یکشنبه, ۳۰ شهریور , ۱۳۹۹
8:33:59 - جمعه 11 سپتامبر 2020
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
استراتژی صفر صفر بهترین گزینه برای مقابله با اقدامات آمریکا در مکانیزم ماشه است
استراتژی صفر صفر بهترین گزینه برای مقابله با اقدامات آمریکا در مکانیزم ماشه است
مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: مهمترین اقدام ما برای مقابله با آمریکا، استفاده از استراتژی صفرصفر است. یعنی وقتی برجام دیگر هیچ مزیتی برای ما ندارد، ما هم تعهداتمان را متوقف کنیم.

فاطمه عابدی، مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان در گفتگو با خبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو با اشاره به اینکه آمریکا تمایل دارد از مکانیزم ماشه استفاده کند، اظهار کرد: آمریکا اکنون به دلیل اینکه پیش نویس قطعنامه تسلیحاتی اش علیه ایران در شورای امنیت رأی نیاورد، به دنبال راه حل دوم خود، یعنی مکانیسم ماشه است.

عابدی بیان کرد: وقتی این درخواست از سوی آمریکا به شورای امنیت ارسال شود کشور‌های عضو این شورا گفتند که آمریکا حق نوتیفیکیشن یا گزارش کار را در این زمینه ندارد، اما ادعا آمریکا اکنون این است که در شورای امنیت و گروه ۵+۱ شأن هیات موسس دارد و این موضوع ربطی به عدم حضور این کشور در برجام ندارد.

مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ادامه داد: یک راه برای مقابله با اقدامات آمریکا در تحریم ایران این است که کشور‌های عضو شورای امنیت، قطعنامه‌ای آیین نامه‌ای درباره عدم تحریم ایران ارائه کنند، اما آمریکا عضو شورای امنیت است و می‌تواند این قطعنامه را وتو یا غیرآیین نامه‌ای کند.

وی با بیان اینکه فضای فعلی در بررسی وضعیت ایران در شورای امنیت، فضای مبهمی است، افزود: چرخش این فضا به نفع یا ضرر کشورمان بستگی به واکنش مسئولان کشور دارد.

عابدی توضیح داد: اگر آمریکا مکانیزم ماشه را فعال کند و تحریم‌ها برگردد، بر خلاف تصور عموم، ایران باید همچنان به تعهدات خود در برجام پایبند باشد.

وی تصریح کرد: یکی از بند‌های برجام به این صورت است که ۳۰ روز بعد از اعلامیه، تحریم‌های ایران برمی گردد، اما هیچ اشاره‌ای به تعهدات ایران پس از آن نشده است که از منظر حقوق بین الملل به این معنی است که ایران باید تعهدات را اجرا کند.

خبر جدید  آقای رئیسی؛ سازمان بازرسی کل کشور بر هزینه کرد درآمد‌های بنزین نظارت کند

مسئول بسیج دانشجویی خواهران دانشگاه علوم پزشکی اصفهان گفت: البته تیم مذاکره کننده ایرانی این موضوع را عنوان کرده، اما صرفا گفته بودند که مکانیزم ماشه را مبنایی برای اجرای تعهدات برجام تلقی خواهند کرد.

وی به اقدامات مسئولان کشورمان در این شرایط اشاره کرد و گفت: اگر واکنشی از سوی جمهوری اسلامی نشان داده نشود، که این امر مورد انتظار آمریکا نیز هست، باعث تقویت این ادارک در آمریکا و اروپا می‌شود که ایران ضعیف است و در برابر فشار‌ها اقدامات متقابلی انجام نمی‌دهد.

عابدی گفت: از طرف دیگر عدم واکنش ایران به شرایط فعلی باعث این فهم برای آمریکا، اورپا و حتی روسیه و چین می‌شود که تعامل با غرب به قدری برای ایران مهم است که باوجود بازگشت همه تحریم‌های آمریکا، همچنان ایران در توافق هسته‌ای باقی مانده است؛ یعنی مزایای برجام برای ایران بی اثر می‌شود، اما تحریم‌ها باقی می‌مانند.

وی بیان کرد: مهمترین اقدام ما برای مقابله با آمریکا، استفاده از استراتژی صفرصفر است. یعنی وقتی برجام دیگر هیچ مزیتی برای ما ندارد، ما هم تعهداتمان را متوقف کنیم.

مسئول خواهران بسیج دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان توضیح داد: از اخراج بازرسان آژانس گرفته تا کاهش دروبین‌های نظارتی آژانس بین المللی انرژی اتمی و حتی خروج کامل از برجام، پروتکل الحاقی و پیمان NPT می‌تواند اقداماتی برای به صفر رساندن تعهدات ایران در برجام باشد.

وی خاطر نشان کرد: اکنون لازم است که از سوی مجلس نیز اقداماتی صورت گیرد و براساس قوانین برجام، درخصوص اقدام متناسب و متقابل جمهوری اسلامی ایران در برجام، نقش نظارتی خود را بر عملکرد دوت داشته باشد و اقدامی پیشگیرانه در این زمینه انجام دهد.
لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

خبر جدید  چهارمین دوره اعطای جایزه محیط زیست ویژه دانشجویان دانشگاه‌های اصفهان برگزار می‌شود
0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد