سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
13:31:54 - دوشنبه 24 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تزکیه نفس لازمه خودسازی و سعادت انسان است
تزکیه نفس لازمه خودسازی و سعادت انسان است
گروه اجتماعی – استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه تزکیه نفس و خودسازی رمز سعادت انسان است، گفت: براساس آیات قرآن، هرکس تزکیه نفس انجام دهد به رستگاری می‌رسد.

حجتالاسلام حمید الهیدوست، استاد حوزه و دانشگاه در گفتوگو با ایکنا از اصفهان، درباره اخلاق نیکو اظهار کرد: قرآن درباره خلق نیکو، آیههای متعددی دارد، ازجمله در آیههای ۱۴ ،۱۵ ،۱۶،۱۷ و۱۸ سوره اعلی میفرمایند: «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ تَزَكَّى؛ حقّا فلاح و رستگاری یافت آن کسی که تزکیه نفس کرد»، «وَذَكَرَ اسْمَ رَبِّهِ فَصَلَّى؛ و به ذکر نام خدا به نماز و طاعت پرداخت»، «بَلْ تُؤْثِرُونَ الْحَيَاةَ الدُّنْيَا؛ (اما شما مردم از جهل و غفلت از پی این سعادت نروید) بلکه زندگانی دنیا را بگزینید و عزیز دارید»، «وَالْآخِرَةُ خَيْرٌ وَأَبْقَى؛ در صورتی که منزل آخرت بسی بهتر و پایندهتر (از دنیای چند روزه) است». و در پایان خداوند میفرمایند:«إِنَّ هَذَا لَفِي الصُّحُفِ الْأُولَى؛ این گفتار به حقیقت در کتب پیشین ذکر شده».
وی افزود: این معارف در کتب پیشینیان نیز وجود دارد و قبل از نزول قرآن نیز بیان شده و سابقه دارد. مثل کتب آسمانی و کلام حضرت ابراهیم(ع)، حضرت موسی(ع) و حضرت عیسی(ع) که از پیامبران اولوالعزم هستند. در واقع در این آیات بیان میشود که فلاح و رستگاری انسان در گرو تزکیه نفس است.
این استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: خداوند در آیات اول سوره شمس و در پیرامون خلق نیکو فرموده است: «وَالشَّمْسِ وَضُحَاهَا ﴿۱﴾ وَالْقَمَرِ إِذَا تَلَاهَا ﴿۲﴾ وَالنَّهَارِ إِذَا جَلَّاهَا ﴿۳﴾ وَاللَّيْلِ إِذَا يَغْشَاهَا ﴿۴﴾ وَالسَّمَاءِ وَمَا بَنَاهَا ﴿۵﴾ وَالْأَرْضِ وَمَا طَحَاهَا ﴿۶﴾ وَنَفْسٍ وَمَا سَوَّاهَا ﴿۷﴾ فَأَلْهَمَهَا فُجُورَهَا وَتَقْوَاهَا ﴿۸﴾ قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاهَا ﴿۹﴾ وَقَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا ﴿۱۰﴾ كَذَّبَتْ ثَمُودُ بِطَغْوَاهَا (۱۱)» خداوند در این آیات به موضوع هستی و خود سازی اشاره میکنند. هرکس تزکیه نفس انجام دهد به رستگاری میرسد و کسی که تزکیه نفس انجام ندهد، فریب میخورد. تزکیه نفس و خودسازی رمز سعادت انسان است. حقایق و معارف دینی به درستی تبیین نشده است
الهی دوست با بیان اینکه هدف از بعثت پیامبر خلق نیک است، افزود: اخلاق دو بعد دارد؛ یکی اخلاق نیکو و ارتباط نیکو با خلق ودیگری دوری کردن از مفاسد اخلاقی است.
این استاد حوزه و دانشگاه گفت: اگر ما به اهمیت خلق نیکو پینبریم برای کسب آن نیز تلاش نخواهیم کرد. اگر بدانیم که به این موضوع در ادیان مختلف به آن اشاره شدهاست، قطعاً توجه بیشتری به آن میکنیم.
وی با اشاره به آیه ۴۵ سوره انفال«وَاذْكُرُوا اللَّهَ كَثِيرًا لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛ خدا را پیوسته یاد آرید، باشد که رستگار گردید»، ادامه داد: خداوند نفرموده که اگر ذکر بسیار بگوییم، حتماً رستگار میشویم و لفظ شاید را بیان کرده، ولی در مورد تهذیب نفس فرمودهاند حتماً رستگاری با تهذیب نفس امکانپذیراست. تزکیه نفس به این معناست که فرد به دنبال کینهورزی، حسد، تجاوز به حقوق نباشد و بجای آن همیشه درصدد خدمت به دیگران باشد.
وی تصریح کرد: حقایق و معارف دینی به درستی تبیین نشدهاست، به همین دلیل باید این حقایق را با روشهای مختلف از جمله ترویج فرهنگ کتابخوانی، ساخت فیلم، انیمیشن و معرفی شخصیتهای تاریخی مثل آیتالله بهجت، به جامعه معرفی کرد. البته در این زمینه از خود مردم باید کمک گرفته شود.
انتهای پیام
منبع :: http://isfahan.iqna.ir

خبر جدید  ادامه فعالیت نقل و انتقالاتی ذوب‌آهن/بازیکن فجر سپاسی جذب شد
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد