سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
11:10:02 - پنج‌شنبه 27 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
افزایش سرانه کتابخوانی را از پیش دبستانی آغاز کنیم
افزایش سرانه کتابخوانی را از پیش دبستانی آغاز کنیم
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: فراتر از آمارها برای افزایش سرانه کتابخوانی در کشور باید از دوره پیش دبستانی تا جمع خانواده، دانشگاه و حوزه آغاز شود و در این زمینه تلاش کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان گفت: فراتر از آمارها برای افزایش سرانه کتابخوانی در کشور باید از دوره پیش دبستانی تا جمع خانواده، دانشگاه و حوزه آغاز شود و در این زمینه تلاش کنیم.
 به گزارش خبرنگار ایسنا-منطقه اصفهان در کاشان، محمدعلی انصاری شامگاه (چهارشنبه) در آیین گشایش سومین نمایشگاه کتاب کاشان، اظهار کرد: نگاه و ارزش گذاری به مقوله کتاب ریشه در تعالیم دینی دارد، اما گاه از آنها فاصله گرفته ایم. سرانه کتابخوانی ما تناسب با تعالیم ندارد و دیگران از ما پیشی گرفته اند.
وی با بیان اینکه افزایش سرانه مطالعه، جنبه های گوناگونی دارد که شامل توجه به نویسنده و مولف به عنوان تولیدکننده اندیشه است، تصریح کرد: هر نمایشگاهی که برگزار می شود، نتیجه تلاش قلم به دستان برای تولید این کالای ارزشمند است و اگر جامعه ای مولفان خوبی داشته باشد و برای آنها ارزش قائل شود، یکی از شاخصه های توسعه را طی کرده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با تاکید بر اینکه یکی از دغدغه های اصلی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، چاپ و نشر کتاب است، گفت: نمی توان نسبت به ناشر بی توجه بود، زیرا این اندیشه ها را به کالایی ارزشمند تبدیل می کند، همچنین دومین شاخص توسعه، وجود ناشران خوب در یک جامعه است، در حالی که امروز قالب این کار از کاغذ فراتر رفته است.
وی ضلع چهارم توسعه را استفاده از کتاب برشمرد و افزود: مطالعه و کتابخوانی مهمترین ضلع و شاخص توسعه محسوب می شود و برهمین اساس باید برای شاخص مطالعه در جوامع برنامه ریزی شود که این موضوع را باید از کودکی و خانواده ها شروع کرد.
انصاری با اشاره به قالب های مختلف توزیع کتاب، اظهار کرد: توزیع کتاب نیاز به دقت و برنامه ریزی بیشتری دارد به نحوی که باید تعداد کتابخانه ها و یا رویدادهای فرهنگی افزایش یابد و ارائه کتاب در کتابخانه ها، کتابفروشی ها یا رویدادهای نمایشگاهی انجام شود.
وی با اشاره به تعداد بالای افراد دست به قلم و همچنین نشر در کشور، تاکید کرد: توزیع نیاز به برنامه ریزی بیشتری دارد و کتابفروشی ها و کتابخانه ها باید رونق بالایی داشته باشند، البته مطالعه، جنبه مهم در ترویج فرهنگ کتاب است که مقام معظم رهبری نیز در این زمینه پرچمدار هستند و بارها این مهم را مورد تاکید قرار داده اند.
وی افزود: برگزاری نمایشگاه های کتاب در طول سال به ویژه در شهرهای خوشنام در حوزه فرهنگ مانند کاشان، می تواند فضاسازی خوبی در این زمینه باشد. 
کالای فرهنگی کتاب هیچ‌گاه کهنه نمی‌شود
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان نیز در این مراسم اظهار کرد: سومین نمایشگاه کتاب کاشان، سیصد و هفتاد و هفتمین نمایشگاه کتاب سراسری و چهاردهمین نمایشگاه کتاب استان اصفهان است که با حضور ۲۷۶ ناشر  و نمایندگی از سراسر کشور گشایش یافت.
میثم نمکی افزود: کتاب به عنوان یک کالای فرهنگی هیچ‌گاه کهنه نمی شود و همواره اقشار مختلف جامعه برای ارتقا دانش و آگاهی خود به آن رجوع می کنند.
وی افزود: سومین نمایشگاه کتاب کاشان در پایتخت کتاب ایران یک رخداد فرهنگی بزرگ است که جایگاه ویژه ای در دسترسی و معرفی کتاب برای افزایش علم و دانایی و آگاهی اقشار مختلف جامعه دارد.
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی کاشان یادآور شد: رونمایی و جشن امضای کتاب، کارگاه های آموزشی، شب شعر، نقد داستان و ویژه برنامه های جام باشگاه های کتابخوانی کودک و نوجوان از مهمترین برنامه های جنبی نمایشگاه کتاب کاشان است.
به گزارش ایسنا، سومین نمایشگاه کتاب کاشان به عنوان سیصد و هفتادمین نمایشگاه سراسری کشور است،  از ۵ تا ۱۱ دی ماه جاری در مصلای بزرگ این شهرستان دایر است.

خبر جدید  نمایشگاه کتاب کاشان در تقویم نمایشگاهی کشور قرار گیرد

انتهای پیام
منبع :: http://isfahan.isna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد