شنبه, ۲ بهمن , ۱۴۰۰
13:39:19 - جمعه 3 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بازی‌های رایانه‌ای آثار سوء روحی و جسمی برای کودکان دارد
بازی‌های رایانه‌ای آثار سوء روحی و جسمی برای کودکان دارد
گروه اجتماعی- عضو هیئت علمی گروه مهندسی پزشکی دانشگاه اصفهان گفت: استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی و به خصوص بازی‌های رایانه‌ای در میان کودکان، علاوه بر تاثیرات روحی، باعث آسیب وارد شدن به اعضای مختلف بدن می‌شود.

بازیهای رایانهای آثار سوء روحی و جسمی برای کودکان دارد

جواد راستی، مدیر مرکز تخصصی بازیهای رایانهای دانشگاه اصفهان در گفتوگو با ایکنا از اصفهان درباره تاثیر بازیهای رایانهای بر رفتار کودکان اظهار کرد: به دلیل اینکه امروزه میزان استفاده از موبایل، تبلت، کامپیوتر و وسایل دیگری که با اینترنت سروکار دارد، پررنگ‎تر و بیشتر شده است و در چنین شرایطی والدین زمان کمتری برای فرزندان خود اختصاص میدهند، کودکان و نوجوانان نیز تمایل بیشتری برای استفاده از بازیهای رایانهای دارند که ماهیت این نوع بازیها معمولا سرگرم کننده و در عین حال اعتیادآور است.
وی افزود: پدر و مادر میتوانند فرزندان خود را با روشهایی مدیریت و کنترل کنند. استفاده زیاد از وسایل الکترونیکی و سرگرم شدن به آنها، علاوه بر تاثیرات روحی، باعث آسیب وارد شدن به اعضای مختلف بدن میشود. والدین میتوانند با روشهای خاص، میزان این آسیبها را کنترل کنند، برای مثال فرزندان خود را در فضای اینترنتی و دانلود بازیها رها و آزاد نگذارند و با آنها همراه شوند.
عضو هیئت علمی گروه مهندسی پزشکی دانشگاه اصفهان بیان کرد: استفاده از بازیهای رایانهای تاثیرات مثبتی نیز دارد، برای مثال باعث تمرکز و هماهنگی میان چشم و دست فرد میشود که این موضوع میتواند در افزایش خلاقیت کودکان موثر باشد، ولی استفاده زیاد از چنین بازیهایی، اعتیادآور است و آثار سوءجسمی دارد.
راستی ادامه داد: بعضی از بازیهای رایانهای که تم خشونتآمیز دارند، موجب خشمگین شدن، انزواطلبی و پرخاشگری کودکان و نوجوانان میشود. راز جذابیت این موضوع ،فراهم کردن دنیایی دور از واقعیت است که کودکان در آن فضا میتوانند کارهای دلخواه خود را انجام دهند و با شرایطی روبرو میشوند که میتوانند احساس و هیجان خود را در این فضا تخلیه کنند.
وی با بیان اینکه به بازیهای رایانهای نباید نگاه منفی داشته باشیم، ولی نحوه استفاده از آن را باید مدیریت کرد، گفت: اینکه چرا کودکان بیشتر به استفاده از چنین بازیهایی روی میآورند، باید مورد بررسی قرار بگیرد که چه کمبودهایی در خانواده وجود دارد. بازیهای رایانهای پدیدهای سیاه یا سفید نیست، بلکه خاکستری است که هم میتواند اثر سوء و هم اثر مفید داشته باشد.
انتهای پیام


منبع :: http://isfahan.iqna.ir

خبر جدید  تشییع پیکر 10شهید دفاع مقدس و مدافع حرم در اصفهان
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد