سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
12:33:43 - سه‌شنبه 25 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اعتقادات راسخ؛ لازمه بهره‌مندی از سرمایه عمر
اعتقادات راسخ؛ لازمه بهره‌مندی از سرمایه عمر
گروه معارف – یک استاد و پژوهشگر حوزه علمیه اصفهان گفت: اگر افراد دارای اندیشه و اعتقاد راسخ باشند، می‌توانند برابر مسائل و ابزارهای غفلت‌زا، نفس خود را کنترل و مدیریت کرده و از سرمایه عمر خود به نحو مطلوب استفاده کنند.

حجتالاسلام رسول ملکیان، استاد و پژوهشگر حوزه در گفتوگو با ایکنا از اصفهان، در مورد ارزش عمر، اظهار کرد: زندگی انسان در دنیای مادی پر از ناملایمات و کثرت در مقابل وحدت است. مشکلات و ناراحتیها سبب غفلت از عمر و مانع رسیدن به هدف خلقت میشود. عمر سرمایه انسان است تا خود را برای آخرت آماده کند و زندگی در دنیا فرصت کوتاهی بهمنظور توشهبرداری برای آخرت است. فردی که میخواست خود را به قله کوه برساند، در میان راه آبشار زیبایی توجهش را جلب و وقت خود را صرف تماشای آن کرد و وقتی متوجه گذر زمان شد که فرصت از دست رفته بود، در نتیجه نتوانست به قله برسد. این تمثیل را اهل معرفت بیان میکنند تا انسانها برای دستیابی به قله معنویت و سعادت تلاش کرده و عمر خود را صرف مسائلی نکند که آنها را از رسیدن به قله باز میدارد. تفسیم وقت به چهار قسمت
وی افزود: انسان زمانی متوجه گذر عمر میشود که دیگر رمقی برایش باقی نمانده و باید به عالم دیگر کوچ کند. در واقع در هر مرحله از زندگی دلخوشیهایی به وجود میآید که انسان خود را با آنها مشغول میکند. علامه مجلسی در بحارالانوار روایتی را از قول معصوم بیان میکند مبنی بر اینکه وقت خود را به چهار قسمت تقسیم کنید، بخشی از آن را برای تأمین مایحتاج دنیوی، بخشی را برای عبادت و قسمتی را برای تفریحات سالم صرف کرده و بخشی از وقتتان را با دوستان خود سپری کنید. اگر کسی به این توصیه عمل کند، هم نیازهای دنیوی خود را تأمین کرده و هم برای آخرتش سرمایهگذاری کرده است و افراط و تفریط در هر یک از این موارد باعث بروز مشکلات روحی و روانی میشود.
این استاد و پژوهشگر حوزه علمیه بیان کرد: انسان میتواند هدف کلی عمر خود را این مسئله قرار دهد که خستگیهای روحی و جسمیاش را برطرف کرده و به کمالاتی دست پیدا کند، حتی جهت رسیدن به کمال به تفریح بپردازد، مهم این است که تمام کارهایی که در دنیا و برای آخرت انجام میدهد، با یک هدف واحد باشد. ابزار غفلتزا در دوران ما با گذشته قابل مقایسه نیست و در زمان معاصر ابزارها و تکنولوژیهایی به وجود آمده که انسان را به خود مشغول داشته است.
حجتالاسلام ملکیان ادامه داد: افراد باید از سواد رسانهای برخوردار بوده و انتخابگر خوبی باشند تا بتوانند از میان انواع محصولات فرهنگی و رسانهای، بهترین آنها را انتخاب کنند. از طرف دیگر، باید ارتباط مناسبی میان دین و فرهنگ جامعه برقرار شود. کنترل و مدیریت نفس
وی با بیان اینکه لازمه بهرهمندی از زمان، داشتن اعتقادات راسخ است، گفت: اگر فرد دارای اندیشهها و اعتقادات محکم و مبنایی نباشد، هر چه قدر هم برای کنترل نفس خود تلاش کند، موفق نخواهد شد و کسانی میتوانند در مقابل خواستهها و ابزارها خود را کنترل کنند که اندیشههای والا و متعالی داشته و برای رسیدن به آنها تلاش کرده باشند. در واقع افراد همانطور که برای خرید مایحتاج خود وقت میگذارند، باید برای به دست آوردن اعتقادات راسخ نیز مشورت و تحقیق کنند تا سرمایه فکری عمیقی کسب کرده و نفس خود را مدیریت و کنترل کنند.
این استاد و پژوهشگر حوزه بیان کرد: افراد در محیطهای تربیتی متفاوتی رشد میکنند که سبک زندگی آنها را تحت تأثیر قرار میدهد و میتوانند با کسب دانش اعتقادی و وحیانی، مسائل زندگی خود را کنترل و مدیریت کنند. در واقع مهمترین مسئله برای دستیابی به سعادت و بهرهمندی از عمر، دسترسی به منابع و علوم وحیانی است.
انتهای پیام
منبع :: http://isfahan.iqna.ir

خبر جدید  فعالیت ۱۹۰۰ کانون مسجد در استان اصفهان
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد