جمعه, ۱۲ آذر , ۱۴۰۰
15:45:40 - دوشنبه 5 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آغاز کاوش‌های باستان شناسی در مسجد بنکویه زواره ‌
آغاز کاوش‌های باستان شناسی در مسجد بنکویه زواره ‌
رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردستان با اشاره به آغاز کاوش های باستان شناسی در مسجد بنکویه زواره گفت: قدمت مسجد بنکویه شهر زواره به دوران سلجوقی می‌رسد و مناره مسجد دومین مناره کتیبه دار کشور است. محمدرضا صدوقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: به دلیل تخریب‌هایی که افراد […]

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردستان با اشاره به آغاز کاوش های باستان شناسی در مسجد بنکویه زواره گفت: قدمت مسجد بنکویه شهر زواره به دوران سلجوقی می‌رسد و مناره مسجد دومین مناره کتیبه دار کشور است.

محمدرضا صدوقی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا، افزود: به دلیل تخریب‌هایی که افراد ناآگاه در مسجد انجام داده بودند، در سال ۱۳۸۰ بخش تخریب شده مسجد و مناره آن توسط اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری شهرستان اردستان بازسازی و مرمت شد.

وی افزود: در سال جاری هیئت امنای مسجد قصد داشتند کف مسجد را بازسازی کنند که با ممانعت اداره میراث فرهنگی شهرستان اردستان روبرو شد و قرار شد کف مسجد کاوش شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری اردستان ادامه داد: با پیگیری‌هایی که از طرف اداره میراث شهرستان اردستان در مرکز استان انجام شد در نهایت با درخواست مدیر اداره کل استان اصفهان، پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور مجوز حفاری در کف شبستان غربی مسجد پامنار زواره را صادر کرد.

صدوقی افزود: چند روزی است که تیم باستان شناسی در بنا مستقر شده‌اند و مشغول کاوش‌ها باستان شناسی هستند. در روزهای ابتدایی فعالیت کاوشگران در زیر سطح مسجد به لایه های باستانی برخورد.

وی افزود: احتمالا یک شبستان که قدمت آن مربوط  به دوره دیلمی می‌شود در زیر مسجد قرار دارد. کاری که تیم کاوش انجام می دهد این است که لایه ها را بررسی کند. امیدواریم لایه باستانی کف بنا خارج شود و به بهره برداری برسد.

به  گزارش ایسنا؛ مسجد بنکویه یا مسجد پامنار شهر زواره بنایی است که در سال ۱۳۱۵ در فهرست آثار ملی کشور قرار گرفته است و جز بناهای با اهمیت و شاخص شهرستان اردستان است. اما این مسجد درسال ۱۳۶۰ توسط افرادی به بهانه نوسازی تخریب می‌شود. شهر زواره ۳۶هکتار بافت تاریخی با ارزش دارد که در سال ۱۳۸۱ ثبت ملی شده است.

خبر جدید  بازدید ۱۳ هزار گردشگر خارجی از جاذبه گردشگری اصفهان

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

بانک پاسارگاد