چهارشنبه, ۲۶ خرداد , ۱۴۰۰
14:38:10 - دوشنبه 5 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
انتشار دو کتاب جدید در زمینه آیات و واژه‌های قرآن کریم در اصفهان
انتشار دو کتاب جدید در زمینه آیات و واژه‌های قرآن کریم در اصفهان
گروه معارف- کتاب «سیری در آیات موضوعی؛ خداشناسی، معادشناسی، انسان‌سازی» به قلم حجت‌الاسلام حمید الهی دوست و حمید سعیدبخش و کتاب «تقدیم و تأخیر در قرآن کریم و اسرار آن» نوشته حجت‌الاسلام حمید الهی دوست به تازگی در اصفهان منتشر شده است. حجت‌الاسلام حمید الهی دوست، مدیر گروه تفسیر و علوم قرآنی مرکز آموزش‌های تخصصی […]

گروه معارف- کتاب «سیری در آیات موضوعی؛ خداشناسی، معادشناسی، انسان‌سازی» به قلم حجت‌الاسلام حمید الهی دوست و حمید سعیدبخش و کتاب «تقدیم و تأخیر در قرآن کریم و اسرار آن» نوشته حجت‌الاسلام حمید الهی دوست به تازگی در اصفهان منتشر شده است.

حجت‌الاسلام حمید الهی دوست، مدیر گروه تفسیر و علوم قرآنی مرکز آموزش‌های تخصصی حوزه علمیه اصفهان در گفت‌و‌گو با ایکنا از اصفهان با اشاره به انتشار کتاب «سیری در آیات موضوعی؛ خداشناسی، معادشناسی، انسان‌سازی» اظهار کرد: در این کتاب، برجسته‌ترین آیات که علامه طباطبایی آنها را «غرر» آیات می‌نامد، گردآوری شده و اگرچه کتاب‌های دیگری در زمینه آیات موضوعی قرآن تألیف شده است، اما هیچ کدام دنبال این نبوده‌اند تا مهمترین و جامع‌ترین آیات را مورد بررسی قرار دهند.
وی افزود: در این کتاب تلاش کرده‌ایم تا به آیات سیر منطقی بدهیم، چون بعضی از کتاب‌ها در این زمینه مثلا به صورت هزار موضوع و هزار آیه است و یا به صورت درهم و برهم یک‌سری از آیات را گردآوری کرده‌اند، ولی سیر منطقی آنها را در نظر نگرفته‌اند. ما سعی کردیم سیر منطقی به آیات بدهیم، مثلا آیات مربوط به توحید ذاتی از آیات توحید افعالی و توحید عبادی جدا و متمایز شده و سیر منطقی پیدا کند.
حجت‌الاسلام الهی دوست خاطر نشان کرد: این کتاب در سه فصل خداشناسی، معادشناسی و انسان‌سازی و در ۱۲۸ صفحه تألیف شده است و برای کسانی که در زمینه حفظ موضوعی، تفسیر و حتی تبلیغ فعالیت می‌کنند، می‌تواند مفید فایده باشد.
وی در خصوص کتاب «تقدیم و تأخیر در قرآن کریم و اسرار آن» نیز اظهار کرد: در این کتاب، تقدیم و تأخیر واژه‌ها در قرآن مورد بررسی قرار گرفته، مثلا در مواردی، «یعلمهم» بر «یزکیهم» مقدم شده و برعکس و یا اینکه در قرآن، همواره نماز بر زکات و ایمان بر نماز مقدم شده است. ما ادله روایی این مسئله را بررسی سندی و دلالی کرده‌ایم، یعنی آن دسته از روایاتی که به نکات و حکمت‌های این موضوع پرداخته‌اند. در فصل بعد، ملاک‌های تقدیم و تأخیر واژها استخراج شده و در پایان، مصادیق این موضوع در قرآن و نظرات مفسران در این خصوص مورد بررسی قرار گرفته است.
مدیر مؤسسه رسول امین ادامه داد: این کتاب که در ۱۸۴ تألیف شده است، بیشتر جنبه تخصصی دارد و مخاطب آن را طلاب و دانشجویان رشته‌های مرتبط با علوم قرآنی تشکیل می‌دهند.

خبر جدید  اصفهان سرآمد هنر، فرهنگ، دانش و تمدن است

انتشار دو کتاب جدید در زمینه آیات و واژه‌های قرآن کریم در اصفهان

انتشار دو کتاب جدید در زمینه آیات و واژه‌های قرآن کریم در اصفهان

 

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد