سه شنبه, ۲۴ فروردین , ۱۴۰۰
1:41:31 - چهارشنبه 2 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اخبار کوتاه از استان اصفهان
اخبار کوتاه از استان اصفهان
اصفهان – ایرنا – ۹۸ درصد مردم گلپایگان باسوادند، نبود همدلی بین نهادهای فرهنگی مشکل ایحاد می کند و مقدار بارندگی در تیران و کرون ۱۰۰ درصد افزایش یافت از جمله خبرهای روز سه شنبه استان اصفهان است.

**مقدار بارندگی در تیران و کرون ۱۰۰ درصد افزایش یافت
فرماندار تیران و کرون گفت: میزان بارندگی تیران و کرون در سال زراعی امسال در مقایسه با سال گذشته ۱۰۰ میلی متر افزایش یافته است.
مجید حججی روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: همزمان با آغاز سال زراعی تاکنون بیش از ۱۲۰ میلی متر بارندگی در تیران و کرون انجام شده که این بارش ها در مقایسه با سال قبل افزایش داشته است.
وی بیان کرد: با انجام بارش برف و باران در این شهرستان چشمه های آب این منطقه رونق گرفته و دبی چشمه مرغاب به عنوان یکی از مهمترین منابع آبی تیران و کرون به ۵۰۰ لیتر بر ثانیه رسیده است.
وی یادآورشد: به دلیل کاهش بارندگی به ویژه نبود بارش برف در سال های گذشته میزان آب دهی این چشمه فصلی به صفر رسیده بود که امسال به دنبال بارش های اخیر رونق گرفته است.
فرماندار تیران و کرون با اشاره به حجم آب سید شهید منتظری واقع در روستای خمیران خاطرنشان کرد: ورودی آب این سید خاکی در حال حاضر ۴۰۰ لیتر در ثانیه و حجم آب آن به یک میلیون مترمکعب می رسد.
وی اضافه کرد: با افزایش بارندگی ها این سد سرریز خواهد شد و کشاورزان در فصل زمستان نیز قادر به آبیاری مزارع کشاورزی خود خواهند بود.
فرماندار تیران و کرون با بیان اینکه خشکسالی های اخیر و کاهش بارندگی سفره های زیر زمینی تیران و کرون را از بین برده است، گفت: برای جبران این وضعیت نیاز به بارش بیش از ۲۵۰ میلی متر باران و برف است.
میزان متوسط بارندگی مورد نیاز در تیران و کرون سالیانه ۲۵۰ میلی متر است که طی سال های گذشته بارش ها ۱۰۰ میلی متر کمتر از این حد بوده و به دلیل نبود بارش برف سفره های زیر زمینی و منابع آبی از بین رفته و یا آب دهی آن ها کاهش یافته است.
ظرفیت آب سد خاکی شهید منتظری تیران و کرون ۶ میلیون متر مکعب است که بیشترین منبع تامین آب این سد از چشمه مرغاب تامین می شود. این سد در سال ۷۱ احداث و ۷۳ به بهره برداری رسید.
خشکسالی ۷۸۰ میلیارد ریال در سال زراعی گذشته به کشاورزان این شهرستان خسارت وارد کرده است.
سال زراعی هر سال از مهرماه آغاز و تا پایان خردادماه سال بعد ادامه دارد.
۷۱۳۱
** ۹۸ درصد مردم گلپایگان با سوادند
مدیر آموزش و پرورش گلپایگان گفت : باسوادی در این شهرستان بالای ۹۸ درصد است.
به گزارش ایرنا، حبیب الله جمالی روز سه شنبه در آیین تجلیل جمعی از مسوولان و پیشکسوتان نهضت سواد آموزی در انقلاب اسلامی منطقه در سالن اجتماعات این نهاد افزود: نرخ باسوادی در کشور قبل از پیروزی انقلاب حدود ۴۷ درصد بود.
وی ادامه داد : با تاسیس نهضت سواد آموزی به فرمان حضرت امام خمینی(ره) در هفتم دی سال ۱۳۵۸ و با تلاش مسوولان ، دست اندرکاران و آموزشیاران اکنون بیش از ۹۵ تا ۹۷ درصد جامعه هدف در استان های مختلف، مردم ایران باسوادند.
وی با اشاره به اینکه بخشی از افراد بی سواد بالای ۵۰ سال هستند و یا مشکلات یادگیری دارند، افزود: با توجه به دستور اجرایی گروه هدف ۱۰ تا ۵۰ سال است.
مدیر آموزش و پرورش گلپایگان با قدردانی از زحمات مسوولان، دست اندرکاران و آموشیاران نهضت سواد آموزی پس از پیروزی انقلاب اسلامی در شهرستان گفت: این اداره با حفظ دانش آموزان حتی در مواردی با تشکیل کلاس های کم جمعیت و شناسایی و جذب دانش آموزان بازمانده از تحصیل در راستای انسداد مبادی بی سوادی در این خطه تلاش می کند.
محمدعلی یاوری کارشناس مسوول نهضت سواد آموزی گلپایگان با اشاره به اینکه برنامه های نهضت سوادآموزی به سه دوره سوادآموزی، تحکیم سواد و دوره انتقال تقسیم می‌شود،افزود: در سال جاری هشت نفر در دوره سواد آموزی و ۲۵ نفر در دوره انتقال جذب کلاس های سواد آموزی این شهرستان شده اند.
در این آیین پنج نفر از مسوولان پیشکسوت و سه نفر از چهره های موفق در نهضت سواد آموزی گلپایگان بمناسبت سالگرد تاسیس این نهاد در دیماه سال ۱۳۵۸ با لوح سپاس و هدیه از سوی مدیر آموزش و پرورش گلپایگان تجلیل شدند.
در شهرستان گلپایگان دست کم ۱۵ هزار دانش آموز در سال تحصیلی جاری در ۱۴۶مدرسه مشغول به تحصیل هستند.
شهرستان گلپایگان با جمعیتی افزون بر ۹۰ هزار نفر در ۱۸۰ کیلومتری شمال غرب اصفهان قرار دارد.
ت/۷۱۳۸
**نبود همدلی بین نهادهای فرهنگی زمینه ساز بروز مشکل است
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان اصفهان با اشاره به این که نبود همدلی بین نهادهای فرهنگی زمینه ساز بروز مشکل می شود ، گفت : یکی از اصلی ترین نهادهایی که در تقویت فرهنگ اتحاد بین نهادهای فرهنگی موثر است شورای فرهنگ عمومی است.
به گزارش ایرنا،حجت الاسلام و المسلمین محمدعلی انصاری روز سه شنبه در جلسه شورای فرهنگ عمومی نایین با تبریک چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی گفت: تشکیل حکومت فراز و نشیب‌های مختلفی دارد و رمز موفقیت در این رابطه با شناخت کامل موضوع و احاطه دقیق به آن محقق می ‌شود.
وی با بیان اینکه فرهنگ خود باوری و عزت نفس توام با ایمان و تقوا فرهنگی است که باید برای تقویت آن تلاش شود، گفت: ریشه بسیاری از مسائل را در عدم شناخت مبدا حیات بشری است.
وی ادامه داد : انسان باید متوجه شود که نعمات الهی چیست و چگونه به کار می‌آید و در درجه بعدی بداند که چه وظیفه‌ای در قبال آن نعمت دارد و مخاطرات این راه را نیز شناخته تا بتواند از آن به سلامت عبور کند.
وی فرهنگ را سبب شکل دهی جامعه و نوع حرکت و هدف آن دانست و خاطرنشان کرد: فرهنگ بدون شک مقدم بر اقتصاد است چرا که اگر فرهنگ درست شود سایر مشکلات برطرف خواهند شد.
شهرستان نایین در ۱۴۰ کیلومتری شرق اصفهان قراردارد.
ت ۷۱۳۶

خبر جدید  تشکیل صندوق خردزنان عشایری ضروری است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد