دوشنبه, ۵ آبان , ۱۳۹۹
11:54:00 - شنبه 24 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آموزش و فرهنگ‌سازی راهکار کاهش مرگ و میر کودکان
آموزش و فرهنگ‌سازی راهکار کاهش مرگ و میر کودکان
به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، علی وحدتی در نشست کارگروه جامعه ایمن شهرستان لنجان با اشاره به وضعیت مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سال ۹۵ اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های ارایه شده سالانه در دنیا ده‌ها میلیون کودک زیر پنج سال در اثر حادثه و بیماری جان خود را از […]

به گزارش خبرنگار ایمنا از شهرستان لنجان، علی وحدتی در نشست کارگروه جامعه ایمن شهرستان لنجان با اشاره به وضعیت مرگ و میر کودکان زیر پنج سال در سال ۹۵ اظهار کرد: بر اساس گزارش‌های ارایه شده سالانه در دنیا ده‌ها میلیون کودک زیر پنج سال در اثر حادثه و بیماری جان خود را از دست می‌دهند و بیش از ۹۹ درصد این مرگ‌ها در کشورهای در حال توسعه اتفاق می‌افتد.

وی افزود: نسبت مرگ و میر کودکان از مهمترین شاخص‌هایی است که نشان دهنده توسعه کشورها بوده و علت انتخاب این شاخص به عنوان نمایه توسعه، تاثیر عوامل مختلف اجتماعی و اقتصادی در کاهش یا افزایش آن به شمار می‌آید.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان لنجان تصریح کرد: این شاخص تابعی از وضعیت سواد، شبکه راه‌های روستایی، دسترسی به فوریت‌های پزشکی، هزینه خدمات درمانی، وجود شبکه‌های ارتباطی مخابراتی، درآمد خانوار و… است.

وی ادامه داد: در سال های۱۹۹۰ تا ۲۰۱۵ کاهش میزان مرگ و میر کودکان زیر پنج سال به دو سوم، چهارمین هدف سازمان  بهداشت جهانی است و دنیا پیشرفت قابل ملاحظه‌ای در این زمینه داشته، به طوری که میزان مرگ کودک زیر پنج سال ۴۷ درصد کاهش یافته است، اما با این حال این پیشرفت کافی نبوده و دستیابی به هدف در سطح جهان میسر نشده است.

وحدتی اضافه کرد: بررسی مرگ و میر ناشی از سوانح و حوادث طی سال‌های ۹۵-۱۳۹۳ نشان می‌دهد که حوادث ترافیکی بیشترین فراوانی را به خود اختصاص می‌دهد و متاسفانه این مهم سیر صعودی نیز داشته است.

وی عنوان کرد: ۸۸ درصد مرگ‌ها طی سه سال گذشته در مناطق شهری و ۱۲ درصد در مناطق روستایی اتفاق افتاده است، در سال ۱۳۹۵ مرگ های ناشی از حوادث ترافیکی در مناطق روستایی افزایش داشته است.

خبر جدید  350 دانش‌آموز ابتدایی اصفهانی در مسابقات قرآن شرکت می‌کنند

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان لنجان با اشاره به بار اقتصادی سوانح و حوادث گفت: باید توجه داشت حوادث ترافیکی کودکان هزینه‌های مستقیم وغیر مستقیم فراوانی را بر اقتصاد ملی کشور و قربانیان حادثه تحمیل می‌کند که این هزینه‌ها شامل هزینه معلولیت‌های دایمی، هزینه محرومیت از فرصت‌های آموزشی، هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی و مرگ زود هنگام، توان بخشی، از دست رفتن سال‌های زندگی توام با ناتوانی برای کار را نیز باید اضاف کرد.

وی خاطرنشان کرد: باید توجه داشت ۲۱ درصد از کودکان قربانی مرگ‌های جاده‌ای هستند و ۵۰ درصد از مرگ کودکان نیز ناشی از حوادث ترافیکی بوده که سرنشین خودروهای سواری بوده‌اند.

وحدتی افزود: بررسی نشان می‌دهد به ازای مرگ یک کودک در اثر حوادث، ۲۵۴ کودک به علت حادثه ترافیکی به بیمارستان مراجعه می‌کنند که چهار کودک با معلولیت دایمی مرخص می‌شوند از این رو باید گفت حوادث ترافیکی یکی از پنج علت اصلی ناتوانی کودکان است.

وی تصریح کرد: با این بررسی می‌توان نتیجه گیری کرد آسیب‌های وارده و مرگ‌های اتفاق افتاده، قابل پیشگیری بوده و همواره پیشگیری از ایجاد حادثه بسیار کارآمدتر و ضروری‌تر از درمان عوارض آن بوده بر همین اساس در راستای رسالت نظام بهداشتی کشور در خصوص ارتقاء سواد بهداشتی جامعه و تاکید بر اصل خود مراقبتی سعی بر این شده است تا آحاد جامعه و به ویژه والدین کودکان را با اهمیت پیشگیری از سوانح و حوادث، عواقب وقوع حوادث و ساده‌ترین راه‌های پیشگیری از سوانح  وحوادث آشنا کنیم.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان لنجان ادامه داد: راهکارهایی که عوامل عمده خطرساز را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پیشگیری از حوادث عمدی و غیر عمدی شامل ضرورت استفاده از کمربند ایمنی برای تمامی سرنشینان و استفاده از صندلی مخصوص استقرار کودکان در اتومبیل است.

خبر جدید  ترافیک پر حجم در جاده‌های استان اصفهان

وی اضافه کرد: استفاده از کلاه ایمنی برای راکبان موتورسوار، لزوم رعایت و اجرای دقیق قوانین راهنمایی رانندگی و برخورد قانونی با متخلفان، مدیریت فرا سازمانی اصلاح ساختار جاده، افزایش ایمنی وسایل نقلیه، آموزش مهارت عملی به کودکان از طریق نمایش تصاویر و ذکر مثال و تهیه محیط‌های شبیه سازی شده برای آموزش می‌تواند در این خصوص کارساز باشد.

وحدتی تاکید کرد: از سوی دیگر ارتقاء آگاهی خانواده‌ها در خصوص عدم استفاده از موتور سیکلت جهت حمل و نقل کودکان، حساس سازی خانواده‌ها در زمینه مراقبت بیشتر از کودکان عدم حضور کودک به تنهایی در محدوده منزل، همراهی کودکان هنگام عبور از خیابان، خودداری از نشستن کودکان زیر ۱۲ سال در صندلی جلو باید مورد توجه قرار گیرد تا شاهد کاهش سوانح و حوادث برای کودکان باشیم.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد