیین های گوناگون و بازی چوگان بوده که امروزه بصورت یک گردشگاه همگانی و جایگاهی برای برگزاری آیین های ملی تبدیل شده است.
این میدان در بهمن ماه سال ۱۳۱۳ به شماره ۱۰۲ در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۸ جزو نخستین آثار ایرانی بود که به عنوان میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت جهانی رسید.
چهار اثر تاریخی استان اصفهان از جمله میدان نقش جهان، کاخ موزه چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع عتیق (به عنوان اولین مسجد جهان اسلام که به ثبت جهانی رسیده ) در فهرست جهانی یونسکو ( سازمان فرهنگی، علمی و آموزشی ملل متحد ) به ثبت رسیده است.
۶۰۲۰/۶۰۲۶/

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  آزادراه کاشان- قم سال آینده روشن می شود
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد