شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰
2:29:50 - چهارشنبه 8 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بازی‌های رایانه‌ای کودکان را از دنیای واقعی دور می‌کند
بازی‌های رایانه‌ای کودکان را از دنیای واقعی دور می‌کند
گروه اجتماعی ــ یک روانشناس کودک گفت: بازی‌های رایانه‌ای باعث می‌شود کودکان درگیر دنیای ذهنی خود شده و تعامل کمتری با دنیای واقعیت داشته باشند و این مسئله بزرگترین آسیب را به آن‌ها وارد می‌کند.

بازیهای رایانهای اثرات سوء روحی و روانی دارد

سهیلا طالبی، روانشناس کودک در گفتوگو با ایکنا از اصفهان، درباره علل گرایش کودکان به بازیهای رایانهای اظهار کرد: یکی از این عوامل، شایع، فراگیر و همیشه در دسترس بودن بازیهای رایانهای است. دلیل دیگر، به تنوع بیش از اندازه این بازیها برمیگردد و همچنین مارکتهایی که از طریق تولید بازیهای رایانهای تجارت و سرمایهگذاری میکنند؛ بنابراین راز جذابیت این بازیها، جلوههای بصری و صوتی ویژهای است که برای کودکان ایجاد میکند.
وی افزود: از طرف دیگر، این بازیها فضای یادگیری را برای کودکان ایجاد میکند، چون امروزه والدین به دلیل مشغلههای شخصی و کاری یا هر دلیل موجه و غیر موجه دیگری فرصتی برای آموزش فرزندان خود ندارند و زمان کمتری به آنها اختصاص میدهند، بنابراین از تبلت و موبایل برای سرگرم شدن فرزندانشان استفاده میکنند و با مشاهده یادگیری در کودکان، تمایل والدین به این موضوع بیشتر میشود. همچنین بازیهای رایانهای فضای گفتوگو و دوستی را فراهم میکند که جذابیت خاص خود را دارد.

تأثیرات مخرب بازیهای رایانهای بیشتر است
این روانشناس کودک با بیان اینکه تأثیرات مثبت بازیهای رایانهای میتواند یادگیری و سرگرمی باشد، اضافه کرد: متأسفانه تأثیرات منفی و مخرب این بازیها بیشتر است، از جمله اثر سوء جسمی مانند ضعیف شدن چشمها و مشکلات استخوانی و مهمتر از آن، اثرات روحی و روانی که باعث میشود کودکان درگیر دنیای ذهنی خود شده و تعامل کمتری با دنیای واقعیت داشته باشند و این مسئله بزرگترین آسیب را وارد میکند. عدم تمرکز و توجه، به دلیل سیگنالهایی است که به مغز کودک ارسال میشود و توجه و تمرکز او را تحت تأثیر قرار میدهد. انزواطلبی نیز جزء اثرات منفی این نوع بازیها محسوب میشود.
طالبی بیان کرد: خانوادهها وقت کمی به پرورش فرزندان خود اختصاص داده و سعی میکنند فرزندانشان را در کلاسهای آموزشی مختلف ثبتنام کنند و دغدغه آموزش آنها را دارند، ولی با وجود اینکه سیستم آموزشی ما، آموزش و پرورش نام دارد، بُعد پرورش در مدارس و خانوادهها مورد غفلت واقع میشود. از دیدگاه روانشناسی، کودک به تفریحی نیاز دارد که به دلخواه خودش باشد و به لذت واقعی او منجر شود؛ بنابراین باید او را در انتخاب به شرط کم هزینه بودن، آزاد بگذاریم که از این طریق، تعامل و گفتوگو را یاد میگیرد.

خبر جدید  «تنگه ابوقریب» و «لاتاری» در دومین روز جشنواره فجر اکران میشود

ارتباط بیشتر والدین با فرزندان
وی با تأکید بر اینکه والدین باید ارتباط بیشتری با فرزندان خود برقرار کنند، گفت: امنترین پایگاه فرزندان، والدین و محیط خانواده است که مستحکمترین نهاد محسوب میشود. اگر نیاز فرزندان در محیط خانواده رفع نشود، به بیرون از خانه رجوع میکنند که آثار منفی بهدنبال دارد. البته با حذف کامل بازیهای رایانهای موافق نیستم و کودکان برخی آموزشها را در این فضا فرا میگیرند. در عین حال بعضی از کودکان و نوجوانان نیز تمایل به کتاب خواندن دارند و میتوان با کتاب آنها را سرگرم ساخت.
این روانشناس کودک بیان کرد: تعامل با دیگران یکی از عواملی است که فرد را برای زندگی در جامعه آماده میکند و تأکید ما بر این است که والدین هر چه میتوانند، زمان بیشتری برای فرزندان خود در نظر گرفته و از فضایی که در اختیار دارند، به جای تبلت و موبایل استفاده کنند. به دلیل آپارتمانی و محدود بودن فضای خانهها میتوان از بازیهای فکری بهره برد.
وی ادامه داد: اگر والدین محیط مشترکی با نوجوان خود داشته باشند، اوقات فراغت گستردهای ایجاد میشود که هر دو از آن لذت میبرند و آسیبها و مسائل حاشیهای کمتری بهوجود میآید؛ بنابراین باید بهصورت غیر مستقیم فرزندان را از محیط بازیهای خارجی که مسائل حاشیهای دارد، دور ساخت و شرایط را مدیریت کرد.
انتهای پیام


منبع :: http://isfahan.iqna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد